Цікаво знати

Фузаріоз – небезпечна хвороба зернових культур

Фузаріоз належить до інфекційних хвороб зернових та інших агрокультур. Захворювання проявляється протягом всього періоду вегетації хлібних злаків, починаючи від фази сходів у вигляді фузаріозної кореневої гнилі, далі у вигляді снігової плісняви, закінчуючи ураженням колоса і зерна. Інфекція проникає в колос з краплями дощу чи роси, також можливе ураження під час цвітіння пшениці. Перші симптоми ураження – бурі водянисті плями, також дострокове визрівання колосків, які вирізняються на тлі зеленого колосся. У вологу погоду на уражених колосках помітна рожева спорова маса, пізніше в ділянках ураження формуються чорні перитеції і колос вкривається ділянками, схожими на паршу. Зберігається збудник у формі грибниці на уражених зернах, або на рослинних рештках, і в грунті.

Шкідливість збудника фузаріозу значною мірою залежить від фази розвитку і ураження рослини. Особливо небезпечна інфекція, коли збудник проник у зародок зернівки. У цьому випадку уражене зерно білувате і щупле. Насіння уражене фузаріозом має дуже малу масу і за сортуванням відсіюється, воно майже не здатне проростати. Також таке зерно є джерелом зараження для здорового насіння.

За шкідливістю фузаріоз посідає одне з перших місць серед хвороб зернових культур. У Львівській області захворювання проявляється сильно і стабільно. Ураження колоса знижує урожай на 87%, при цьому погіршується якість борошна і хліба. Хліб, випечений з такого зерна, має одурманюючу властивість, викликає сильні токсикози, які супроводжуються розладом травлення і втратою працездатності. Використання на корм зараженого зерна призводить до отруєння тварин.

Захисні заходи. За встановлення оптимальних умов для ураження фузаріозом зернових культур та на початку появи інфекції посіви  захищають одним з фунгіцидів, дозволених до застосування в Україні. Найбільше фузаріозом уражуються посіви, на яких недотримана сівозміна (зернові по зернових). Допоможе зменшити ураження очищення полів від пожнивних решток, стиртування соломи віддалік від посівів зернових, дотримання норми висіву, глибини загортання насіння.

За додатковою інформацією звертайтесь в інспекцію захисту рослин Сокальського району за адресою: м. Сокаль, вул. Тартаківська, 7. Тел.: 72103.

Степан КАСЄЧНИЙ, начальник інспекції захисту рослин у Сокальському районі.

Голос Сокальщини на GoogleNews