Цікаво знати

Мозаїка переконань, поглядів

Наче бджоли у вулику навесні, так гудуть громади сільські, селищні, міські, коли йдеться про об`єднання кількох місцевих рад в одну територіальну громаду. Останнім часом пропонувалось декілька моделей об`єднань. Одні задоволені, інші вагаються, а ще інші  категорично проти того чи іншого об`єднання. Є громади, де пройшли вже громадські слухання, сесії, інші  все ще "сплять", сподіваючись на чудо, а раптом, пронесе, ще декотрі збираються, гримаючи покришками, йти до Сокаля, протестувати. Ми вже чули найрізноманітніші думки науковців, посадовців, політиків, але до консенсусу поки що дійти ніяк не спромоглися. Тому такі "різнобарвні" думки вдалося нам почути від керівників органів місцевого самоврядування.

Володимир МУХА, Белзький міський голова:

– Нині на нарадах, сесіях, громадських слуханням ми об`єднуємо села, місцеві ради. Є гострі дискусії, суперечки, з кимось доходимо згоди, а з кимось  ні. Деякі громади добре вивчили ситуацію, зважили всі "за" і "проти" і якось порозумілися. Є проблемні питання, яких так відразу не вирішиш. Але треба розуміти, що ідеальних речей не буває. І іншого варіанту в держави, щоб децентралізувати систему управління, теж немає. Звичайно, набиватимемо гулі не один рік. Але громади мають відчути себе господарями. В останньому варіанті, коли Сокальський район поділений на чотири громади плюс місто Червоноград до Белзької має належати і найменше місто України  Угнів. Розумію угнівчан, що вони б хотіли мати свою громаду, адже був час, що це місто мало Магдебурзьке право, тут було розвинуте ремісництво, був міцний духовний та культурний осередок. Але нині, в час економічної розрухи, мусимо об`єднати зусилля. Бо іншого варіанту немає. 

Звичайно, кожна територія має свій "козир". Хтось  шахти, у когось прекрасна рекреаційна зона, в іншого  історико-краєзнавчі перлини. Маємо чесно вибрати депутатів з різних територій, які б відстоювали інтереси громади, яку представляють. Мусимо змінити бюджетну і податкову системи. В такий спосіб маємо поміняти загалом систему влади. Головне, щоб громади відчули себе господарями.

Ярослав ГОДІСЬ, Сілецький сільський голова:

– У даному разі не думка сільського голови має враховуватися, а думка громади. Ми вже двічі збирали загальні збори. Сесія Сілецької сільської ради прийняла рішення провести громадське опитування. Кожен депутат ходив у домівки виборців свого округу з анкетою, де людина ставила відмітку з ким об`єднуватися, або чи не об`єднуватися взагалі. На зборах біля церкви найбільше люди сходились на варіанті об`єднання Сілецької, Межирічанської, Волсвинської сільських рад. Але опитування покаже, чого хоче сілецька громада. На 17 червня опитано більше 50 відсотків мешканців  1416. За варіант об`єднання Сілецької, Межирічанської і Волсвинської сільських рад проголосували 1242 особи, за варіант "плюс" Гірник  62, "плюс" Соснівка  25, інші  87. Така думка сілецької громади.

Григорій СТУДІНСЬКИЙ, Стенятинський сільський голова:

– Вважаю, що ще зарано децентралізація влади відбувається. Не на часі зараз це питання. Ми дивимось на Польщу, але вона розпочинала реформування в інших умовах. Ми нині у стані війни, економічна ситуація дуже важка, погрузли у корупції. І зараз не так важливо з ким об`єднуватися, важливіше, аби був добрий результат. Стенятинська громада намагається виконувати бюджет і утримувати себе сама. Бо нинішнє об`єднання виглядає якби наосліп, ми не знаємо чи від нього виграють всі громади, які об`єднуються.    

Надія СТРІЛЕЦЬ, Двірцівський сільський голова:

– Питання про об`єднання громад ми ще не розглядали на сесії сільської ради. Ще не було у нас громадського обговорення. Є різні думки, але до єдиної думки ще не дійшли.

Іван КОШЛАЙ, Жвирківський селищний голова:

– Жвирківська громада вважає, що є самодостатньою, і ми самі зможемо господарювати на своїй території. То не просто поєднювати місто і село чи селище. У місті завжди більший розмір податків, у нас  менший. Поки що не зрозуміло, якою буде виборча система, чи Сокаль не буде мати більше депутатів, аніж села і селища, якщо так, то не буде справедливості у розподілі коштів. А соціальна сфера? Нині секретар селищної ради ходить до стареньких людей, і ті мають змогу вирішити свої соціальні проблеми. Після об`єднання, очевидно, їм доведеться їздити до Сокаля, а це для людей похилого віку непросто. Вивчаючи думку мешканців Жвирки та Завишня, відчуваю, що вони не проти створення Забузької територіальної громади, але питання, де буде її центр? Поки що немає спільної думки стосовно об`єднання з іншими громадами, але ми тяжіємо більше за створення Забузької територіальної громади.

Записала Оксана ПРОЦЬ.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews