Наші інтервю

Ми відстоювали інтереси мешканців Сокальщини

На запитання «Голосу з-над Бугу» відповідає голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк  

– Добігає завершення п'ятирічне Ваше головування у районній раді. Що можете сказати про цей період?

– Найперше, варто акцентувати увагу, що наша каденція припала на надзвичайно бурхливі події в історичному плані нашої держави. А саме: загострення соціально-економічної кризи, коли режим Януковича довів громадян нашої держави до зубожіння, це і Революція Гідності, це початок російської-української війни на східних кордонах нашої держави, це також і проблеми, які не вирішувалися роками, і нині вони існують в Україні: надмірна централізація влади, відсутність дієвого функціонування місцевого самоврядування.

– Мабуть, велике значення має відкриття міжнародного пункту пропуску "Угринів-Долгобичів"…

– Найперше хочу подякувати за надзвичайно велику допомогу нашим землякам, вихідцям з Сокальщини  тодішньому в. о. міністра закордонних справ Андрію Дещиці, секретарю польсько-української міжурядової комісії Роману Крілю, які активно допомагали, аби в 2013 році міжнародний пункт пропуску "Угринів-Долгобичів" був відкритий. І цього року, як експеримент, до 1 січня 2016-ого, функціонує спрощений пункт пропуску. Я вважаю, що в майбутньому цей міжнародний пункт пропуску дасть поштовх до розвитку господарки на теренах Сокальщини і покращення екологічної ситуації в нашому краї. 

Ми також працювали над розширенням інфраструктури в Угринові. Хоробрівська сільська рада продала кілька земельних ділянок: дві  під автозаправні станції. В найближчому часі ОККО, сподіваюсь, СОКАР, приступлять до побудови. І кордон набере більш інфрастуктурного вигляду. Думаю, побудують також і заклади харчування та інші місця для бізнесу, аби кордон запрацював ще потужніше. Ми пропонували, щоб на нашому кордоні було відкрито рух автомобілів вантажопідйомністю до трьох з половиною тонн. Відповідні листи ми написали.

– Ви також працювали разом з депутатами над залученням інвестицій в наш регіон. Що вдалось зробити?

– При тій соціально-економічній ситуації, кризі, яка зараз є в Україні, бізнес, на превеликий жаль, як не йшов, так і не йде. Хоча потрібно розвивати нашу територію і шукати інвесторів. Ми працювали над проектом створення індустріальних парків,  це перший напрямок. А другий  залучення інвесторів, котрі приходять, через Кабінет Міністрів і Львівську облдержадміністрацію. 

Індустріальні парки – це земельні ділянки, які виділяє та чи інша місцева рада під розвиток промисловості. Асоціація індустріальних парків України якраз працює над цим. Особисто зустрічався з керівництвом Асоціації індустріальних парків України, провели переговори, подали пропозиції і в подальшому над ними працюватимемо. Це в Сокалі, Белзі, Корчеві. Є кілька й інших перспективних місць. Їх, звичайно, зацікавило те, що територія Сокальського району є біля кордону з Європейським Союзом, функціонує міжнародний пункт пропуску. Найбільша проблема  це несприятливий інвестиційний клімат. А це залежить від керівництва держави, Верховної Ради. А ще  стану автомобільних доріг в Україні, і, зокрема, в Сокальському районі.

– Щодо доріг, то в районі була прийнята Програма "Дороги Сокальщини" до 2017 року, виділено мільйон гривень. Звичайно, цих коштів недостатньо. Який вихід з ситуації, щоб покращити стан доріг?

– За час нашої каденції ми багато разів на сесіях (близько семи рішень) визнавали незадовільну роботу райавтодору, облавтодору. Але, на превеликий жаль, віз і нині там. Справа в повноваженнях і в коштах, які виділяються на ремонт і утримання доріг. Ми перша районна рада на Львівщині, яка прийняла програму на ремонт доріг і виділила під це гроші. Добре, що Верховна Рада прийняла закон, що можна фінансувати з місцевих бюджетів. І, власне, ми виділили ці кошти. Найперше постало питання: хто може виконувати роботи? Адже структури Облавтодору та Райавтодору зруйновані до неможливості, там хронічна невиплата заробітної плати, повна відсутність спеціалізованої техніки. Щоб ремонтувати дороги ми фактично боремося з керівництвом Облавтодору, аби вони за наші кошти якісно все робили. Держава має чітко передати повноваження і кошти на місця, тоді ситуація з дорогами значно покращиться.

– На жаль, не завершені роботи на дорозі "Сокаль-Червоноград", що буде далі, адже вартість робіт зросла?

– А ця державна політика абсолютно неефективна. Районна рада спільно з райдержадміністрацією та депутатами обласної ради домоглися, аби було закладено понад сім мільйонів гривень на ремонт дороги "Сокаль-Червоноград". Сподівалися, що за ці кошти дорога між Жвиркою і Червоноградом буде відремонтована. На жаль, коли прийшлося до укладання асфальту, то побачили, що один кілометр ремонту дороги коштує більше чотирьох мільйонів гривень. Це, на мій погляд, абсурд і одночасно неефективне використання державних коштів. І ці розцінки затверджені Міністерством інфрастуктури України. 

– А як щодо залучення інвестицій в район?

– Кілька проектів було, але, зважаючи на шкідливість виробництва, не усіх їх прийняла громада. Але, думаю, в найближчому часі будуть інвестори. Ми працювали над питаннями енергозберігаючих технологій, прийняли в районній раді програму, провели кілька пілотних проектів, в рамках яких в школі №4 м. Сокаль, дитячій дошкільній установі смт. Жвирка, Волсвинській сільській раді встановлено енергозберігаюче освітлення. Економія бюджетних коштів є в сім разів. Сподіваюсь, що наступна каденція Сокальської районної ради, Сокальська райдержадміністрація продовжать оцю нашу роботу, адже це суттєва економія. За реалізацію цього проекту завдячуємо нашому земляку з Києва Володимиру Демчаку, який запропонував його нам.

– Триває тісна співпраця і з Фундацією "Сокальська ініціатива".

– Щоб принести користь Сокальському району, ми пішли шляхом створення в Києві Фундації “Сокальська ініціатива”, в яку входять вихідці з нашого району. А це наші небайдужі земляки, які чогось добилися в житті, займають високі посади в державі, і можуть допомогти рідному краю. Це  Андрій Дещиця, заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера, виконавчий директор Патріаршої курії УГКЦ о. Роман Небожук, президент Української торговопромислової палати Володимир Демчак, підприємець Ігор Новосад, народні депутати України від Сокальщини Михайло Бондар, Олег Мусій, Сергій Кіраль, заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд, відомий наш народний артист України, нардний депутат України попереднього скликання Богдан Бенюк. Я сподіваюсь, що цей людський, інтелектуальний потенціал в майбутньому для нас принесе позитивні зрушення.

– Яка Ваша думка щодо адміністративної реформи?

– Над адміністративною реформою ми почали працювати як тільки цей проект був озвучений на рівні держави, до нього активно долучилися, і неодноразово з цього питання проводили наради, семінари. На Сокальщині з візитами побували заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, один з ініціаторів проведення реформи Анатолій Ткачук, досвід також переймали в сусідівполяків. Йшла мова про це з головами місцевих рад. Спочатку була пропозиція про 1011 місцевих рад, пізніше, коли почали працювати, пропозиція облдержадміністрації була вже інша, аби на теренах району було створено чотири об'єднані територіальні громади. Звичайно, над цим потрібно дуже ретельно попрацювати, проаналізувати, щоб не зробити помилки. Така модель є в Європі, Сполучених Штатах Америки, Канади, Австралії, і вона успішно функціонує. Сподіваюсь найближчим часом держава прийме зміни до Конституції України, до кодексів, закон "Про місцеве самоврядування", і ця система буде функціонувати, адже вона нам потрібна як повітря. 

– За новим законом відбулися місцеві вибори, зменшилась кількість депутатів районної ради. Як це, на Вашу думку, вплине на роботу депутатського корпусу?

– Найперше хочу подякувати своїм колегам  депутатам Сокальської районної ради, за цю каденцію, за нашу спільну роботу. Ми пройшли, вважаю, гідно ці п'ять років. Ми відстоювали інтереси наших людей, приймали рішення, за які не соромно. Сокальська районна рада одна з перших в Україні 22 листопада 2013 року, на позачерговій сесії біля пам'ятника Тарасові Шевченку, висловила свій протест проти відмови режиму Януковича вступу до Європи. З того часу почався Майдан в Україні. Ми були активно задіяні в цих процесах. В нас був створений Штаб національного спротиву, збирали кошти і продукти харчування, відправляли людей у Київ на Майдан. Це незабутній час, який увійде в історію нашої держави і в сторінки історії нашої Сокальщини.

Вважаю, що зменшення кількості депутатів для нас є добре. Хочу всім їм побажати конструктивізму, виваженості в прийнятті рішень. Адже Україна в нас одна, тому потрібно працювати на благо сокальчан, мешканців району.

– Протягом всієї каденції ви активно розвивали міжнародну співпрацю. Розкажіть детальніше.

– Ми підписали чимало угод про співпрацю з колегами з Польщі. Місцеві ради Сокальщини мають підписані угоди про співпрацю з гмінами Томашівського та Грубешівського повітів. Це було зроблено для майбутньої роботи. Адже під час реалізації нових проектів, які розпочнуться для України в 2016 році, досвід поляків безцінний для наших місцевих рад. І це потрібно продовжувати, адже це розвиток інфраструктури Сокальщини.

Під час зустрічі у Варшаві посол України в Польщі запропонував підтримати ініціативу використання частини кредитних коштів, які надаватиме уряд Польщі Україні для скерування на розвиток прикордонної інфраструктури. І з 50 мільйонів кредиту, які підтримав Кабінет Міністрів Польщі, буде скеровано на ремонт доріг до пунктів пропуску, і сподіваюсь, що левова їх частка піде на Сокальський район, а саме вісім кілометрів дороги "Угринів-Хоробрів" і 62 км дороги Р15 (від Тудоркович до Острова, і від Червонограда до Великих Мостів). Думаю цей проект, який зараз втілює в життя безпосередньо Андрій Дещиця та Львівська обласна державна адміністрація, успішно реалізують.

Протягом каденції реалізували чотири міжнародних проекти, один  з Томашівським повітом, два  з Грубешівським, один  з Асоціацією розвитку туризму малих міст у Львівській області. За кошти від цих проектів придбано для Сокаля новий пожежний автомобіль, Хоробрівська сільська рада придбала сміттєзбиральну машину, в Угринові на вулиці Зеленій зроблено дорогу, тротуар. Все це за кошти Європейського Союзу.

– Ви довгий час займалися політичною та громадською діяльністю, де будете тепер?

– Справді, довгий час був в політичній та громадській діяльності, далі спільно з однодумцями займатимусь громадською роботою. Реалізовуватимемо культурні, освітні, спортивні проекти, продовжуватиму співпрацю з  Фундацією “Сокальська ініціатива” в Києві та благодійним фондом  “Надбужжя”.

– "Голос з-над Бугу" вдячний Вам за співпрацю, бажаємо подальших успіхів у здійсненні запланованого.

– Дякую і редакції газети.

Записав Василь СОРОЧУК.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews