Існує думка, що сама раціональна покупка для будь-якого сценарію використання – це гірський велосипед. Пояснюють це універсальністю і «всюдихідними» якостями таких байків. Але чи потрібен такий велосипед для їзди по місту? Давайте розбиратися.
Зручність
Гірські велосипеди відносяться до спортивних моделей, що означає використання комплектуючих, які будуть найбільш корисними саме для спортивної їзди. Це невелике вузьке сидіння, широка гума з глибоким протектором для позашляхових якостей, високе сидіння на рівні керма для спортивної посадки, наявність амортизації і багато іншого. Класичний міської велосипед зроблений для зручного пересування по місту, без ухилу в спорт. Часто це низька рама, вертикальна посадка, велика сидіння і додаткові пристосування у вигляді кошики або багажника.
Порівнявши і покатавшись на міському і гірському велосипедах, ви точно помітите різницю в комфорті. Навіть просто сівши на один і інший – вона відчувається відразу. А ще більш помітно це буде непідготовленим новачкам. Позашляхові покришки mtb-байків так само не додають комфорту при їзді по рівному асфальту, а через спортивну посадки у новачків швидше втомляться руки.
Обслуговування
Друга важлива відмінність в цій боротьбі за покупця. Є просте правило, яке добре пояснить різницю у витратах часу і коштів на обслуговування гірських і міських велосипедів: чим більше в механізмі рухомих частин, тим більше догляду йому потрібно, і тим більше шанси на поломки. Міські великі не обладнуються амортизацією або великим набором передач, вони прості і не перевантажені зайвим функціоналом. Тому і догляду їм потрібно набагато менше, ніж mtb-байкам.
Але не думайте, що це означає повну відсутність обслуговування. Будь-який механізм вимагає правильного і своєчасного догляду.
Зовнішній вигляд
Годі й думати – гірські великі мають агресивної спортивною зовнішністю, яка дуже приманює покупців. Адже хочеться їздити на красивому транспорті. Будемо відверті: міські моделі зазвичай не можуть похвалитися стильним і притягає видом. Навіть оригінальні круїзери далеко не всім припадуть до вподоби. Явне лідерство тут тримають mtb-байки.
Ціни
Не будемо порівнювати тут конкретні приклади, а просто пройдемося по формуванню кінцевої вартості велосипеда і що покупець отримає в разі покупки в одній ціновій категорії гірського і міського велосипеда.
Ціну формує попит, а попит зараз набагато більше на гірські байки. До того ж гірський велосипед повинен володіти набором характеристик, які зроблять його таким – це наявність амортизації, великого набору передач, міцної рами, гірських покришок … І вартість всіх цих комплектуючих більше, ніж вартість аналогів для міського велосипеда. Тим більше, що вони не обладнуються амортизацією, і набором з 10 і більше швидкостей. Це все зменшує кінцеву ціну міських моделей в порівнянні з гірськими.
Виходить, купуючи міський великий за ті ж гроші, що і гірський, ви купуєте модель класом вище і кращої якості.
Позашляхові якості
Це саме той пункт, в якому перевага і лідерство тримають гірські моделі – тут проявляються всі їх переваги. І якщо вам важлива прохідність велосипеда по бездоріжжю, то це буде визначальний фактор, адже в цій стихії міські великі їм не конкуренти. Якщо ви твердо вирішили, що вам необхідний саме гірський велосипед, то краще звернути увагу на виробників Winner, Titan, Discovery або Formula, велосипеди цих брендів мають конкурентну вартість і рівень якості.
Доробки
Деякі люди, усвідомивши непристосованість mtb-байків для міських доріг виробляють «доопрацювання»: змінюють і опускають нижче сідло, встановлюють вузькі покришки, намагаючись зробити велосипед зручним для міста. Але це виходить вже не «Гірник», а гібрид. І порівняння тоді варто було б поводити в іншому ключі.
Висновок
В результаті за зовнішнім виглядом перемагають гірські велосипеди, а по зручності використання і обслуговування – міські. Позашляхові характеристики не потрібні для їзди по міських вулицях, але в разі необхідності використання велосипеда в цьому сценарії – зіграють вирішальну роль.