З нагоди 70-річчя створення Української дивізії "Галичина" у Сокальській гімназії ім. Олега Романіва, за сприяння РО ВО "Свобода", відбулася зустріч школярів з вояками дивізії "Галичина", випускниками гімназії Володимиром Клосом та Мирославом Бабським.
Школярі радо слухали очевидця тих далеких подій Володимира Клоса. Він пригадав, що у 1943 році (а йшов йому сімнадцятий рік), Україна була окупована німецьким військом, два великі вожді Гітлер і Сталін боролися за нашу землю, народ. Вони мали величезну армію, щоденно гинули тисячі невинних людей. Німці прийшли нібито визволяти Україну, а насправді щоб захопити наші землі, чорноземи, а з людей зробити рабів. В німецькобільшовицькій війні багато українців було замордовано, чимало сиділо в тюрмах Львова, Самбора, Дрогобича.
У Сокаль приїхали представники українських збройних сил, тобто колишні Січові стрільці, воїни Української галицької армії, і хотіли підбадьорити юнаків, щоб ті вступали в лави вояків. Але заохочення хлопцям не було потрібне, бо вони і так були готові брати в руки зброю і воювати за свою державу.
28 квітня 1943 р. губернатор Галичини Вехтер і провідник УЦК Володимир Кубійович домовились створити дивізію "Галичина".
Ніяких обіцянок ніхто нікому не давав, німці не обіцяли ні українських одностроїв, ні щасливого майбутнього. Галичани вважали, що дві імперії боряться, воюють, а ми теж хочемо, але не маємо зброї, тому юнаки пішли в дивізію "Галичина", щоб здобути вишкіл, мати зброю і воювати проти окупантів. В дивізію входило близько дванадцяти тисяч вояків. Володимир Клос пригадав, що всі радо вступали, ніхто не питав: що нам за це дадуть, яку користь з цього матимемо? Більшість була готова сказати, що може дати для України. В нерівному бою під Бродами дуже багато юнаків було вбито, поранено, дивізія "Галичина" майже розбита. Згодом створили другу дивізію, в якій Володимир Клос також воював у Словаччині, Югославії, Австрії, в цих країнах досі є цвинтарі, де поховані наші вояки.
Згодом розповідь вояка доповнив сокальчанин Мирослав Бабський. Діти зацікавлено слухали урок історії з уст вояків, ставили їм чимало запитань.
Наприкінці зустрічі діти подякували Володимиру Клосу та Мирославу Бабському за цікаву зустріч і подарували квіти. Цього дня гімназисти почули урок історії з перших вуст і ця зустріч закарбується в їх пам'яті надовго.
Ольга ДИЛИН.
На знімках: вгорі Володимир КЛОС і Мирослав БАБСЬКИЙ; внизу гімназисти уважно слухають розповіді вояків дивізії “Галичина”.
Фото автора.