Конкурси

Мамині зіроньки – криниця дитячих талантів

День матері – свято рідне і близьке для кожного з нас. Материнські молитва і любов – наш оберіг на все життя. Цей день поособливому зустрічають у маленькому містечку на березі річки Західний Буг. Для сокальців День матері пов’язаний з регіональним фестивалем дитячого та юнацького виконавського мистецтва «Мамині зіроньки», який уже 19 років поспіль відбувається у місті. Він – посвята усім матерям, адже саме для них і про них в цей день співають конкурсанти. І цьогоріч зорепад дитячих талантів осяяв Сокаль.

11 травня Сокаль гостинно зустрів обдарованих дітей та їх батьків. З самого ранку організатори та куратори фестивалю реєстрували учасників, пояснювали їм, що вони мають робити. Анна Царинська та Оксана Фарина з приємністю зазначали, що незважаючи на те, що фестиваль є щорічним і традиційним, інтерес до нього зростає. Це ті пісні, які співають. Адже це добра нагода для обдарованих дітей. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 48 виконавців зі Львова, Хмельницького, Дрогобиччини, Сокаля, Великих Мостів, Червонограда, РавиРуської, ВолодимираВолинського, Нововолинська. Юні співаки змагалися у трьох вікових групах – молодшій, середній та старшій. Учасники, заходячи в зал, були приємно здивовані: сцена уквітчана ліліями – квітами Пречистої Діви Марії, а вгорі світилася емблема фестивалю «Мамині зіроньки2013». Як і торік, організатори конкурсу постаралися і гарно, зі смаком, зробили неповторні декорації.

Учасників та їх батьків, художніх керівників, глядачів привітали голова районної ради Ігор Дацюк, заступник голови РДА Лариса Фарин, заступник Сокальського міського голови Олег Олійник, які зазначили, що «Мамині зіроньки» були започатковані для того, щоб підтримувати українські традиції, українське слово та українську пісню, розкривати юні таланти, які отримали дар до співу від Бога. Адже наша нація є надзвичайно співоча. Саме на таких фестивалях народжуються ті, хто потім заспіває у «Голосі країни» чи інших конкурсах. Вони бажали учасникам гарно заспівати, журі – вибрати найталановитіших, а мамам – частіше усміхатися, щоб їхні діти приносили їм радість, а вони гордилися ними. І не треба засмучуватися, коли цього разу хтось не стане дипломантом чи лауреатом фестивалю. Головне ж участь.

Гарний музичний дарунок підготували для конкурсантів і вихованці дитячої дошкільної установи №1. Голова оргкомітету, виконуюча обов’язки начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Мирослава Михайлюк привітала конкурсантів і побажала їм талановито виступити на цій сцені, проявити свою майстерність. Опісля представила журі, яке оцінюватиме творчі здібності та професійний рівень учасників. До його складу ввійшли: заслужений артист України, соліст Львівського національного академічного театру опери та балету•ім. Соломії Крушельницької, старший викладач кафедри сольного співу Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Олег Лихач, музикознавець, викладач, провідний методист Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича Марта Вовк, завідувач вокальнотеатрального відділу Сокальської школи мистецтв ім. Віктора Матюка Оксана Яник, директор школи мистецтв м. Великі Мости Ігор Пилипів.

…Пролунали позивні фестивалю «Мамині зіроньки». Ведуча Ганна Михайлюк запросила на сцену першого учасника.
Розпочали виступ наймолодші, які порадували журі та глядачів своєю дитячою безпосередністю та дзвінкими голосами. Але журі до всіх учасників, незважаючи на вік, ставилося об’єктивно, і вказувало на огріхи, хвалило за добру манеру виконання чи помітні успіхи за рік, а іноді було чути слова подяки вчителям та батькам, що навчають та допомагають обдарованим дітям.
Викладач Белзької музичної школи Ганна Лис зауважила, що їй сподобалося журі, яке одразу фахово коментує, підказує на що звернути увагу, спілкується з вчителями і художніми керівниками дітей. Це ж конкурс і тут перемагають ті, хто зуміє перебороти хвилювання, гарно виступить і покаже свою майстерність. Високий рівень вокальної майстерності цьогоріч продемонстрували середня і старша групи учасників, адже дехто з них уже не вперше тут.

Наступного дня, у неділю, ще задовго до початку галаконцерту, в Народному домі стали збиратися конкурсанти. Це були ті, кого професійне журі визнало кращими. Інтрига щодо переможців зберігалася до останнього. Тож кожен з учасників жив надією, що отримає найвищу нагороду фестивалю – гранпрі.

У ФЕСТИВАЛЮ СВОЄ ОБЛИЧЧЯ

З 48 учасників журі відзначило 11 дипломантів, 10 лауреатів у трьох вікових групах. Та допоки тривало приготування до святкового дійства, члени журі поділилися враженнями.

Олег ЛИХАЧ:

– На жаль, цього року не було яскравих дітей, хоча загальний рівень непоганий. Проте не було тої зіроньки, яка б засяяла найяскравіше. Приємно те, що фестиваль розвивається і змінюється на краще. Діти хочуть співати, працюють над собою, змагаються у майстерності співу. Існує здорова конкуренція. Дай Боже дітям творчої наснаги. Адже вийти на сцену, а тим більше вперше, – це є певний подвиг. І не важливо чи учасник фестивалю отримав нагороду чи ні, головне, що батьки прищепили дітям любов до пісні та творчості, яка є на все життя.

Марта ВОВК:

– Маю змогу впродовж багатьох років спостерігати за фестивалем. Адже уже не один рік є членом журі. Спочатку ми говорили, що фестиваль формується, розвивається, шукає своє обличчя. Нині він став повнооб’ємний і самодостатній. Тема фестивалю – глибинна, бо об’єднує любов до матері, України та Пречистої Діви Марії. Ця ідея – День матері, україномовство, плюс пісня – дуже вдала. Ми на пальцях можемо полічити фестивалі, які проводяться стільки років. До того ж, і це важливо, тут нема політичних підтечій, нема конкретних обмежень у плані музичної стилістики. Музичні твори виконують українською мовою, що є обумовлено у статуті. Нині у фестивалю є свої культурні традиції, напрацьовані роками. Хочу підкреслити, що у мене День матері безпосередньо пов’язаний із Сокалем. Ви одні з перших, хто відновив святкування цього прекрасного свята на Західній Україні. Тепер знаю, що як тільки День матері, то їду в Сокаль. У фестивалю широка географія, яка щороку розширює свої межі…

Оксана ЯНИК:

– Фестиваль «Мамині зіроньки» мені знайомий, бо син уже двічі брав участь у ньому: був лауреатом І премії у молодшій групі та дипломантом у середній. Цього року на мене поклали нову відповідальну місію – бути членом журі. Спершу відчувала певне хвилювання. 48 учасників конкурсу, кожного треба відмітити і запам’ятати, щоб потім справедливо оцінити. Працюю з дітьми і завжди казала, що дитина – це талант, кожна – по своєму самобутня і наділена якоюсь родзинкою. Але ми маємо серед усіх талантів вибрати найкращий, а це важкий та відповідальний момент. Дуже приємно, коли рішення журі співпадає із думкою залу.

Ігор ПИЛИПІВ:

– У мене склалося приємне враження від фестивалю. «Мамині зіроньки» – це, як та криничка, що наповнюється крижаною студеною водою. Кожного року думаю, де черпають ті таланти? Адже щороку сюди приходять нові й нові діти, які щиро співають про те, що відчувають своєю дитячою душею. Вони добре підготовлені й гарно показують себе на сцені. Хотілося, щоб його організатори не втратили ентузіазму, бо не все так легко, як здається на перший погляд. Щоб фестиваль нашої української пісні завжди залишався таким, як він є, та оновлювався. Єдине, хотілося б, щоб він набув більшого розмаху, вийшов за межі регіонального і став всеукраїнським.

Свою думку висловила й заступник голови РДА Лариса Фарин, яка дев’ять років поспіль займалася «Маминими зіроньками»:

– Результати цьогорічного фестивалю є не зовсім очікувані, але справедливі. Оскільки найвища нагорода фестивалю нікому не присуджена і не буде вручатися гранпрі. Таких випадків уже було декілька за історію «Маминих зіроньок». Але це означає, що журі працювало професійно. Можливо, не вдалося керівникам, які привозять до Сокаля учасників, віднайти той діамант, його огранити належним чином, щоб хтось на цілу голову вище виступив від лауреатів I премії. Але виступи, які були представлені на фестивалі, мають відмінність від попередніх років. Відмінність стосується того, що керівники почули журі. Раніше репертуар був знаний і пісні, які звучали зі сцени, знані і впізнавані. Цьогоріч звучали пісні малоспівані. Це важливо, це цікаво.

ПІСНЯ ПРО МАМУ БРИНИТЬ НАД СОКАЛЕМ

…У залі ставало все велелюдніше. Знайомі вітали жінок з Днем матері і зичили отримати задоволення від галаконцерту. Невдовзі розпочалося свято. Та спершу з Божим благословенням звернувся до присутніх настоятель Червоноградського монастиря ЧСВВ отець Ігнатій:

– Перше слово, яке вимовляє дитина, є «мама». І це слово особливе. Воно ніжне, повне любові. Не одна мама подарувала для своєї дитини найдорожче – кращі роки свого життя, свою молодість, недоспані ночі, коли дитина плаче, чи коли захворіє. І скільки б вам не виповнилося років, ви завжди для мами залишитеся дитиною. Тому слово мама – найдорожче. Нині особливий день, коли ми можемо мамам щось подарувати. А що? Усмішку, любов нашого серця, поцілунок і щиру ніжну молитву. Тож нехай це свято бринить над нашим Сокалем, над цими лугами, над Бугом.

Чимало теплих та щирих слів матерям і маминим зіронькам сказали й очільники місцевої влади. Зокрема, голова Сокальської РДА Наталія Карташова зазначила, що фестиваль став для Сокаля візитною карткою. Адже цікавість до нього зростає з кожним роком. Цей фестиваль дає змогу новим талантам показати себе. І щороку гостинні галицька та волинська землі дарують нам нові таланти, відкривають нові зіроньки. Для одних це – початок, для інших – чергова сходинка у творче життя.

Н. Карташова подякувала журі за копітку працю та побажала всім учасникам нових творчих звершень.

«Сокаль уже 19 років поспіль поєднує два свята – День матері і дитячий фестиваль. Ми вже настільки звикли, що не можемо його уявити якось поіншому. Тож нехай ця сцена стане для них вдалим стартом у майбутній професійній кар’єрі», – сказав Сокальський міський голова Богдан Зарічний.

А далі слово мала голова оргкомітету, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Мирослава Михайлюк, яка зауважила, що кожна людина наділена талантом, а талант – це є краса. На нашому фестивалі нема переможених і переможців, бо тут панує любов, щастя і лунає українська пісня. Проте фестиваль не був таким яскравим, якби не підтримка доброчинців Сокальщини, щедрість їхньої душі, розуміння та небайдужість до дитячої творчості. І перелічила всіх його меценатів. Та наголосила, що він проводиться за підтримки Львівських облдержадміністрації та обласної ради, управління з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії ОДА, Сокальських райдержадміністрації та районної ради, відділу РДА з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії, освіти, районного осередку Союзу українок.

Ось і настала довгождана мить, яку з щемом у серці так чекали за кулісами конкурсанти. М. Михайлюк запросила журі фестивалю на сцену, виконати почесну місію нагородження дипломантів та лауреатів. Обдаровані виконавці один за одним, піднялися на сцену. Відтак дипломантами «Маминих зіроньок2013» стали: Єва Микитюк, Наталія Батенчук і Христина Пустовіт зі Львова, Анастасія Коткевич з с. Тартаків, Вікторія Баран з Белза, Яна Турко з м. Червоноград, Святослав Грицак зі с. Потеличі Жовківського району, Лілія Мельник і Святослав Андрусів з Сокаля, Марія Гоцій з РавиРуської, Наталія Квартирук з Великих Мостів. III премію отримали: у молодшій групі – Остап Андрійчак зі Львова, у середній – Станіслав Козловський з Сокаля, у старшій – Тамара Дубенчук з Сокаля. II премія: у молодшій групі – Катерина Ілечко з Сокаля, у середній – Марія Судус з Нововолинська та Устина Сенів (м. Львів), у старшій – Юрій Батенчук зі Львова. Першу премію вибороли: Юлія Ващук з м. Червоноград (молодша група), Анастасія Гриб з ВолодимирВолинського (середня), Вікторія Соловко з Нововолинська (старша).

Вони отримали дипломи фестивалю та призи, які їм вручали члени журі, голова Сокальської РДА Наталія Карташова, керуюча справами Сокальської районної ради Любов Ребрина, Сокальський міський голова Богдан Зарічний. Почесний гість фестивалю – народний депутат України Степан Курпіль привітав юних виконавців з перемогою та зазначив, що нині – особливе свято.

Мудрими були організатори, які приурочили його до Дня матері. Адже свою першу пісню – колискову, дитина чує з уст мами. Ці поняття є невіддільні… Він вручив переможцям І премії у кожній віковій групі по 500 гривень.

Приз глядацьких симпатій отримав Святослав Грицак з с. Потелиці Жовківського району. Його вручила голова Сокальської районної організації Союзу українок Ірина Мандрик. Відділ з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії, організатори фестивалю висловили подяку багаторічному члену журі, музикознавцю, провідному методисту Львівського державного училища ім. С. Людкевича Марті Вовк.

Опісля народний депутат України Степан Курпіль виконав обіцянку Миколи Томенка і вручив директору Сокальського народного дому Ользі Мамуладзе автопортрет молодого Шевченка.

Голова журі – заслужений артист України Олег Лихач, побажав конкурсантам гарної творчої долі і виконав для сокальчан пісню.

ПАРАД ПЕРЕМОЖЦІВ

За традицією святкове дійство розпочала лауреат першої премії 2011 року, а нині чарівна ведуча фестивалю, Ганна Михайлюк. Музичне привітання підготували й вихованці вокального гуртка Народного дому, яким керує провідний методист Сокальського народного дому Ольга Шевчук. А далі естафету перейняли лауреати та дипломанти «Маминих зіроньок2013», які подарували глядачам барвистий вінок пісень про маму. Для них в цей день співали обдаровані діти зі Львова, Сокаля, Володимира-Волинського, Нововолинська, Червонограда, РавиРуської. Присутні поринули в атмосферу гарного настрою, усмішок, музики, краси. Адже українські пісні прекрасні, мелодійні, задушевні. А тим паче, якщо вони звучасть з дитячих уст. Зал, як міг, підтримував юних вокалістів і не шкодував оплесків. Чимало їх дісталося й лауреату першої премії у старшій групі Вікторії Соловко, яка виконала пісню «Марія». Для дівчини фестиваль запам’ятається надовго, бо перший день конкурсу випав саме на її день народження – Вікторії виповнилося 17 років. Юнка є переможцем конкурсу не вперше, була лауреатом II премії та дипломантом. Каже, що голос у неї від мами, яка дуже гарно співає. Вокалом займається сім років, проте не планує займатися співом надалі. Фестиваль спонукав її працювати над собою.

…Відлунали позивні фестивалю «Мамині зіроньки», який крокує по Львівщині впевненою ходою уже 19 років. І знову на його небосхилі засяяли нові зіроньки, які, можливо, завтра стануть зірками української естради. Дай Боже їм і далі розвивати, шліфувати свій талант, і легко долати нові вершини…

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews