На сесії Сокальської районної ради, яка відбулась 20 жовтня 2011 року, розглядали ряд важливих для нашого району питань. Їх обговорення викликало дискусію серед депутатів, як на початку засідання сесії, так і в комісіях та на президії Сокальської районної ради. Часом жвава дискусія переростала у неконтрольовані емоції окремих депутатів, що свідчить про низький рівень їх культури.
Першим питанням розглядали затвердження Статуту комунального закладу Сокальської районної ради Львівської області «Сокальське районне територіальне медичне об`єднання». Тобто, йдеться про реформування медицини, а саме – створення територіального районного медичного округу на базі Сокальської ЦРЛ, Белзької районної та Великомостівської міської лікарень. У подальшому на базі даного об`єднання створити медичний госпітальний округ з центром в м. Сокаль.
Фракція ВО «Свобода» у Сокальській районній раді чітко висловила свою позицію щодо цього питання, яке є вкрай важливим для нашого регіону. Ми підтримуємо дані ініціативи і будемо докладати всіх зусиль, щоб ці починання втілити на практиці в життя. Проте, це повинно відбуватись у чітко визначеній юридичній площині. Аби потім наші, нашвидкоруч, з поспіхом, належним чином не опрацьовані рішення, не були оскаржені в суді. А то ми зараз розпочнемо виготовлення документів, печаток, ліцензій та багато інших дозволів, необхідних для діяльності новоствореної юридичної особи, а це чималі кошти з районного бюджету, a завтра нам скажуть, що реформа в медичній галузі потребує зовсім іншого. І знову нові витрати.
Насторожує той факт, що спеціально створена медична комісія для розробки даного Статуту працювала непродуктивно і неефективно. Це спричинило до того, що Статут винесений на розгляд сесії неготовим і недоопрацьованим, чим і викликав вагомі питання і зауваження.
Необхідно пройти відповідні консультації з державним реєстратором. Зараз ситуація зовсім незрозуміла, ми затвердили Статут ще неіснуючої юридичної особи. Запитання: в якій юридичній площині мають працювати наші медики?
Дане питання пройшло без обговорень в трудових колективах не тільки Сокальської, а й Белзької та Великомостівської лікарень. Не враховано думки медичних працівників. А треба було зважити на їх пропозиції та зауваження і прислухатись до них. А то, як у старі радянські часи, рішення приймаються зверху, а працівників ставлять перед фактом. Адже вирішуються долі людей. Ніхто їх не запитав, чи покращиться життя простого лікаря та медичного персоналу???
Найголовніше питання: на яких принципах та засадах створюватимуть госпітальні округи, і чи будуть вони взагалі. Можливо, це все залишиться проектом і не більше. Ми знаємо, як в нас швидко все міняється.
Тоді питання: куди поспішаємо, і що з того вийде, врештірешт, і чи цей поспіх не принесе нам шкоди в майбутньому, що може стати вирішальним при створенні госпітальних округів.
До кінця не проаналізовано практичну діяльність уже існуючих ТМО. Як показує практика, висновки далеко невтішні.
Позиція фракції ВО «Свобода» була і залишається такою:
1. Доопрацювати даний Статут, провести обговорення в трудових колективах районних лікарень, докладно проаналізувати практичну діяльність уже діючих ТМО.
2. Попередньо узгодити і погодити цей Статут з відповідними управліннями та державними установами, якщо цього вимагатиме чинне законодавство України і після цього винести на затвердження сесії Сокальської районної ради.
3. Створити редакційну комісію, напрацювати звернення до Львівської облдержадміністрації з проханням створити медичний госпітальний округ на базі Сокальської ЦРЛ, якщо в майбутньому такі округи будуть створювати.
Ще одним важливим питанням для громади Сокаля та району було затвердження умов концесійного договору, конкурсної документації на право концесії цілісного майнового комплексу кінотеатру та гаражів, що знаходяться за адресою: м. Сокаль, вул. Шептицького, 72. Це питання – дуже важливе і вирішення його потребує поміркованості та виваженості. Наша фракція опрацювала і вивчила Закон України «Про концесії», Закон України «Про оренду державного та комунального майна», а також Цивільний кодекс України в частині, що стосується укладення договорів, і прийшла до висновку, що цей проект рішення ми підтримати не можемо і повинні відмовитися від самої передачі кінотеатру в концесію, так як це зовсім не відповідає інтересам громади Сокальщини.
Наші аргументи такі:
1. На практиці концесійні договори укладаються під будівництво або експлуатацію автомобільних доріг, а також під будівництво жилих та нежилих будівель.
2. Передача в концесію об`єктів соціальнокультурного призначення як в районі, так і в області, не простежується. А якщо і мають місце поодинокі випадки, то лише із сумними наслідками. Як, наприклад, будівля замку в с. Тартаків, яка в концесії перебуває вже чотири роки. Проте результату ніякого, приміщення просто розвалюється. Висновок один: ми навіть не вміємо вчитися на своїх власних помилках.
3. В проекті представленого рішення є типовий концесійний договір, в якому чітко не вказано, в який спосіб буде проводитись оплата, і в якій сумі. Тобто, ми не знаємо, скільки отримуватиме районний бюджет від концесійної діяльності.
4. Даний кінотеатр передається в концесію терміном на 49 років. Хоча Закон України «Про концесії», а саме ст. 9 твердить: «Концесійний договір укладається на строк, визначений у договорі, який має бути не менше 10ти і не більше 50ти років». Чому саме відразу на 49 років, коли сама концесія ще ніде не прижилась?
5. В концесійному конкурсі претенденти мають право вносити зміни і доповнення, з метою вдосконалення до конкурсних пропозицій. На нашу думку, коли претенденти готують свої пропозиції, то вони мають вдосталь часу аби без поспіху, остаточно і ясно викласти свою позицію.
Розірвати угоду про концесію не можна доти, доки концесіонер не поверне собі за рахунок майбутньої діяльності усі вкладені кошти. А чітко не прописано як об`єкт концесії, а саме кінотеатр, має окупитися, щоб той концесіонер ті кошти повернув. Хто буде прораховувати і контролювати рух коштів, враховуючи термін концесії?
Законодавство України про концесії є недосконалим і чітко не прописує процедуру концесії. Виникає дуже багато запитань. А це все само собою може призвести до непередбачуваних наслідків, які зовсім не відповідатимуть інтересам громади. Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що даний кінотеатр передається безкоштовно у приватну власність.
Ми не можемо експериментувати з таким комплексом як кінотеатр в центрі Сокаля.
Бо вже 20 років в Сокальському районі проходять експерименти, і нас кожен раз запевняють, що це все в інтересах громади району і для покращення долі наших людей. Як результат експериментів, розвалена господарка району, знищено без вороття заводи, занапащено до краю сільське господарство.
Отже, дане рішення про концесію, на нашу думку, є вкрай експериментальним, необдуманим, належним чином неопрацьованим, детально не вивченим.
Підсумовуючи вище викладене, фракція ВО «Свобода» запропонувала:
1. Скасувати належним чином необдумане, на нашу думку, рішення попередньої сесії Сокальської районної ради про передачу в концесію цілісного майнового комплексу кінотеатру та гаражів, що знаходяться за адресою: м. Сокаль, вул. Шептицького, 72.
2. Розглянути та опрацювати питання щодо передачі даного кінотеатру в оренду за цільовим призначенням (основним видом діяльності якого буде кіноконцертна діяльність).
3. В договорі про оренду чітко прописати всі вимоги та пропозиції Сокальської районної ради, які б відповідали інтересам громади району, і не суперечили чинному законодавству України.
Наша заява викликала досить таки нервозну реакцію одного з депутатів від фракції КУН, який почав образливо висловлюватись на адресу депутата, який озвучував позицію нашої фракції, чим порушив регламент сесії Сокальської районної ради. До моралі не апелюю, бо її швидше за все там нема. Прізвища депутата не називаю, бо всі знають про кого йде мова, оскільки це постійні його вибрики на сесіях. Тут питання до комісії з регламенту та голови районної ради.
Хочемо лише нагадати цьому депутату, що ми, молоде покоління, виховуємося на демократичних цінностях, де поважають думки інших людей, навіть, якщо вони не відповідають нашим переконанням. А ви, як в радянські часи, не терпите інакомислячих.
Коли діло на сесії дійшло до розгляду депутатських запитів та звернень, то депутатські ряди порідшали. Це «перепрацювались» ті, хто ще вчора ставив підписи під заявою, що фракція ВО «Свобода» не працює в районній раді. А ті, хто залишився, так «перепрацювались», що вже не мали сили вислухати звернень і запитів, які стосуються проблем простих, пересічних жителів нашого району. А навіщо, коли всі питання, які прямо чи опосередковано стосувалися бізнесової діяльності вже були розглянуті. А тут прості люди зі своїми проблемами…
Склалося враження, що декотрі депутати, які вже не одну каденцію тепло вмістились в депутатських кріслах районної ради, відчувають свою монополію на цей район. Дивляться на нього, як на свою власність.
Один із депутатів нашої фракції зачитав запит до голови Сокальської райдержадміністрації та голови Сокальської районної ради щодо можливості фінансування та здачі будівництва спортзалу при Мурованській ЗШ IIII ст. у 2012 році. Оскільки частину робіт зроблено власними силами батьків і вчителів і надалі завершення будівництва спортзалу їм не під силу. Не давши дочитати це звернення, незважаючи на порушення регламенту, депутати, в основному від фракції КУН, почали несамовито кричати, ображаючи депутата, який зачитував запит. Це вони, нам, молодим, показували приклад, як не треба себе поводити.
Так само фракція КУН не підтримала запиту щодо можливості фінансування будівництва дитячої дошкільної установи в с. Сілець. За дані запити не голосує фракція, в якій переважна більшість освітян, лікарів. Тобто та категорія людей, яку ми відносимо до інтелігенції. Напевно, щось не так в нашій українській хаті. А може все ж таки назріла нагальна потреба люстрації??? Але відповідь перед виборцями даватимуть депутати.
І на кінець хочу сказати, що багато хто в Сокальській районній раді хотів би, щоб ми мовчали, але не дочекаєтесь. Ми розуміємо, що вас це бентежить, бо у нас все ще попереду, а у вас вже позаду. Треба мужньо прийняти те, що прийшов час піти, і дати можливість молодому поколінню будувати нову, незаангажовану радянським минулим, українську державу.
Нас не зупинять ваші безпідставні, безглузді вибрики. Ми і надалі плідно працюватимемо в округах на благо наших виборців, і говоритимемо перед громадою правду, як грабували і нищили Сокальський район горе господарники протягом 20ти років, і довели до такого жахливого стану. Будемо говорити, хто це робив, і не дамо продовжувати «добивати» район тим, хто насмілиться це робити. Ваша істерична поведінка додає нам сили і вказує, що ми на правильній дорозі.
Тарас СТАРОДУБ, уповноважений від фракції ВО «Свобода» у Сокальській районній раді.