Наші інтервю

Шукаєте роботу? Звертайтесь в Центр зайнятості.

Сокальський центр зайнятості доводить необхідність та важливість своєї роботи, щороку зростає кількість людей, які звертаються сюди за профорієнтаційними послугами чи у пошуку роботи. А це свідчить про  довіру людей до працівників Центру зайнятості та впевненість, що тут завжди допоможуть та підтримають. Про ситуацію на ринку праці Сокальщини, професії, які користуються найбільшим попитом та інше – наша розмова з директором Центру зайнятості Віктором ЛАЩУКОМ, яким обіймає цю посаду уже сьомий рік.

– Вікторе Йосиповичу, розкажіть, будь ласка, з якими результатами завершили минулий рік, яка нині ситуація з безробіттям в Сокальському районі?

– Упродовж 2011 року в Сокальському РЦЗ перебувало на обліку 3217 осіб. Профорієнтаційними послугами було охоплено 13972 особи, котрим було надано 23362 послуги, з них 3016 особам з числа незайнятого населення надано 12405 послуг. Торік працевлаштовано 1652 особи (в 2010  1596 осіб). На початок 2010 року на обліку в Сокальському центрі зайнятості перебувало 616 осіб, на 1 січня 2011го  713, а на початок 2012 р.  512. Ситуація трохи покращилася, безробітних поменшало, але не в зв’язку з тим, що  відкрито нові вакансії, а через те, що умови перебування безробітних на обліку в Центрі зайнятості стали більш суворими. Згідно з новими вказівками і методичними рекомендаціями Кабінету Міністрів України, Центру зайнятості, безробітний минулоріч двічі на місяць приходив до спеціаліста, щоб отримати допомогу в пошуку роботи і двічі відвідував семінар. Тобто така людина приходила в Центр зайнятості щотижня і тому дуже важко перебувати водночас на обліку як безробітний і працювати нелегально.

– Які профорієнтаційні послуги проводите для безробітних, чи дають вони позитивні результати?

– У 2011 році в семінарах брали участь 1564 безробітних. До проведення профорієнтаційних семінарів  з техніки пошуку роботи залучали спеціалістів зі Львова, Агенції регіонального розвитку. Вони були спрямовані на те, щоб зацікавити людей у пошуку роботи. Постійно проводяться семінари на теми: "Презентація курсів навчання", "Здоровий спосіб життя  запорука професійних успіхів", "Служба зайнятості  працівникам села", "Молодь на ринку праці", "Як започаткувати свій бізнес?".  Крім того, працівники РЦЗ проводять семінари для окремих категорій громадян, в т. ч. інвалідів, мініярмарки вакансій, "круглі столи". Такі профорієнтаційні послуги дають можливість безробітному оцінити ситуацію, яка є на ринку праці, а також свої можливості та передбачити наступні кроки в досягненні мети  працевлаштуванні.

Отримавши вичерпну інформацію на семінарах, минулого року 413 осіб працевлаштувались, 15  відкрили власну справу та отримали допомогу з безробіття одноразово для започаткування підприємницької справи. Особливу увагу звертаємо на тих, хто довго не працює  більше трьох місяців, з такими людьми проводимо індивідуальну роботу.

– А які профорієнтаційні заходи проводите з учнями шкіл Сокальщини?

– Спеціалісти Центру зайнятості постійно ведуть профорієнтаційну роботу з молоддю, в т. ч. з учнями шкіл. Мета  інформування про вимоги сучасного ринку праці, формування мотивації до праці, орієнтація молоді на робітничі професії, заохочення до працевлаштування за здобутими спеціальностями на підприємствах Сокаля чи району. У школах розташовані профорієнтаційні куточки для учнівської молоді, де постійно оновлюється інформація. Ноухау Державної служби зайнятості у профорієнтаційній роботі  це щоденники і термінали для школярів. У 2011 році 4200 учнів шкіл Сокальського району отримали профорієнтаційні ділові щоденники школяра. У них за допомогою схем розповідається, як юнаку чи дівчині обрати професію до душі, зробити перші кроки до її освоєння, де навчитися майбутній справі. Щоденники стали неабиякими помічниками для випускників шкіл.

Впродовж 20092011 років у 23 школах Сокальщини встановлено програмноапаратні комплекси "Профорієнтаційний термінал". Він представляє собою молодіжний Інтернетпортал. Школяру варто лише доторкнутися пальцем до екрана і перед ним постає абетка професій, їх зміст і вимоги до працівників.  А ще  перелік навчальних закладів, де можна здобути обраний фах, стан та перспективи регіонального ринку праці, спектр послуг Державної служби зайнятості. Враховуючи те, що на вибір професії молодих людей значний вплив мають батьки, у терміналі містяться цінні поради й настанови для них: як зробити правильні кроки для професійного самовизначення дітей, допомогти їм підготуватися до іспитів та тестувань, а інформацію про навчальні заклади використати з користю для дитини. Педагоги теж почерпнуть у терміналах чимало корисного, що пригодиться їм у роботі з дітьми. Новинка Державної служби зайнятості допоможе не розгубитися серед безмежжя професій і зробити правильний вибір.

В 2011му у Сокалі проводили профорієнтаційний КВК "Крок до мети", в ньому взяли участь учні шкіл Сокальського, Кам’янкоБузького, Радехівського районних та Червоноградського міського центрів зайнятості. Переможцем стала команда Перетіцької школи "Веселі малярі", яка взяла участь у фінальному конкурсі у Львові.

– Як бути людям з професіями, які не мають попиту на ринку праці?

– Якщо особа має професію, на яку немає попиту на ринку праці, Центр зайнятості повинен скерувати її на курси підвищення кваліфікації, перенавчити на ту професію, на яку є вакансія. Безробітні з професіями "оператор комп’ютерного набору", "хіміклаборант", "фізикоптик" не мають попиту на ринку праці, тому ми пропонуємо пройти навчання і здобути іншу, яка відповідатиме вимогам ринку праці: "електромонтер", "столярверстатник деревообробних верстатів", "швея".  Особи з вищою освітою, на професії яких немає вакансій, мають можливість за рік за кошти  Центру зайнятості здобути другу вищу освіту за професією, яка популярна на ринку праці. Але тут є одна умова: РЦЗ повинен укласти угоду з працедавцем, що особа після закінчення навчання буде забезпечена роботою. На Сокальщині теж є люди, які здобули другу вищу освіту за скеруванням Центру зайнятості і були скеровані на роботу. Також на обліку перебувають особи з обмеженою працездатністю, минулоріч 12 людей цієї категорії працевлаштували. Спеціалісти РЦЗ проводять роз’яснювальну роботу серед населення, намагаємося працевлаштувати кожного безробітного.

– На які підприємства найчастіше працевлаштовуєте безробітних?

– На вимогу ТзОВ "ВЕМО" навчаємо безробітних професії "верстатник деревообробних верстатів", "слюсарремонтник", "оббивальник меблів". Майже півсотні безробітних минулоріч були працевлаштовані на це підприємство. В 2011 р. у Великих Мостах запрацював завод з виготовлення абразивних матеріалів "Клінгспор", торік там працевлаштовано більше 70 осіб за робітничими спеціальностями "водій автонавантажувача", "пакувальникукладальник", "електромонтерналагоджувальник". З метою пошуку кваліфікованих працівників до Центру зайнятості звернулось ТзОВ "Сузір’я". За допомогою професійних консультацій підібрали 33 кухарів, яких скерували на курси підвищення кваліфікації за навчальною програмою "Особливості приготування страв у загальноосвітніх навчальних закладах", після закінчення навчання вони працевлаштовані на це підприємство. Раніше безробітних навчали на базі вищого професійного училища №48 •м. Львова, а нині ліцензії на багато професій мають ПТУ №11 і №5 м. Червоноград, Сокальський професійнотехнічний, Угнівський аграрнобудівельний ліцеї. Тому маємо можливість навчати осіб потрібної спеціальності на теренах Сокальського району. Багато років центр зайнятості співпрацює з підприємствами "ВЕМО", "Сотеко", "Сокме", "Софас", "Титан", "Датський текстиль", "ДОК", "Сузір’я", постійно підбираємо їм кваліфіковані кадри, працевлаштовуємо туди чимало осіб, які шукають роботу.

– Центр зайнятості також залучає людей, які втратили працю, до виконання оплачуваних громадських робіт…

– У 2010 році на оплачувані громадські роботи залучали 307  осіб, а в 2011  327 безробітних. В основному вони працювали на громадських роботах в сільських радах за кошти Фонду, комунальних підприємствах Сокаля, Великих Мостів, Белза, Угнова. За кошти ДП "Галсільліс" особи, які перебували на обліку в Центрі зайнятості, розчищали придорожні смуги, також кілька осіб працювали на сокальському стадіоні "Сокіл".

– Вікторе Йосиповичу, а який розмір матеріальної допомоги по безробіттю?

– Станом на 1 січня 2012 року мінімальний розмір матеріальної допомоги по безробіттю для незастрахованих осіб становить 544 грн., а для застрахованих  825 гривень.

– Хто підлягає реєстрації в Державній службі зайнятості?

– Усі незайняті громадяни, які звернулися до служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та виявили бажання реєструватися, незалежно від причини звільнення з підприємства, установи чи організації.  Реєструють за місцем проживання громадянина після пред’явлення паспорта і трудової книжки, якщо потрібно, то й військового квитка, документа про освіту або документів, що їх замінюють.
Будьяка особа, яка звернеться в Центр зайнятості, отримає від спеціалістів кваліфіковану допомогу в пошуку роботи.

Записала Ольга ДИЛИН.

Голос Сокальщини на GoogleNews