Духовне життя

Освятіть воду і свічки

"Ходім і ми, щоб побожними піснями зустріти Христа, і приймімо його як Спасителя, що його бачив Симеон! Це той, кого Давид просвітив, що говорив через пророків, що задля нас прийняв тіло і через Закон промовляв – Йому поклонімося" (стихира свята).

15 лютого припадає свято Стрітення Господнє. За своїми особливостями Стрітення причислене до дванадцяти найбільших християнських свят. Його описують у своїх творах отці церкви ІІІ, IV, V століть. Андрій Крітський, Кузьма Маіумський, св. Іоан Дамаскін і Герман, патріарх Константинопольський, Йосиф Студит та інші прикрасили празник Стрітення багатьма священними піснями, які й сьогодні співаються церквою. Свято Стрітення деколи називають святом Стрітення Пресвятої Богородиці, а в Західній церкві називається "очищення" Пресвятої Діви Марії.

В 543 році, за імператора Юстиніана, по об'явленню одного угодника Божого укладено святкувати свято з особливою урочистістю, з хресним ходом і зі свічками в пам'ять визволення жителів Константинополя від нещасть і землетрусів в Антіохії.

За законом Мойсея у євреїв кожен первісток чоловічої статі на сороковий день від народження мав бути посвячений Богу, для чого і приносився матір'ю у Божий храм. Коли Богонемовляті виповнилося сорок днів, Пречиста Діва Марія прийшла у Єрусалимський храм. Мати Господа і сам новонароджений младенець не мали ніякої необхідності в очищенні, але вони добровільно підкорилися законові.

За законом Мойсея жінці, яка народить дитину чоловічої статі, заборонено було входити у храм протягом 40 днів: це були дні очищення. “До всякої святощі не буде вона доторкатися і до святині не ввійде аж до виповнення днів очищення її” (Левит XII, 4).

А був у Єрусалимі один чоловік на ім'я Симеон, людина праведна та благочестива, що утіхи чекав Ізраїля. За церковним переданням він був одним із сімдесяти перекладачів Святого Письма Старого Завіту із єврейської мови на старогрецьку. Перекладаючи чотирнадцятий стих сьомої глави книги пророка Ісаї: "Ось Діва в лоні зачне і породить Сина і дадуть йому ім'я Емануїл" (Матфея 2. 23), – він засумнівався у правильності слів пророцтва і перекреслив слово "Діва", а написав "жінка". Тоді йому було провіщено Духом Святим, що він не побачить смерті, доки не побачить Христа Господа (Луки 2, 26). 

В сороковий день після народження Христа Спасителя, Дух Божий покликав старця Симеона в храм, де він побачив Матір, яка тримала на руках немовля. Праведному старцю було відкрито, що це немовля і є очікуваний всім людством Спаситель. Із сильним хвилюванням він підійшов до Христа і зі священним піднесенням взяв Богодитя з рук здивованої Матері-Діви. Праведний Симеон знав, що у його обіймах перебуває Бог, що не він тримає Дитя, а це Дитя є Вседержителем. Уста старця, якими керує Святий Дух, вимовили ті слова, котрі і ми сьогодні разом із Святою Церквою прийняли у свої серця: "Нині відпускаємо раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем всіх народів, світло, на просвічення язичників і славу народу Твого Ізраїля".

У цей день в церквах України святять воду і разом святять і свічки. Посвячені на Стрітення свічки називають "громовицями", бо їх запалювали і ставили перед образами. Ці ж свічки давали в руки вмираючому при читанні відхідної молитви. Стрітенській воді приписують велику духовну силу. Нею натирали хворі місця і вірили, що вона допоможе.

Отець Володимир ЖАРСЬКИЙ,
священик, магістр богослов'я. 

Голос Сокальщини на GoogleNews