25 років тому радянські війська залишили Афганістан. Так, багато з тих подій сьогодні бачаться по-іншому.
Баграм, Газні, Гардез, Герат, Джелалабад, Кабул, Кандагар – назви цих та інших міст Афганістану гірким, хвилюючим відгуком відлунюються в серцях тих, кому випало там служити. Афганістан надовго залишиться в людській пам'яті.
На думку учасників афганської війни, узагальнену головами спілок ветеранів Афганістану міст Сокаль – Михайлом Ільницьким, Червоноград – Іваном Гулядиком, Жовква – Олександром Кіцілінським, Кам'янка-Бузька – Юрієм Лещотою, – у цей рік нам усім треба принаймні усвідомити прості істини: великі політичні цілі не повинні досягатись "кров'ю"; на сучасній війні значення окремого військовослужбовця, а подекуди підрозділу чи частини – мізерне; краще обійтись без війни; уроки історії треба знати, бо інакше їх, можливо, доведеться засвоювати заново.
Протягом останніх років у Великомостівському кінологічному навчальному центрі Державної прикордонної служби України з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (який ще в народі називають "Днем афганця") проводяться тематичні заходи, ключовим елементом яких є зустріч з реальними учасниками бойових дій тієї війни.
Як сказав начальник Кінологічного навчального центру полковник Валерій Мошора: "Цим людям випало особисто пройти дорогами по ту сторону від річки Амудар'я, відчути себе як в ролі "інтернаціоналістів-визволителів", так і в ролі "загарбників" в чужій незрозумілій країні. Вони перебували в стані постійної загрози: отримати кулю в спину чи підірватись на міні. Але не зважаючи ні на що, вони гідно виконували свій "інтернаціональний" обов'язок і проявляли мужність, витримку та героїзм".
13 лютого 2014 року Кінологічний навчальний центр відвідав 41 учасник цих подій із Сокаля, Червонограда, Жовкви, Кам'янки-Бузької, Великих Мостів.
Заступник начальника центру – начальник відділу персоналу Кінологічного навчального центру, підполковник Андрій Лущик зазначив: "Велика вдячність ветеранам-афганцям за передачу їх неоціненного досвіду, здобутого в Афганістані, а ще за ту жагу до життя, яку в них вже не відняти, та за вміння і бажання дружити.
Особливо відзначу учасників бойових дій, які й зараз продовжують служити і працювати у Кінологічному навчальному центрі: старшого прапорщика Ігоря Білецького, працівників Олександра Герасименка, Олександра Шавеля та тих осіб, які проживають у військовому містечку центру – Василя Гулу, Ігоря Домінського, Ігоря Коваля, Василя Церкуника".
Відчути дух тієї війни всі учасники заходу мали змогу на виставці "Афганістан, як це було", яка працювала в центрі протягом тижня. В цьому році її змогли переглянути, поряд з персоналом центру, ще і школярі міста Великі Мости та сусідніх населених пунктів Сокальського, Жовківського та Кам'янка-Бузького районів. У подальшому цю експозицію плануємо оформити при постійно діючому музеї центру та широко використовувати у військово-патріотичному вихованні молоді.
Всі учасники заходу уважно слухали офіцерів, які розповідали про історію, сьогодення та завдання Державної прикордонної служби України, умови життя та навчання курсантів в Кінологічному навчальному центрі, з зацікавленням оглядали зброю та спеціальні засоби охорони кордону. Але найцікавішим для усіх все ж був показовий виступ кінологів Центру.
Андрій НІКІТЮК.