З 2006 року Василь Калька – сільський голова. У селах Гута та Савчин досить непогані дороги, є вуличне освітлення, в хорошому стані заклади соціальної сфери, – все це праця його та громади. Про проблеми, чим нині живуть люди в селах сільської ради – наша розмова з Савчинським сільським головою Василем КАЛЬКОЮ.
– Розкажіть трохи про себе. Чи важко працювати головою, ніколи не шкодували, що обрали саме такий шлях?
– Я народився і виріс у Гуті, тут живе моя родина. З 1988 року працював на шахті №10 «Великомостівська», у 2001ому пішов звідти на пенсію. Кілька років їздив на заробітки закордон, а потім вирішив, що можу бути корисним для громади, односельчан, тому і балотувався на посаду сільського голови. Люди мене підтримали і тепер, працюючи, стараюся, аби села нашої сільської ради розвивалися, щоб комфортно жилося. Працюю сільським головою уже вісім років, тож можу сказати, що робота не з легких. Громада довірила мені керувати селами, тому завжди чесно і сумлінно намагаюся виконувати покладені на мене обов’язки. Буває порізному: хтось приходить в сільську раду з радісною новиною – одружуватись чи реєструвати народження дитини, радію разом з односельчанами. Дехто приходить по посмертну довідку, стараюсь підтримати людей в біді, співчуваю їхній втраті. Та попри це життя в селі вирує, щоденно доводиться вирішувати проблеми громади, розумію, що, як кажуть люди, усім не догодиш, але це приємно – робити добрі справи.
– Які проблеми нині є у селах сільської ради?
– У Гуті терміново треба перекрити дах Народного дому. Розуміємо, що зараз нестабільна ситуація в Україні, всі в очікуванні президентських виборів. Але, якщо все буде добре, матимемо кошти, то в цьому році таки плануємо перекрити Народний дім. Вже є певні напрацювання в цьому напрямі: минулого року разом з громадою заготовили ліс для даху, щоб менше використати коштів. За доброї погоди і наявності коштів, якщо казначейство їх не блокуватиме, зможемо почати роботу, хлопці, чоловіки з села обов'язково теж допомагатимуть підряднику. В Савчині є проблема з підтопленням. В 2013му за кошти сільської ради провели меліоративні роботи, але підтоплення і далі є, бо піднявся рівень грунтових вод. Наразі ще не до кінця вирішено проблему з підвезенням дітей до школи з Гути (Шміткова). Спочатку «Школярик» туди не їхав, бо казали, що погана дорога – ми вистелили асфальт; потім аргументували, що немає зони для розвертання автобуса, – зусиллям громади вистелили площадку. А «Школярик» і донині туди не їздить, тепер кажуть, що не встигає, треба змінювати графік. Ми постійно піднімаємо це питання в районі, пишемо звернення, але від цього проблема не розв'язується. Щоденно діти з Шміткова йдуть до Гути пішки кілька кілометрів, і звідти їх везуть до Савчинської школи. Ще в теплу пору року – півбіди, а в сніг, дощ батьки мусять підвозити дітей своїм транспортом – хто велосипедом, хто конями, хто автомобілем.
– Яка нині ситуація на Бояницькому шламонакопичувачі?
– Як кажуть в народі, це історія «з бородою». Рейдери самовільно захопили шламонакопичувач із колишнього заводу хімічного волокна. Наші люди швидко відреагували, вийшли на протест, адже всі добре розуміли, що може статись страшна біда: всі ці шкідливі речовини потраплять у воду та повітря. Ніхто не проти вивезення шламів, бо це потрібно зробити, але треба, щоб все було законно, продумати схему: як і куди їх вивозитимуть. Завдяки громаді, районній раді та райдержадміністрації нам вдалося зупинити незаконні роботи. Над вирішенням цього питання працювали спеціалісти з різних галузей: землевпорядники, прокуратура, міліція, екологічна інспекція, служба з надзвичайних ситуацій та інші. Оскільки «Пром Інвест Капітал» досі не виготовив жодних дозвільних документів, то роботи там припинені.
– А що нині в селах Гута і Савчин з вуличним освітленням?
– В Гуті минулоріч провели вуличне освітлення, залишилося ще 160 м до церкви і ще кілька відтинків, де хати розкидані одна від одної. В Савчині теж є вуличне освітлення, без нього лише вулиця Незалежності. В цьому році плануємо завершити його проведення в обох селах.
– Бачу, дороги на території сільської ради у більш-менш нормальному стані…
– З комунальними дорогами, які перебувають на балансі сільської ради, ситуація краща, бо щороку якийсь відтинок ремонтуємо, а от ремонтувати дороги державного значення, які перебувають на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області, не можемо. Щороку освоюємо кошти, виділені на ремонт комунальних доріг, по змозі ділимо їх порівну на Савчин і Гуту. На центральну дорогу торік савчинці зібрали 8000 гривень, на асфальтобетон, і поремонтували ями. Депутати на сесії сільської ради прийняли рішення асфальтувати дороги від церков (їх у нас аж три) до центральних. В 2013му ці роботи вже завершили, цього року, якщо виділять кошти, плануємо ремонтувати вулиці Січових стрільців у Савчині та Грабовського в Гуті. Співпрацюємо у цьому напрямі із ПП «Соріс», їх роботою задоволені.
– Де, в основному, зайняті люди з Гути та Савчина?
– На теренах сільської ради немає ніякого виробництва, тож люди, в основному, доїжджають на роботу в райцентр або Червоноград. В наших селах багато шахтарів, вони там працюють роками. Чимало людей влаштовані на «Датський текстиль», підприємство довозить їх на роботу. Трохи менше мешканців працюють на підприємствах «Дукат», «Спецуправління з гасіння териконів», «Мілена», «Сокме», у Сокальській виправній колонії №47. У Савчині є відділення Ощадбанку, поштового зв'язку, дитяча дошкільна установа, амбулаторія сімейної медицини, школа, магазини – в цих закладах соціальної сфери працюють, здебільшого, місцеві жителі. Двома словами, досить багато наших людей працевлаштовано. Хто не зміг знайти роботи тут, на місці, їздять на сезонні заробітки закордон. Звичайно, є й такі, хто нарікає на безробіття, а сам нічого не робить для того, щоб знайти роботу.
– На кого опираєтесь, хто підтримує Вас у повсякденній роботі?
– Знаєте, завжди відчуваю підтримку родини і громади, люди йдуть на поміч у разі потреби. В нас добре, злагоджено працює весь депутатський корпус. На сесіях сільської ради дискутуємо, думаємо, як вирішити ту чи іншу проблему і тільки тоді приймаємо рішення. Моя права рука – це секретар Галина Сошкін, вона має великий досвід роботи, в питаннях земельних консультує землевпорядник Василь Панченко, вирішувати бюджетні питання допомагає бухгалтер Марія Мамчур. Хочу подякувати за тісну співпрацю керівництву районної ради. Не залишаються байдужими до вирішення проблем села і депутат районної ради Володимир Чуб, сільські депутати, підприємці села. Усі вони допомагають мені в роботі, знаю, що на їхню підтримку завжди можу сподіватися.
– А хто обробляє землі сільської ради?
– Власні городи кожен обробляє самотужки, вирощують овочі для себе, а на продаж нині не вигідно, бо собівартість дуже висока. Розпайовані землі, в основному, люди віддали в оренду ПП «Західний Буг», фермерів у нас немає, лише кілька селян особисто обробляють свої паї, бо для цього треба мати техніку чи коні.
– Яка демографічна ситуація в селах сільської ради? Чи залишається тут молодь?
– Нині в селах сільської ради проживають приблизно 1100 осіб. В минулому році в Гуті та Савчині народилося вісім дітей, а померло чотирнадцять осіб, вісім подружніх пар стали на рушничок щастя. В нас села не старіють, молодь створює тут сім'ї, в них народжуються діти. Молоді сім'ї будують, або ремонтують свої будинки. Цьогоріч нам виділили 22000 тис. грн. для розроблення детального плану кварталу забудови в с. Гута. Там виникли непередбачувані обставини, археологи в цих місцях знайшли залишки старовини, тож частина території відійшла. В сільській раді є заяви від громадян, які бажають отримати плани і хочуть будуватися. Є пропозиція від громади, щоб одну із вулиць на кварталі забудови в Гуті назвати на честь Небесної сотні – Героїв майдану. Село в нас перспективне – маємо газ, водопровід, організували централізований вивіз сміття, це все самі утримуємо. За зібрані з кожної хати гроші вивозимо сміття, купуємо запчастини для водопроводу, робимо порядок на цвинтарях, покращуємо благоустрій у селах.
– Мабуть, у вас є люди, якими пишається село…
– Чимало вихідців з Савчина та Гути є відомими людьми. Пишаємося, що у нас в селі Савчин живе довгожителька – Софія Чавс, яка в цьому році святкує столітній ювілей. На Сокальщині добре відомий наш художник Ярослав Футиш, він прекрасно малює, розписує церкви. Назар Михальчук – має прекрасний голос, він став переможцем пісенного конкурсу «Золота октава». У Гуті чимало аматорів сцени співають у ансамблі «Дубочки», добре відомий і хор «Вишиванка» Народного дому с. Савчин. Ми пишаємося всіма своїми односельчанами.
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.