Цікаво знати

Артеріальна гіпертензія та спосіб життя

Підвищення артеріального тиску – одне з найпоширеніших захворювань людини в сучасному світі. В Україні на артеріальну гіпертензію страждає фактично кожен четвертий дорослий громадянин. При цьому відзначається зростання захворюваності серед людей молодого працездатного віку.

Артеріальна гіпертензія часто передує виникненню та прогресуванню ішемічної хвороби серця, зокрема інфаркту міокарда та стенокардії, захворювань мозку (інсульти), очей, нирок. Зниження тиску дозволяє запобігти виникненню життєво небезпечних ускладнень, що в свою чергу покращує якість життя, знижує інвалідність та смертність, покращує працездатність.

Терміном "артеріальна гіпертензія" прийнято називати стійке підвищення артеріального тиску 140/90 і вище у осіб, які не приймають антигіпертензивне лікування.

Серед факторів, які сприяють підвищенню АТ виділяють такі:

– старший вік – на жаль, безпосередньо впливати на вік ми не можемо, однак треба пам’ятати, що саме стан судин значною мірою визначає вік людини, тому, змінивши спосіб життя, ми можемо покращити загальний стан і, зокрема, стан судин, запобігаючи передчасному старінню організму.

– cтать – в молодому та середньому віці частіше хворіють чоловіки.

– спадковість (наявність АТ у батьків або близьких родичів підвищує ймовірність захворювання, втім, дотримуючись здорового способу життя, можна значною мірою знизити ризик захворювання.

– ожиріння та надмірна вага – важливі фактори ризику розвитку захворювань серця та судин, зниження маси тіла на 1 кг приводить до зниження АТ 1,31,6 мм рт. ст.

– харчові фактори – деякі продукти, особливо в надмірній кількості, сприяють підвищенню АТ, зокрема кухонна сіль, кава, міцний чай, алкоголь, смажені та копчені страви, цукор, солодощі, здоби, рафіновані продукти, консерванти, стабілізатори, ароматизатори. Саме тому постійно наголошуємо на необхідності обмеження цих речовин у щоденному раціоні пацієнтів з артеріальною гіпертензією.

– тютюнопаління – нікотин та компоненти диму підвищують АТ, погіршують еластичність судин, порушують в’язкість крові, прискорюють частоту серцевих скорочень.

– психосоціальні фактори – стреси, особливо хронічні, сприяють підвищенню АТ.

– фізична активність – це один фактор, на який можна активно впливати. Потрібно зазначити, що в осіб, які ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення АТ на 20-50% вищий, ніж у фізично активних.

Здоровий спосіб життя – основа профілактики та лікування АТ. Згідно з статистикою, якість медичної допомоги визначає стан нашого здоров’я на 10%, а спосіб життя – на 50%.

Тому, "відкриваючи вікно" у здоровий спосіб життя, ви ефективно запобігаєте розвитку та прогресуванню гіпертензії. Дотримання рекомендації щодо модифікації способу життя у багатьох випадках дозволяє зменшити кількість медикаментів або уникнути їх застосування.

Для нормалізації АТ і поліпшення самопочуття необхідно: правильно та раціонально харчуватись. Організм не варто переобтяжувати м’ясом, сиром, яйцями, рибою, жирами та рафінованими вуглеводами. Необхідно збагатити їжу овочами, фруктами, листовою зеленню, цільнозерновими кашами та виробами з цільного зерна, бобовими, нерафінованою олією, трав’яними чаями (м’ята, меліса, квіти та плоди глоду, шипшини, напарами з сухофруктів та свіжовитиснутими соками); підвищення фізичної активності, особливо помірне динамічне навантаження покращує стан здоров’я, знижує АТ. Рекомендована хода, гімнастика, плавання, вправи з легким обтяженням протягом 30-45 хв 35 разів на тиждень; при надмірній вазі намагатись зменшити масу тіла; обмежити вживання кухонної солі; відмовитись від куріння; пам’ятати, що правильне медикаментозне лікування може призначити тільки лікар, враховуючи всі особливості вашого організму.

Олена ЯБКОВСЬКА, лікар-кардіолог Сокальської поліклініки.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.