Листи до редакції

На Личакові віддали шану Галині Захарясевич-Липі

Минає 52 роки від дня смерті Галини Захарясевич-Липи – дружини відомого громадського діяча, письменника, ідеолога українського націоналізму Юрія Липи.

Нагадуємо, що 24 грудня 2019 року Львівська обласна рада своїми рішеннями проголосила 2020 рік на Львівщині Роком Івана, Галини та Юрія Лип.

Сьогодні на Личаківському цвинтарі шану Галині Захарясевич-Липі віддали заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Тетяна Плугатор, керівник відділу мистецтв та розвитку культури Василь Гладкий та голова комісії з питань культури громадської ради при ЛОДА Марія Христинич. Присутні поклали квіти до гробниці, де похована художниця.

«Ім’я Галини Захарясевич невиправдано забуте. І сьогодні нашим обов’язком є будь-яке сприяння віднаходити та відновлювати відомості про життя та творчість цієї талановитої художниці. Адже через трагічну долю Юрія Липи, жорстоко закатованого енкаведистами, вона зазнала важких поневірянь і переслідувань, цькувань та приниження, замовчування її творчості, обмеження її можливостей як митця» — зазначила Марія Христинич.

Довідково:

Народилася Галина (Олена) Захарясевич 28 квітня 1910 року у с. Рахиня на Долинщині. В 12 років втратила батька. Тоді Галину разом із молодшою сестрою Олею взяв під свою опіку митрополит Андрей Шептицький. За його сприяння дівчатам призначили стипендію і Галина стала навчатися в гімназії с. Василіянок у Львові. Згодом вчилася у «Львівській політехніці» на відділі архітектури. Художню освіту здобула у Вищій школі прикладного мистецтва при академії мистецтв у Відні. Бездоганно володіла технікою розпису по тканині — батиком. Писала вірші, оповідання, виховні статті та казки. Навчалася вокалу у класі Соломії Крушельницької при Львівській консерваторії. Під час навчання у Львові Галина вступила в ряди «Пласту», де активно діяла в курені ч. 2 ім. Марти Борецької, займалася графікою, декоративно-прикладним мистецтвом, брала участь у пластових історичних говірках.

1938 року вийшла заміж за Юрія Липу (1900-1944), вченого-медика, ідеолога українського націоналізму, визначного письменника та великого патріота України. 1940-го в сім’ї народилася донька Іванка, а 1943 року — Марта.
У період 1936-1942 рр сім’я Лип проживала у Варшаві. Варшавський період був найбільш плідним для творчої діяльності Галини Захарясевич. Саме там, у 1942 році відбулася перша виставка її творів.

Влітку 1943-го сім’я Лип повернулися з Варшави на Львівщину, де прожити їм разом  випало недовго. 19 серпня 1944 Юрій Липа був захоплений підрозділом НКВС в селі Іваники, Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. Юрія Липу було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині. Сама ж Галина Захарясевич померла 10 червня 1968 року у Львові. Похована на Личаківському цвинтарі.

На Личакові віддали шану Галині Захарясевич-Липі

На Личакові віддали шану Галині Захарясевич-Липі

Голос Сокальщини на GoogleNews