Головна / Новини культури / На Львівщині хочуть створити Центр збереження яворівської забавки та розпису

На Львівщині хочуть створити Центр збереження яворівської забавки та розпису

У селі Віжомля Яворівського району може з’явитися Центр збереження та популяризації яворівського мистецтва – розпису та забавки

Ідею висунули художник Орест Скоп, який будує поруч приватний Музей Мамаїв, і голова сільської ради Оксана Драбчук. Щоб обговорити перспективи втілення проєкту та участь у ньому Львівської ОДА, сьогодні, 26 травня, до Віжомлі навідалися заступник голови обласної адміністрації Юрій Холод та керівниця управління туризму і курортів ЛОДА Наталія Табака.

Центр збереження та популяризації яворівського мистецтва планують розмістити у старому Народному домі. Будинок не є пам’яткою, а проєкт його реконструкції готовий. Його розробив сам Орест Скоп – лауреат Державної премії України в галузі архітектури. Головними  експонатами музею мають стати речі, які демонструють унікальність яворівських розпису та забавки. А його відвідувачів і туристів жителі Віжомлі готові частувати традиційним яворівським пирогом.

“Найголовніше – людський потенціал. Я побачив запал п. Ореста, почув позицію місцевої сільської голови Оксани Драбчук, ми оглянули святині та історичні споруди села. Думаю, Віжомля має добрий туристичний потенціал і може його розвивати. Тим більше, що село розташоване по дорозі на Прилбичі, де народився Андрей Шептицький”, – каже заступник голови ЛОДА Юрій Холод.

Магнітом для мандрівників точно стане і Музей Мамаїв, який будує неподалік будинку Народного дому Орест Скоп. Над циклом “Козак Мамай” він працює з 1982 року. 300 картин, присвячених пам’яті кобзарів, яких Радянська влада розстріляла 1934-го року поблизу Харкова, планує “поселити” у новоствореному музеї у Віжомлі.

П. Орест – заслужений діяч мистецтв України і працює у галузі художнього проекту, архітектури та станкового живопису, автор та співавтор понад 20 музейних інтер’єрів та експозицій. Твори художника зберігаються в музейних та приватних збірках багатьох країн світу.

У селі вже є що розповісти та показати мандрівникам. Перша згадка про Віжомлю сягає ХІV століття. А гордістю села є те, що в липні-серпні 1939 року тут був майбутній Папа Римський Іван Павло ІІ. Як студент Ягеллонського університету він проходив тут військовий вишкіл. На знак, що в костелі Святого Йосифа (тепер – церква Усікновення Голови Івана Хрестителя, УГКЦ) молився 19-річний Кароль Войтила, віжомляни встановили на стіні храму пам’ятну дошку.

Крім того, в селі є дві православні церкви ПЦУ. Стара дерев’яна церква Воскресіння Господнього на 1560 рік уже належала до Судово-Вишнянського деканату. Можна говорити і про існування давнішої святині, адже найперші згадки про священиків в цьому селі – з податкового реєстру 1515 року. Йдеться там про те, що попівство у Віжомлі є в занедбаному стані, немає священика, і тому село звільнене від сплати податку.

Поруч Церкви Воскресіння Ісуса Христа 16 років тому постала нова — велика і світла. У ній художник та заслужений діяч мистецтв Орест Скоп намалював унікальний іконостас і Хресну дорогу. Над цим він працює понад 15 років.

Також на роздоріжжі в селі є напівзруйнована німецька кірха.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

10 − 2 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!