Попередня міська влада і депутати, 23 квітня 2008 р., на сесії Сокальської міської ради затвердили «Генеральний план розвитку Сокаля». В ньому вони порушили ст. 41 Конституції України, згідно з якою кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, і Земельний кодекс України, статтю 35 (земельні ділянки для садівництва), в якій написано, що ділянки членів товариства є їхньою власністю, а доріжки між дачами є спільною приватною власністю всіх членів товариства, як юридичної особи. Дехто із працівників держустанов полюбляє «козиряти» статтею 146 Земельного Кодексу України (викуп земельних ділянок для суспільних потреб). Але, шановні, читайте, будь ласка, цю статтю до кінця. В пункті 3 записано, що викуп земельної ділянки здійснюється за згодою її власника. Ця ж юридична норма, «за згодою її власника», прописана в ст. 20 Земельного Кодексу України та у вищезгаданій ст. 41 Конституції України. У «Генеральному плані розвитку Сокаля» на стор. 43 записано: поступової трансформації товариств (дач) в садибне житло, приблизно 200 будинків. А на стор. 47 пропонується поступова трансформація садових та дачних кооперативів у житлові квартали, що дасть змогу ефективніше використовувати міські території і зекономити значні кошти, необхідні при освоєнні нових територій: на будівництво доріг, прокладання інженерних мереж тощо. Тобто на наших дачних ділянках планувалось побудувати свого роду Кончу-Заспу для 200 «трансформаторів».
Отже, шановні читачі, сподіваюсь, ви зрозуміли, що це є злочинний план проти 240 членів товариства «Мічуринець» і 300 членів «Дружби». А якщо врахувати, що в кожного є діти і внуки, то, виходить, що це є злочином проти 3 тисяч жителів Сокаля. А це пенсіонери, ветерани праці, чорнобильці, учасники бойових дій, члени спілки політв’язнів України, одним словом, найбільш незахищені верстви населення. Геніальний Тарас Шевченко писав: латану свитину з вдови здирають. А сьогоднішні панипатріоти останню картоплину з рота вдови виривають. І все це планувалось заради і на догоду 200 «трансформаторів», а для нас, пенсіонерів, – 1933 рік.
Трансформація, шановні друзі, – термін з фізики, а в юриспруденції і в містобудуванні він не використовується. А що таке «трансформація» в поняттях і діях попередньої міської влади, – то це видно із документів цієї ж сесії, 23 квітня 2008 року. Рішенням №134 незаконно передали у приватну власність одній особі дачі М. П. Шиптяк та Л. Г. Слупко. Ми це рішення оскаржили в суді, як незаконне. І суд, після двох років засідань, виніс рішення про його скасування.
Деякі депутати і працівники держустанов помилково вважають, що землі дачних товариств – це комунальна власність міськради. Давайте заглянемо у Земельний кодекс України, у ст. 83 якого говориться, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності. В перших рядках цієї статті ваш покірний слуга довів, що землі дачних товариств є приватною власністю її членів, а, отже, аж ніяк не комунальною власністю. А ті, хто думає, що це комунальна власність, просто плутають закон і процедуру втілення його в життя, тобто вироблення державного акта на право власності. А процедура проходить через міську раду, тому зовсім не дивно, що вони допускають такий блуд. Радив би цим людям уважно і вдумливо читати вищенаведені статті, можливо, тоді зрозуміють це. Петро Романюк (його вважаю наймудрішим у районі в земельних питаннях) більше двох років проводив зі мною бесіди і дебати з цих питань і нещодавно сказав таку фразу: «Все таки, Ігоре Івановичу, Ви праві».
На загальних зборах товариства «Мічуринець» ми прийняли звернення до депутатів міської ради про створення комісії із залученням фахівців (але не тих, чиї підписи є на Генплані), яка би детально вивчила цей «Генеральний план розвитку Сокаля». Можливо, що і в інших розділах є якісь наміри, які порушують Конституцію і чинне законодавство. Після проведеної роботи ця комісія повинна прозвітувати перед громадою Сокаля і на сесії міської ради внести поправки до Генплану, із вилученням незаконних намірів на стор. 43 і 47 (а якщо знайдуть ще щось, то також і їх).
Якщо міська рада планувала такі незаконні наміри проти садівничих товариств, то Львівська ОДА, навпаки, винесла рішення №5/33-2542/012-09/3-10 від 29 квітня 2009 р. про підтримку діяльності товариств. Цитую частину цього рішення: «… з метою активного захисту прав та інтересів садівників, городників, поширення передового досвіду, ведення садівництва та городництва вирішення питання електро- та водопостачання…». Є також розпорядження голови Львівської ОДА від 14 квітня 2009 р. №317/0/5-09 «Про затвердження заходів щодо забезпечення діяльності садівничо-городніх товариств і кооперативів на території Львівської області». Ці два рішення не скасовані, тому Сокальська РДА повинна їх творчо опрацювати і сумлінно виконувати.
Ігор БАБСЬКИЙ,
голова об’єднання садівників Сокальського району; голова садівничого товариства «Мічуринець».