Цікаво знати

Вірусний круп у дітей

В кінці минулого року зафіксували підвищений ріст захворювань гострими респіраторними інфекціями (ГРВІ). На сьогодні серед вірусів, що їх викликають, переважає вірус парагрипу. Із усіх респіраторних вірусів він володіє максимальною схильністю до ураження гортані і трахеї, їх епітеліального покриття (слизової). Зараз на прийомі у педіатрів дитячої консультації помітно побільшало хворих дітей з цією патологією. І, що дуже важливо, вірус парагрипу найчастіше серед інших респіраторних вірусів дає при цьому ускладнення – синдром крупу.

Вірусний круп – дуже важке ускладнення, яке швидко прогресує і часто призводить до зупинки дихання (ядухи). Він проявляється охриплістю, лаючим (гавкаючим) кашлем, утрудненим диханням, особливо вдиху, розвивається переважно у дітей віком від 6 місяців до 5 років.

Розвитку крупу сприяють: анатомо-фізіологічні особливості дітей раннього віку, зокрема просвіт і розміри гортані. Внаслідок запального процесу потовщення слизової оболонки гортані на 1 мм призводить до того, що в дорослої людини її просвіт зменшується на 13 відсотків, а в річної дитини – на 55 відсотків. Відіграє роль стан нервово-м’язового апарату гортані. Дітям властива його підвищена рефлекторна збудливість. Хлопчики хворіють крупом в 2-3 рази частіше, ніж дівчатка.

Перші ознаки крупу, як правило, з’являються вночі і пов’язані з анатомо-фізіологічними факторами: високим в цей час тонусом парасимпатичної нервової системи, в горизонтальному положенні погіршується дренаж легень. Велику роль відіграють побутові фактори: погано провітрюване приміщення, де перебуває хворий, підвищена температура повітря в кімнаті, сухе повітря (від обігріву електронагрівачами), за наявності в приміщенні килимів, книг і т. д.

Поява ознак крупу вночі чи погіршення стану дитини змушує і батьків, і медпрацівників оцінити важкість стану дитини вдень. Потрібно враховувати можливе швидке погіршення стану вночі, що може дуже швидко (за 2-3 хвилини) прогресувати до вкрай важкого. Відсутність медпрацівника і ненадання невідкладної кваліфікованої медичної допомоги призводить до зупинки дихання (ядухи). Враховуючи це, такі хворі потребують шпиталізації, постійного медичного нагляду, а медичним працівникам потрібно бути готовими до невідкладної медичної допомоги.

Для запобігання ускладнень у дітей, хворих гострими респіраторними вірусними інфекціями, необхідно: регулярно провітрювати приміщення, в якому перебуває хворий, часто робити вологе прибирання, не користуватися для обігріву приміщення електронагрівачами, бо сухе, гаряче повітря провокує розвиток крупу. Повітря, яке вдихає дитина і яке доходить в легені, має температуру майже 37°С з відносною вологістю 100 відсотків. Це досягається завдяки властивостям дихальних шляхів. Різні патологічні процеси носоглотки частково або повністю перешкоджають нормальному диханню. В гострому періоді ГРВІ діти відмовляються їсти, а насильне годування недоцільне, викликає в дитини неспокій, що може погіршити її стан. Не менш важливою умовою раціонального харчування є прагнення до зменшення разового об’єму їжі з відповідним збільшенням частоти годувань – важливо давати дитині достатньо пити – відвари фруктів, ягід, ізюму (промитий ізюм заварюється із розрахунку 1 ст. л на склянку води) компот із сухофруктів, калини, малини, шипшини, неміцний, краще зелений чай (температура пиття повинна бути наближеною до температури тіла); ГРВІ не належить до захворювань, що вимагають примушувати дітей лежати в ліжку.

Петро МОСТОВИЙ,
педіатр Белзької лікарні.

Голос Сокальщини на GoogleNews