Здоров'я

У Львові відновлюють ногу бойовому медику

Фізичному терапевту, який став бойовим медиком і ледь не втратив ногу на війні, допомагають колеги. У нього пошкоджено ахіллове сухожилля, яке відповідає за згинання стопи.

За реконструкцію кінцівки та відновлення військового взялися спеціалісти Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN).

30-річний Андрій Пенцак (позивний ШАХ) родом із Львівщини. Але кар’єру фізичного терапевта будував у Києві. Останні роки перед великою війною він керував реабілітаційним напрямком в мережі столичних медичних центрів. А його пацієнтами були захисники. А потім почалося повномасштабне вторгнення.

«Коли людина стикається з викликом, у неї є два варіанти: або його прийняти і з мужністю подолати, або сховатися», – каже Андрій, який обрав тоді перший варіант і доєднався до добровольчої організації парамедиків «Госпітальєри». А згодом, вже як бойовий медик, поповнив лави 38-ї окремої бригади морської піхоти.

Торік у жовтні морпіхи з підрозділу Андрія форсували Дніпро на Херсонщині. Ворог відкрив мінометний вогонь.

«Міна здетонувала в кількох метрах від мене. В той момент страху або болю я не відчув. Мене засипало гілками та землею, тож перші секунди я не міг зрозуміти, що сталося. Був дезорієнтований», – пригадує бойовий медик.

Коли ж він прийшов до тями, то зрозумів, що не відчуває правої ноги до коліна. Уламки ворожої міни буквально перебили кінцівку. Далі було тривале лікування в трьох містах, а четвертим став Львів.

Андрій у центрі НЕЗЛАМНІ від січня. Усі ці місяці спеціалісти роблять все можливе, аби військовий знову зміг повноцінно ходити. У пацієнта пошкоджене ахіллове сухожилля, яке відповідає за згинання і розгинання стопи та є найміцнішим сухожиллям в організмі людини.

Аби відновити функцію ноги, хірурги та ортопеди-травматологи центру провели два складних реконструктивних втручання.

«Спершу ми пересадили шкіру на судинній ніжці, щоб закрити дефект рани та підготувати кінцівку до другої операції – реконструкції ахіллового сухожилля. Під час наступного втручання ми взяли сухожилля зі стегна пацієнта та пересадили його в пошкоджену ділянку. І таким чином нам вдалося відновити перебите сухожилля», – розповідає Гнат Герич, керівник напрямку реконструктивної хірургії центру UNBROKEN.

Загалом, за п’ять місяців після поранення, Андрій переніс уже 10 операцій. Зараз захисник на завершальному етапі свого лікування та активно відновлюється після останнього втручання.

Ось що про реабілітацію пацієнта говорить фізична терапевтка Христина Цап: «Наша головна мета – відновити амплітуду рухів кінцівки. Нині вона повністю знерухомлена, тож мусимо працювати над її мобільністю та збільшенням сили м’язів».

Прогноз спеціалістів позитивний – пацієнт повноцінно ходитиме.

Андрій Пенцак мріє, що колись знову зможе займатися улюбленою справою – фізичною реабілітацією, і знову допомагатиме людям повертатися до повноцінного життя.

Довідка

Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Також у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Мета центру – аби люди з воєнними травмами не змушені були їхати на лікування за кордон, а рятувати, протезувати, реабілітувати їх можна було в Україні.

Голос Сокальщини на GoogleNews