Весна цьогоріч примхлива, що не на руку селянам. Але лише пригріли перші промені сонця, як вони взялися до роботи: планують, де що посіяти, готують техніку, купують насіння та мінеральні добрива… Бо ж усім відомо, що день навесні рік годує та посієш вчасно збереш рясно.
Чим нині живуть селяни та з якими труднощами зустрілися аграрії на порозі веснянопольової кампанії? Про це наша розмова з начальником агропромислового розвитку РДА Ігорем ШАЙНОГОЮ.
– Ігоре Володимировичу, розкажіть, будь ласка, які сільгосппідприємства функціонують на Сокальщині? Чи прийшли нові інвестори у сільське господарство?
– На території Сокальського району здійснюють господарську діяльність три приватні агрофірми, вісім приватних підприємств, 19 товариств з обмеженою відповідальністю, одне відкрите акціонерне товариство, майже 100 фермерських господарств та 18326 господарств населення. Площа сільськогосподарських угідь становить 105120 га, в тому числі рілля 63776 га, з яких 55785 га обробляється. У 2011 році посівна площа буде збільшена на 2133 га. На території району уклали договори оренди з селянами, що мешкають у селах Хоробрівської, Поторицької сільських рад ПП "БродиАгро". Власне за їх рахунок збільшилася й посівна площа. Інших інвесторів поки що нема.
– Чи у всіх агропідприємствах підготовлена техніка до веснянопольових робіт?
– Агроформування та фермерські господарства району забезпечені мінеральними добривами на 75%, насінням на 100%, засобами захисту на 93%, бензином і дизельним паливом на 60 відсотків. На жаль, погодні умови дещо внесли корективи у роботу селян, і ті припізнилися з веснянопольовими роботами. Сільгоспппідприємства підготували техніку до веснянопольових робіт і готові вийти в поле аби тільки стало тепло. Вони займаються підживленням озимих зернових та приступили до посіву ярих зернових. На сьогоднішній день підживлено 84 відсотки посіяних площ озимих зернових і 98 відсотків озимого ріпаку.
– А скільки гектарів посівних площ у районі відведено під озимі зернові культури?
– Під урожай 2011го всіма категоріями господарств посіяно 24350 га озимих культур, тобто 106,6% до минулого року. В тому числі озимих зернових 19300 та 5075 га озимого ріпаку, що є 144% до прогнозованих завдань.
– В якому стані озимі культури? Чи добре вони перезимували?
– За результатами відрощування озимих зернових культур, які ми отримали з науководослідного інституту, стан перезимівлі озимих культур є добрим. У районі нема і загрози підтоплення посівів. Поряд з тим можна відзначити, що тепла осінь, а також зимові відлиги вплинули на вміст пластичних речовин в рослинах. Тобто відновлення вегетації, яка буде проходити в кінці березня, що є відносно пізно, буде вимагати підживлення рослин для росту і розвитку, тому весняне підживлення є необхідним технологічним процесом. Є роки, коли рослини відновлюються дуже скоро, тоді перше підживлення можна пропустити, а внести мінеральні добрива при виході рослини в трубку. Цьогоріч через погодні умови цей процес дещо затягується, і вегетація рослин припаде на квітень. Однак відлиги під час зими та тепла весна призвели до того, що рослини виснажили свої поживні речовини і їм потрібна піджива з грунту.
– Майбутній врожай починається з якісного насіння. Чи мають його агропідприємства та селяни?
– Господарства району забезпечені насінням на 100%. На жаль, репродуктивний склад ярих зернових бажає бути кращим. Якщо озимина має досить високий репродуктивний склад посіву, то ситуація із ярими зерновими дещо гірша сільгосппідприємства забезпечені лише на 50% кондиційним насінням високих репродукцій ярих зернових культур. Кожен господар знає, що запорукою доброго врожаю є добре насіння, тож треба купити і поновити його. Було б лише бажання. В управлінні агропромислового розвитку РДА та насіннєвій інспекції є необхідна інформація, де можна придбати високопродукційне якісне насіння. Крім цього, для сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств в районному бюджеті передбачені кошти на відшкодування сортонадбавки, тобто, якщо господарство придбало насіння, то йому з районного бюджету повертають гроші на закуплене репродукційне насіння. Для цього потрібно подати в управління агропромислового розвитку РДА необхідні документи.
– Селянам бракує коштів для проведення веснянопольових робіт. Як їм дати собі раду?
– Для проведення комплексу веснянопольових робіт потрібно 57,2 млн. грн. Селяни можуть отримати кошти від реалізації сільськогосподарської продукції це 45,1 млн. грн., з власних матеріальних ресурсів 6,2 млн. грн., та взявши аванс у цукрових заводів на мінеральні добрива, засоби захисту. Є також можливість отримати кредити в банках під 1820 відсотків річних, якщо підприємства мають заставне майно, з відшкодуванням процентної ставки з бюджету. Державний аграрний фонд надає можливість сільгосппідприємствам отримати кошти під форвардні закупівлі зерна з проплатою 50 відсотків його вартості.
– Ігоре Володимировичу, з якими проблемами, на Вашу думку, зіткнуться агропідприємства під час посівної 2011 року?
– Різке здорожчання палива та мінеральних добрив, техніки, запчастин може суттєво вплинути на собівартість вирощеної продукції. А це обернеться бумерангом селяни будуть змушені економити на мінеральних добривах та засобах захисту, що в кінцевому результаті може вплинути на вирощений врожай. До того ж є чимало інших чинників, які впливають на ціну сільгосппродукції. Не можна забувати, що сільське господарство залежить і від погодних умов, які складуться під час проведення веснянопольових робіт. А погода, як відомо, пані мінлива…
– Дякую за розмову.
Розмову записала Любов ПУЗИЧ.