Львів шанує своїх подвижників віри. 29 серпня, відбулось відкриття знакового музею для Львова — Музею Митрополита Андрея. Музей облаштували в колишніх келіях костелу св. Казимира (вул. Кривоноса, 1), у яких проведено ремонтно-реставраційні роботи на замовлення управління охорони історичного середовища ЛМР. Так, відкриття відбулось із дотриманням вимог карантину. До нього долучились представники духовенства та влади. Надалі музей презентуватимуть для різних середовищ.
Про це повідомили у ЛМР.
«За останні тисячу років наша земля мала двох великих титанів: Король Данило Галицький, який, будучи володарем Київської Русі, зробив багато, і, безперечно, Митрополит Андрей Шептицький, який фактично побудував державу. Будучи тут, в Галичині, під різними впливами, він твердо сповідував Україну і Боже слово. Я думаю, що ми менше 1% знаємо того, що робив Митрополит. Якщо би не він, не постала би незалежна Україна. Якби не його робота, в плані будівництва всієї інфраструктури: культурного, мистецького, освітнього, економічного життя, якщо би не його пророчі слова — невідомо, як би все обернулось. Сьогоднішня подія важлива для Львова, для нашої греко-католицької церкви, а також вона дуже важлива для України. Ми дуже часто шукаємо якісь приклади, де брати мудрість для будівництва держави, а вона є тут. Почитайте праці Митрополита, почитайте його декрети, поспілкуймося з тими людьми, які досліджували його життя. Тут є формула нашого успіху — будувати рідну хату, зробити те, що ти можеш, сьогодні.
Я переконаний, що цей музей буде мати дуже багато відвідувачів. Тим більше, він повстає у дуже милій атмосфері. Поруч — Меморіал Героїв Небесної Сотні – наша новітня історія. Тут, у цьому прекрасному храмі Климентія Шептицького, знаходиться цей чудовий музей. Я вже мав можливість зазирнути за лаштунки. Чесно кажучи, я вражений. Я вражений, як за короткий час отець Севастіян зробив неможливе. Я не знаю, що він просив у Бога, щоб отримати стільки мудрості, але те, що ви побачите — вас здивує.
Є деякі речі, які ви не побачите, тому що ця експозиція розташована сьогодні фактично тільки на першому поверсі музею. Наше завдання — розміщати її на другому, на третьому поверхах. Я думаю, що ми зробимо все можливе і неможливе та відновимо історичну справедливість, і ця будівля та все, що має до неї відношення, буде власністю Української Греко-Католицької Церкви, тому що так воно має бути, така є правда, а правда — це Бог”, — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Також від імені громади міста мер вручив отцю Севастіяну Дмитруху статуетку «Лев Цісарика».
«Це довгий старт, багато праці, тривалий час переговорів з різними поважними людьми, залучення коштів, переживання, дорога терпеливості. Але ми сьогодні відкриємо двері Музею, щоб оглядати експонати. Кожен музей — це культурна та історична святиня народу. Через представлення експонатів пізнається ступінь розвитку народності, культурний рівень, історію життя, ставлення між людьми, їх ставлення до навколишнього середовища.
Висловлюю особливу подяку отцю-доктору Севастіяну Дмитруху, який найбільше трудився над тим, щоб зробити площі для розміщення експонатів, які спочивали на стелажах монастирів. Тепер тут щ0е дуже багато їх спочиває, які чекають на наступні площі, щоб їх розмістити. Йому прийшлось організувати роботу, залучати до цього спеціалістів, волонтерів, різних фахівців, працівників, щоб приміщення привести у відповідний вид. Дякую усім, хто трудився та допомагав у постанні цього Музею.
Цей Музей називається Музей Праведного Митрополита Андрея Шептицького, якраз цього року відзначаємо 155-ту річницю від його уродин. Митрополит це добре розумів, тому навіть сам збирав і іншим доручав збирати різні релігійні та історичні експонати.
Усіх вітаю з відкриттям Музею і бажаю, щоб наш народ користав з великих скарбниць Музею, які пов`язані з культурою нашого народу та великими людьми, які творили цю культуру”, — сказав Владика Ігор (Возьняк), Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ.
За його словами о. Севастьяна, робота з облаштування музею ведеться ще з 2007 року. За сприяння міської влади і університету внутрішніх справ музей наразі отримав площу першого поверху монастиря.
Додамо, що директор Музею, о. Севастіян (Дмитрух) — знаний фахівець сакрального мистецтва у Львові, зібрав понад півтисячі речей митрополита Андрея Шептицького, його брата блаженного Климентія, родини Шептицьких-Фредрів. У його колекції, яку експерти називають унікальною — ікони, картини, скульптури, давні книги, предмети вжитку, зокрема посуд, яким користувався митрополит, його печатки з гербом. Є і одяг Владики — білий лляний плащ, головні убори, пояси, омофор. Після смерті митрополита Андрея Шептицького, 1 листопада 1944 року, його особисті речі забрали монахи і зберегли їх для сучасників.
Для облаштування музею, за інформацією управління охорони історичного середовища ЛМР, цього року було проведено ремонтно-реставраційні роботи в колишніх монастирських приміщеннях. Проектом було передбачено відтворення планувальної структури приміщень келій, реставрацію стін, склепінь, стель, відновлення (заміну за історичним зразком) вікон та дверей приміщень, реставрацію білокам’яних обрамувань прорізів вікон та дверей, фрагментів кам’яного мурування стін та відновлення підлог. Вартість будівельних робіт у колишніх келіях, які облаштовують під музей, становить 4,5 млн грн. А в минулі роки за кошти міста було проведено ремонт даху і реставрацію фасадів храму св. Климентія.
Зі свого боку Львівська міська рада докладає усіх зусиль, щоб всі приміщення на вулиці Кривоноса, 1 повністю були передані церкві, і музей мав змогу функціонувати, відповідно до поставлених цілей. Тому раніше міський голова Львова звернувся до уряду, щоб повністю все приміщення передати на баланс церкви.
відео: Андрій Андрух