Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції від 6.02.2003 №491-IV визначено, що індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативноправовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація є державною соціальною гарантією, обов’язковою для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. (№1078 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 17.05. 2006 р. №690, від 11.07.2007 р. №913 та від 12.03.2008 р. №170) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, які мають постійний характер.
Механізм проведення індексації для новоприйнятих працівників Порядком проведення індексації не передбачено. Рішення щодо визначення базового місяця при проведенні індексації заробітної плати новоприйнятого працівника адміністрація може приймати самостійно. Тобто, вважати базовим місяцем – місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати по підприємству або організації.
Зарплата за жовтень 2012 року індексується в межах прожиткового мінімуму на цей період – 1118 грн.
Внесення змін в порядок проведення індексації передбачає, що місяць підвищення заробітної плати за будь-яких умов стає базовим, а фіксована сума індексації буде зменшуватися на суму підвищення.
Для працівників бюджетної сфери, посадові оклади яких залежать від єдиної тарифної сітки, в жовтні відбулося підвищення посадових окладів на 1672 гривні, в залежності від тарифного розряду. Фіксована сума індексації зменшується на суму підвищення заробітної плати (доходу) працівника (щодо індексації грошових доходів). Слід врахувати, що підвищення тарифного розряду не є єдиним аргументом, якщо для економії коштів на деяких підприємствах зменшують або скасовують доплати та надбавки, в результаті чого підвищення доходу зменшується, або відсутнє зовсім.
У кого ж підвищення заробітної плати не відбувалось до цього періоду, застосовуємо індекси, та вираховуємо фіксовану суму індексації.
Галина БУРЧАЛО,завідувач сектору праці Управління праці та соціального захисту населення.
Базовий місяць (місяць прийняття на роботу або підвищення заробітної плати).
Величина приросту індексу споживчих цін для проведення індексації (%).
Індексація заробітної плати