Як інформував "Голос з-над Бугу", Верховна Рада України прийняла Закон “Про вибори народних депутатів України”. Відповідно до нього, обиратимемо депутатів за змішаною (пропорційномажоритарною) системою, а ще партії повинні подолати п"ятивідсотковий бар"єр (блоки участі у виборах не братимуть) і у бюлетенях не буде графи "проти всіх". За цей законопроект голосувала парламентська більшість, а також частина депутатів від "БЮТБатьківщини" та "НУНС". Редакція газети попросила висловити думку щодо закону народного депутата України Степана КУРПІЛЯ (фракція “БЮТБатьківщина”), котрий за нього не голосував.
Ось що він розповів: Якщо говорити про мою позицію, то вважав, що опозиція не повинна голосувати за цей законопроект, тому що ми виступали за пропорційну систему з відкритими списками. І повинні були на цьому наполягати. Звичайно, що у тій ситуації, коли Партія регіонів має достатню більшість у Верховній Раді, сподіватися на прийняття закону на основі відкритих партійних списків було неможливо. Але, власне, у них достатньо голосів, аби прийняти цей закон і без опозиції.
Інша річ, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов говорив про те, по суті шантажував тим, що якщо опозиція не голосуватиме за закон про вибори, який напрацювала тимчасова спеціальна комісія у Верховній Раді під керівництвом Руслана Князевича, тоді вони підтримають законопроект Єфремова та інших депутатів з фракції більшості.
А цей закон, як відомо, містив дуже багато положень щодо фальсифікації виборів. Звичайно, комісія, яка працювала під керівництвом Князевича, запровадила чимало законодавчих норм і якоюсь мірою поставила певні запобіжники щодо фальсифікації. Але його прийняття не відвернуло основної небезпеки, а саме не відвернуло вибори у Верховну Раду за змішаною системою. Адже вона дає змогу тиснути на кандидатівмажоритарників, на депутатів, які пройшли за цією системою. Власне, у 2002 році завдяки цій змішаній системі, створили у Верховній Раді прокучмівську більшість, хоча реально симпатії українців були на стороні національнодемократичних політичних партій, а не провладних.
Зараз ми можемо наштовхнутися на ту саму небезпеку. Тому вважаю, що опозиція не повинна була, так би мовити, "вимазувати" руки голосуванням за цей закон, а також піддаватися на шантаж. На жаль, багато моїх колег вирішили, що це голосування є голосуванням за менше зло і все ж таки віддали голоси. Кажу ще раз, на жаль.
Тепер, якщо на виборах будуть фальсифікації, а також застосований адмінресурс, то опозиції важко буде апелювати до міжнародних інституцій і говорити про те, що, мовляв, ну от бачите, влада знову сфальсифікувала вибори. Нам скажуть: але ж ви голосували за цей закон. Тому маємо те, що маємо, і повинні виходити з того, що є.
Дуже важливо погодити єдиний список від опозиції на мажоритарних округах. Це надзвичайно важливо. Якщо нам вдасться це, то в майбутній Верховній Раді демократичні національнопатріотичні партії сформують більшість, зможуть опонувати Президенту Віктору Януковичу, що не завжди в українській політиці має місце. Часто політика є меншовартісною, спрямованою на догоду інтересам Кремля. Це завдання надзвичайно важливе. Зараз ведуться переговори між основними політичними опозиційними силами в рамках Комітету опору диктатурі. У деяких областях уже досягнуто порозуміння. Наприклад, в ІваноФранківській, між "Батьківщиною", "Фронтом змін" і "Свободою" про те, що виборчі округи відповідним чином розподілять між цими трьома опозиційними силами і узгодять кандидатів в депутати. А для Львівщини, всієї Галичини, Центральної України, Києва такий підхід є вкрай необхідним.
Розумію, що можуть знайтися якісь політичні сили чи політики, які скажуть, що ми і так сильні, що нам і так світить перемога, тому не будемо нічого узгоджувати. Думаю, що це буде величезною помилкою і зрадою інтересів опозиції, інтересів народу, тих людей, які не сприймають політику теперішньої української влади.
Сподіваюся, що на Львівщині ми зможемо, як мінімум між трьома основними опозиційними силами погодити спільний список на вибори до Верховної Ради. А також залучити до обговорення менш потужні політичні сили, такі як "Наша Україна", можливо ще якісь, які зможуть висунути достойних кандидатів на мажоритарні округи. Головне, щоб були надійні люди, перевірені, які не зрадять, які пройшли випробування, продемонстрували, що для них важливе почуття гідності, почуття відповідальності, а не матеріальні чи якісь інші вигоди.
Записав Василь СОРОЧУК.