Якщо до вас телефонують невідомі особи, називаються співробітниками банку та вимагають надати дані карткових рахунків, негайно телефонуйте до поліції на оперативну лінію 102.
Так, до поліції звернувся 42-річний мешканець Червоноградського району та повідомив, що до нього зателефонувала невідома особа, назвалася працівником банку та заволоділа персональними даними. Після цього з карти потерпілого було знято всі кошти у сумі 29 тисяч гривень.
Таким самим чином потерпіла від шахрайських дій 68-річна львів’янка, якій зателефонувала нібито працівниця банку, та, дізнавшись необхідні дані, заволоділа коштами пенсіонерки з картки у сумі понад 74 тисячі гривень.
За фактами слідчі територіальних підрозділів поліції відкрили кримінальні провадження за ч.2 ст.190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання, передбачене санкціями статті, – позбавлення волі на строк до трьох років.
Досудові розслідування тривають.
Поліцейські вкотре застерігають: щоб не стати жертвою шахрайства, у жодному разі не надавайте свої персональні дані, номер та строк дії банківської картки, PIN-код, CVV2/CVC2 коди, паролі до Інтернет-банкінгу, кодове слово або іншу інформацію невідомим особам, навіть якщо вони називаються співробітниками банку. Пам’ятайте: працівники банку ніколи не телефонують і не вимагають інформацію по банківському рахунку чи картці.
Також не відповідайте на СМС-повідомлення, надіслані нібито від банку, – таким чином зловмисники отримують доступ до ваших банківських рахунків, звідки знімають усі заощадження, перераховуючи їх на підконтрольні банківські рахунки.
У разі отримання дзвінків чи СМС-повідомлень зателефонуйте до банківської установи (номер гарячої лінії вказаний на вашій картці чи на офіційних сайтах банків), а також негайно зверніться до поліції за номером 102. Не дайте себе ошукати!
Відділ комунікації поліції Львівської області