Здоров'я

У Львові лікується та готується до протезування 22-річний захисник з Ірпеня, який пережив три інсульти, зупинку дихання та втратив руку

Шанси на відновлення молодого захисника були мізерними. Однак хлопець докладає неабиякі зусилля до свого відновлення. Ставлять його на ноги спеціалісти Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) у Львові.

22-річного захисника звати Георгій Раскалей. Він з Ірпеня, що під Києвом. Захищати країну хлопець пішов ще 19-річним, задовго до того, як окупанти прийшли в його рідне місто. Новина про повномасштабне вторгнення застала молодого воїна на Донецькому напрямку. Пригадує, як тоді з рідного Ірпеня йому зателефонувала мама і сказала, що біля дому – танк. А в домі – не лише мама, а й сестра та двоє молодших братиків, меншому з яких тоді було лише три рочки. Георгій сказав рідним негайно виїжджати. І їм вдалося вибратися з Ірпеня.

Важке поранення Георгій отримав уже цього року, у травні, в районі Бахмута. Ворожа міна влучила у бліндаж, де був молодий боєць. Осколки посікли все тіло хлопця, і в нього сталося три крововиливи у мозок.

Першу допомогу Георгію надали побратими. Далі був стабілізаційний пункт і лікарня у Дніпрі, де в захисника ще й зупинялося дихання. Праву руку, яку найбільше пошматували уламки міни, врятувати було неможливо, тож медикам довелося її ампутувати. У Дніпро до важкопораненого сина приїхала мама, і відтоді вона – увесь час поруч.

Після довгої боротьби і надзусиль, лікарям вдалося вибороти життя для молодого воїна. До тями Георгій прийшов уже в столичній лікарні. Стан був не критичний, але все ще важкий. А шанси на відновлення – мізерні. Хлопець не міг навіть сидіти впродовж 20 секунд – не те, що ходити. На реабілітацію його направили у Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ.

У Львові з Георгієм почала працювати мультидисциплінарна команда: хірурги, нейрохірурги та спеціалісти з реабілітації.

«При поступленні стан пацієнта був складним. Захисник потребував сторонньої допомоги при пересуванні й обслуговуванні. Також йому необхідна була корекція сну та інших фізіологічних процесів. Вже після двох тижнів роботи нашої команди, воїн зробив величезні успіхи. Він вже самостійно ходить без допомоги сторонніх, щодня активно займається із фізичними терапевтами, і поступово фізіологічні процеси приходять в норму. Невдовзі він отримає протез та повернеться до повноцінного життя», – каже Андрій Андрош, лікуючий лікар Георгія.

А ось, що про своє відновлення розповідає сам захисник: «Мої заняття починаються о восьмій ранку, а закінчуються о четвертій вечора. Лікарі сказали мені: те, що я зможу вирвати за півроку, те і буде моє. Бо далі нейропластичність мозку зменшується, тому я й працюю за десятьох».

У Львові Георгієві допомагають одужати не лише спеціалісти центру НЕЗЛАМНІ, його власна сила волі, а й материнська підтримка. Тож після відновлення хлопець хоче, найперше, здійснити не свою, а мамину мрію. Бо саме мама у ці найскладніші в житті три місяці була його найбільшою підтримкою та мотивацією – знову стати на ноги.

Довідка

Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Також у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних.

11 квітня тут запрацював сучасний корпус реабілітації. Це 7 поверхів із найсучаснішим обладнанням для відновлення. Щороку отримувати допомогу тут зможуть 10 тисяч українців. А упродовж 11-13 квітня в цьому корпусі тривав Міжнародний форум реабілітації: фахівці з усього світу – медики, експерти, представники міжнародних інституцій, фондів, європейських країн працюють разом, щоб обговорити, проаналізувати та розробити шляхи якісної реабілітації людей, що постраждали внаслідок воєнних дій в Україні. Захід відвідали понад 800 учасників.

Сайт проєкту UNBROKEN: https://unbroken.org.ua/

Голос Сокальщини на GoogleNews