В каналізаційну мережу у величезних кількостях постійно викидаються жирові і масляні відходи, що з часом викликає засмічення каналізаційних труб. Це призводить до падіння тиску і зниження напору води в системі. Налиплий жир, застоюючись, окислюється, при цьому відбувається виділення їдких кислот, що сприяють появі неприємного запаху з зливу мийки. Процес триває постійно, і якщо не вживати профілактичних заходів, то відбудеться зниження ефективності роботи всієї каналізаційної мережі. Оптимальним рішенням для схоронності труб може стати установка пристрою жироотделения зі стічних вод. Завдяки його роботі по сепарування потрапляє в нього рідини, відбувається уловлювання та видалення жиру і відправка очищеної води в загальну систему каналізації.
Моделі жироуловлювачів. область застосування
Модельний ряд представлений різними по продуктивності і габаритам пристроями. Найбільш затребувані споживачами невеликі компактні агрегати в середньому ціновому сегменті. Такі жіроуловітелі призначені для очистки невеликих обсягів забрудненої води, за своїми розмірами ідеально підходять для установки під мийку.
Кафе, ресторани, закусочні, їдальні головні споживачі механічних проточних жироуловлювачів. Частіше через розташування у вже побудованих будинках неможливо змінити прокладену мережа комунікацій, і єдиний вихід установка сепаратора жиру. Виходячи з добового обсягу видаляються масляних відходів, вибирається потрібна модель. Продуктивність агрегатів дозволяють зібрати зі стічних вод на добу від кількох кілограмів до кількох тонн жирових відходів. Труби системи залишаються надовго в «здоровому» стані, а в загальноміську каналізаційну мережу потрапляють попередньо очищені стічні води.
Виходячи з цього, жіроуловітелі діляться на 2 категорії:
Перша призначена для малих обсягів вилучення жиру. За габаритами вони невеликі і встановлюються безпосередньо під мийку.
Друга відповідно, більш продуктивна. Внутрішній устрій складніше, порівняно з першою категорією. За розмірами ці сепаратори набагато крупніше, що дозволяє ефективніше справлятися з очищенням відпрацьованих вод.
Особливості пристрою
Корпус жировловлювача виготовлений з харчового поліпропілену, повністю герметичного. Завдяки використаному матеріалу, всі елементи не схильні до корозії, а сам сепаратор за вагою досить легкий. Доступ здійснюється через технічні отвори, закриті кришками.
Прилягають вони щільно, практично герметично, виключена поява неприємного запаху поблизу жировловлювача. Усередині ємності знаходиться система поперечних перегородок, яка уповільнює потік води, дозволяючи тим самим частинкам жиру спливти вгору, а важким частинкам осісти на дно.
Принцип роботи пристрою
Процес дії заснований на розходженні питомої щільності молекул жиру і води. Пристрій, перешкоджаючи вільному течією стічної рідини, водотік уповільнює настільки, що частинки масла встигають піднятися і осісти на пластини. Жирові маси збираються на їх поверхні і накопичуються.
Наскільки часто доведеться чистити жироуловитель, безпосередньо залежить від інтенсивності роботи закладу, в якому встановлено систему очищення. Видалення утворилися мас відбувається вручну, через спеціальний отвір.
Ефективність пристрою по знежиренню стічних вод буде тільки при дотриманні температурного режиму, який не перевищує 40 ° С. При більш високому градусі жир і масло переходять в емульгованих стан, що значно знижує якість очищення води.
установка
Монтажні роботи з установки під мийку жировловлювача доступні навіть непрофесіоналові. Справитися з завданням можна самостійно, не вдаючись до допомоги сантехніка. Суть монтажу проста: жироуловитель необхідно встановити на рівній поверхні і під'єднати до каналізаційної мережі. На корпусі є розтруби, за допомогою патрубків монтують підключення до загального колектору. Але якщо мова йде про монтаж жировловлювача для ресторавнов і кафе, то в такому випадку краще звернеться в професіоналам в компанію "Гідро Буд Груп".
переваги
Жіроуловітелі мають малу вагу, компактні і герметичні. Доступні за вартістю, установка не вимагає спеціальних навичок. Тривалий термін експлуатації самого жировловлювача, відповідно, надовго збільшує термін служби каналізаційних труб. Установка під мийку робить пристрій непомітним. Існує практика виготовлення жироуловлювачів за індивідуальними розмірами замовника. Видаляти накопичився жир досить просто, обслуговування як такого не потрібно.
Роботи з очищення труб від жирового нальоту дорога і трудомістка процедура для центру обслуговування інженерних мереж. Відповідальні за централізоване очищення організації встановлюють жорсткі вимоги за рівнем концентрації жирових відходів в стоці. Віднедавна підприємства громадського харчування та харчові виробництва зобов'язані самостійно встановлювати системи очищення від жиру.