Згадаємо, як це було

На місці спаленого села Городиловичі відбулися поминальні заходи

У неділю, 7 липня, на місці спаленого села Городиловичі, пройшли поминальні заходи, приурочені 73 річниці насильного виселення українців зі своїх рідних домівок,  внаслідок операції «Вісла». У них взяли участь голова Сокальської районної ради Микола Пасько, депутати райради, сільський голова Телязької сільської ради Надія Гібляк, громада та духовенство.

Урочистості розпочались Службою Божою, яку відправив священик Орест Рубель. Потім громада прийшла до криниці, де відбулось освячення води. А біля пам’ятника начальника штабу групи УПА «Південь» Василя Процюка (псевдо «Кропива») була відслужена панахида за жителями села, які відійшли у вічність, за вояками УПА, які тут полягли, і за нинішніми героями, котрі віддали своє життя за незалежність України.

Перед присутніми виступили священник Орест Рубель та голова районної ради Микола На місці спаленого села Городиловичі пройшли поминальні заходиПасько. Очільник Сокальщини розповів, що цього року депутати райради прийняли загальнорайонну програму «Стежками Героїв Сокальщини» з метою вшанування і популяризації сумних та героїчних сторінок історії нашого краю. В ході свого виступу Микола Пасько  запропонував хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих воїнів, які полягли в боях за вільну, незалежну Україну.

Завершились поминальні заходи спільним виконанням «Боже великий єдиний».

Нагадаємо, що після закінчення Другої світової війни уряд СРСР передав Польщі місто Белз із сусідніми населеними пунктами, в тому числі і Городиловичами. За період збройної боротьби між поляками і українцями довколишні села були майже знищені. 10-11 травня 1946 р. більшість українців, які мешкали на території Сокальського Закерзоння, були насильно виселені до СРСР. Водночас, ті люди, які втрималися на цих землях або ж повернулися, були виселені на північно-західні терени Польщі в рамках операції «Вісла». Населенні пункти Кристинопіль, Белз, Угнів, Варяж, Угринів, Хоробрів, Себечів, Опільсько та чимало інших опустіли. Водночас повністю були знищені села Городиловичі, Безеїв, Гора, Клюсів, Маджарки, Іваньки, Печигори, Корків, Павловичі та багато інших.

На початку 90-х років у Городиловичах, на місці спаленої церкви, побудували капличку, відновили символічну могилу Січових Стрільців, встановили пам’ятник та меморіальну плиту уродженцеві села начальникові штабу УПА-Південь Василеві Процюку  і повстанцям УПА, які загинули на цій території. У 1996 році на цьому місці побудували меморіальний комплекс, де встановили 67 хрестів, які символізують стерті з лиця землі поселення Холмщини. Загалом на теренах Сокальщини є 32 села, які були повністю знищені і досі не відновлені.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.