Поради

5 поширених висипань на ногах у спортсменів

Більшість людей чули про спортивну стопу, і хоча це дуже поширений тип висипу на стопах, це не єдина форма висипу, з якою може боротися спортсмен.

У цій статті доктор Рассел Пекхем із компанії U.S. Dermatology Partners у Сідар-парку, штат Техас, розповідає про п’ять найпоширеніших типів висипань на стопах у спортсменів і дає рекомендації щодо лікування. За словами доктора Пекхема, “велика частина висипань на ногах, які займаються різними видами спорту, – це стопа спортсмена, але перш ніж ви почнете лікувати це захворювання, ви повинні переконатися, що висипання не має іншої причини, оскільки найкращі методи лікування цих станів можуть значно відрізнятися”.

Стопа спортсмена

Медична назва стопи спортсмена – tinea pedis. Цей тип висипу на ногах є результатом зараження грибком Trichophyton, який поїдає старі клітини шкіри на поверхні тіла. Висип зазвичай починається між пальцями ніг і поширюється на ступні. За словами доктора Пекхема, “стопа спортсмена отримала свою назву тому, що грибок, який спричиняє це захворювання, процвітає в теплих і вологих місцях, де спортсмени часто ставлять ноги, наприклад, у басейни, громадські душові, підлогах у спортзалі та в спітнілому взутті.

Грибок зазвичай передається від людини до людини в роздягальнях та інших місцях, де кілька людей ходять босоніж. Під час ходьби цими місцями завжди краще надягати шльопанці або водонепроникне взуття, щоб захистити ноги.

Крім передачі від людини до людини, грибок із більшою ймовірністю буде рости й поширюватися, якщо спортсмени надмірно пітніють без миття, вони довго тримають ноги вологими або в спітнілих шкарпетках, або носять взуття чи шкарпетки, які не допускають потовиділення і відведення вологи від тіла.

Загальні симптоми мікозу включають:

  • Свербіж, який зазвичай вражає підошви і простір між пальцями. Цей симптом може бути найсерйознішим одразу після зняття взуття та шкарпеток.
  • Червоний висип на ділянках, що сверблять.
  • Спочатку стопа спортсмена може викликати болючі пухирі.
  • Хронічні випадки мікозу можуть спричинити потовщення шкіри (так зване лущення), яке можна прийняти за сухість або екзему.
  • Можуть виникнути печіння і печіння, особливо в більш запущених випадках.
  • Ламкі або знебарвлені нігті на ногах.

Завжди краще лікувати стопу спортсмена за найперших ознак, використовуючи протигрибковий крем, порошок або спрей місцевої дії, які можна придбати без рецепта. За більш раннього лікування дискомфорт зводиться до мінімуму, а висип зазвичай минає дуже швидко. Креми з гідрокортизоном можна використовувати для зняття свербежу і запалення. У важчих випадках або легких випадках, які не минають упродовж кількох тижнів, вам може знадобитися прийом перорального протигрибкового засобу за рецептом на додачу до ліків, які відпускаються за рецептом або без рецепта.

Доктор Пекхем каже: “Важливо уникати подряпин на ступнях і дотримуватися обережності під час застосування ліків, а також під час чищення та сушіння ступень, оскільки оперізувальний лишай стопи може поширитися на руки і нігті. Крім поширення на руки, стопу спортсмена спричиняє той самий грибок, який спричиняє свербіж, тому не використовуйте одну й ту саму мочалку або рушник для миття або сушіння паху та ступень або подбайте про те, щоб вимити й висушити ноги востаннє перед тим, як покласти рушник або мочалку в білизну”.

Людям із діабетом важливо звернутися за професійним лікуванням. У діабетиків значно вищий ризик розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Якщо ви помітили почервоніння, запалення, дренування ран на ногах або жар, негайно зверніться до лікаря.

Симптоми мікозу зазвичай починають швидко зменшуватися протягом кількох днів після початку лікування, але вони можуть бути дуже неприємними. Вживіть таких заходів, щоб звести до мінімуму побічні ефекти:

  • Ретельно висушіть ноги після купання, душу або плавання, приділяючи особливу увагу сушінню шкіри між пальцями ніг.
  • Удома за можливості ходіть босоніж, не наражаючи інших людей на ризик, щоб шкіра могла дихати і залишатися сухою.
  • Міняйте шкарпетки, коли вони стають вологими.
  • Носіть легке дихаюче взуття.
  • Не носіть одне й те саме взуття щодня. Чергуйте, щоб взуття повністю висохло між використаннями.
  • Носіть взуття, сандалі або водне взуття в громадських місцях, щоб захистити ноги від повторного впливу і не передати грибок іншим.
  • Не передавайте іншим предмети, що контактують із грибком (взуття, рушники, шкарпетки тощо).
  • Екзема і дерматит

За словами доктора Пекхема, “Екзема насправді є узагальнювальним терміном, використовуваним для опису низки різних типів шкірних захворювань, що викликають висип. Коли цей висип з’являється на ступнях, найімовірніше, це дисгідротична екзема або контактний дерматит”.

Цей стан викликає сверблячі пухирі, які вражають долоні та ступні. Дисгідротична екзема частіше зустрічається у жінок і зазвичай розвивається у весняно-літні сезони алергії. Люди також можуть наражатися на ризик розвитку цього стану, якщо вони споживають нікель, кобальт або хром, або контактують з ним.

Симптоми дисгідротичної екземи можуть тривати кілька тижнів і включати:

  • Великі та глибокі пухирі на долонях і ступнях, а також між пальцями рук і ніг.
  • Почервоніння та свербіж шкіри навколо пухирів.
  • Товста, суха, луската шкіра, яка може тріскатися і лущитися в міру висихання пухирів.
  • Запалення і болючість шкіри на пухирях і навколо них.

Як і у випадку з іншими формами екземи, від дисгідротичної екземи немає ліків, але ваш дерматолог може допомогти вам розробити план лікування і підтримки для усунення найпоширеніших симптомів. Деякі варіанти лікування можуть включати:

  • Стероїди місцевого застосування – препарати, що відпускаються за рецептом або без рецепта, можна застосовувати для зняття свербежу і запалення.
  • Зволоження – екзема – це стан, що спричиняє ушкодження захисного шкірного бар’єру, регулярне нанесення зволожувального крему допоможе відновити цю пошкоджену шкіру.
  • Замочування ніг – використання прохолодної води та колоїдної вівсянки може допомогти зменшити свербіж.
  • Лікування гіпергідрозу – дисгідротична екзема може погіршуватися надмірним потовиділенням, тому лікування антиперспірантами місцевої дії або ін’єкції ботокса можуть допомогти.
  • Інгібітори кальциневрину – мазь місцевого застосування, що пригнічує імунну відповідь, знімає запалення і свербіж.
  • Фототерапія – для полегшення симптомів висипу застосовується контрольована кількість променів UVA/B.

Контактний дерматит – це алергічна реакція. Визначити алерген, відповідальний за реакцію, може бути складно, тому дерматолог може провести тестування пластиру.

Симптоми контактного дерматиту можуть тривати кілька тижнів і включати:

  • Надзвичайно свербляча шкіра на ступнях.
  • Червоний висип і запалення шкіри.
  • Шишки або пухирі на ураженій шкірі.

За словами доктора Пекхема, “перший крок лікування контактного дерматиту, ймовірно, найбільш очевидний. Пацієнтам слід уникати контакту з тим, що викликало алергічну реакцію, щоб стан не погіршився. У більшості випадків, якщо просто уникати того, що викликало реакцію дерматиту, висип зникне протягом кількох тижнів”. У міру зникнення червоного висипу ви можете використовувати пероральні або місцеві антигістамінні препарати, а також креми з кортикостероїдами, щоб полегшити свербіж і зменшити запалення. Для полегшення симптомів також можна використовувати холодні компреси та прохолодні ванни для ніг.

Захворювання рук, стопи та рота

Хвороби рук, ніг і рота – це дуже заразна інфекція, спричинена вірусом Коксакі та ентеровірусом, яка може спричиняти висип на руках і ногах. Це захворювання найчастіше зустрічається у немовлят і дітей, але ним може заразитися будь-хто.

Ця інфекція виникає під час контакту з ентеровірусом або вірусом Коксакі, і вона дуже заразна. Ця інфекція часто розвивається у батьків під час догляду за дітьми із захворюваннями рук, ніг і рота. Вірус виявлено в будь-яких рідинах організму інфікованої людини і він може жити на одязі та інших поверхнях, яких торкаються інфіковані люди. Цей стан може поширюватися:

  • Тісний контакт або дотик до інфікованої людини.
  • Торкання поверхонь або предметів, на яких присутній вірус.
  • Вдихання повітря за наявності аерованих вірусних частинок.

Більшість людей, у яких розвивається цей стан, спочатку відчувають загальні симптоми грипу, включно із втратою апетиту, лихоманкою, болем у горлі та втомою. Через кілька днів з’явиться висип на стопах і руках. У деяких випадках червоний висип посилюється, спричиняючи болючі пухирі на ногах і руках. Висип на ступнях зазвичай болючий і може відчуватися як печіння або поколювання, але зазвичай не свербить. Як правило, ці наростаючі симптоми супроводжуються виразками в роті та язиці, утрудненням ковтання і загальним дискомфортом у роті та горлі. Важливо зазначити, що деякі люди із захворюваннями рук, ніг і рота є безсимптомними носіями, але вони все ж можуть передавати вірусну інфекцію іншим.

Як і у випадку з багатьма вірусними інфекціями, не існує одного спеціального лікування для лікування хвороб рук, ніг і рота. Натомість варіанти лікування стосуватимуться загальних симптомів цього стану протягом одного-двох тижнів, необхідних для того, щоб тіло очистилося. Прийняття безрецептурних знеболювальних для зменшення дискомфорту та контролю температури, як правило, є найкращим лікуванням від хвороб рук, ніг і рота. Ви можете пити прохолодну воду, щоб заспокоїти виразки в горлі та в роті. Існують також знеболювальні для полоскання рота і спреї, які допоможуть, якщо виразки в роті стануть дуже болючими.

Целюлітис

Целюлітис – це бактеріальна інфекція шкіри. Фактично вона може проникнути в будь-яку частину тіла через розрив захисного бар’єру шкіри, але зазвичай вражає нижню частину ніг і ступень.

Целюлітис – це інфекція, що викликається стрептококовими бактеріями. Ці бактерії можуть потрапити в організм через поріз, подряпину, зламану кутикулу або інші ушкодження шкіри, включно з врослими нігтями на ногах.

Є безліч симптомів целюлітису, в тому числі:

  • Хворобливий червоний висип на місці зараження.
  • Опухлість і запалення.
  • Лихоманка або шкіра тепла на дотик.
  • Чутливість або болючість.
  • Ямочки.
  • Пухирі або виразки.
  • Загальні симптоми інфекції – жар, озноб, нудота, блювота, збільшення лімфатичних вузлів, стомлюваність тощо.

На жаль, симптоми целюлітису можуть розвиватися дуже швидко, і без належного лікування цей стан може бути небезпечним для життя. У більшості випадків для лікування інфекції призначають пероральні антибіотики.

Короста

Короста – це кліщі, які зариваються під верхніми шарами шкіри, споживають клітини, щоб вижити, і відкладають яйця, спричиняючи подразнення та висип. Кліщі корости мікроскопічні, тому ви не зможете побачити їх на своїй шкірі. Після контакту з цими кліщами ви можете помітити розвиток симптомів протягом восьми тижнів. У міру розвитку зараження короста стає заразною.

Ви можете заразитися коростою, увійшовши в контакт із хворим на коросту або доторкнувшись до його одягу, рушників, постільної білизни і навіть меблів.

Найпомітніший симптом корости – це сильний сверблячий червоний висип. Додаткові ознаки того, що ваш висип є коростою, а не одним з інших поширених типів висипу на стопах, включають:

  • Маленькі пухирі, схожі на прищики.
  • Луската шкіра, товсті й тверді плями навколо місця зараження.
  • Сильний свербіж, який може порушити сон.

На відміну від інших причин висипу на ногах, короста не піддається лікуванню безрецептурними ліками. Вам потрібна діагностика і лікування за рецептом від дерматолога. У більшості випадків це починається з мазі для місцевого застосування, яка вбиває коростяних кліщів і їхні яйця. Крім обробки ураженої ділянки, вам також необхідно продезінфікувати весь одяг, білизну, постільні приналежності, меблі або інші тканини, з якими ви контактували. Той, хто живе в будинку або іншим чином перебуває в тісному контакті з людиною, хворою на коросту, має також продезінфікувати свій дім і контролювати шкіру на предмет ознак корости.

Бонус – інші стани, що спричиняють висип на ногах

Крім цих п’яти поширених причин висипу на стопах, інші часті причини включають:

  • Контакт з отруйним плющем, дубом і сумахом – ці рослини ростуть у різних середовищах США і виробляють урушіол. Цей сік є алергеном, який може викликати серйозну алергічну реакцію у 50-70% дорослих під час контакту з будь-якою частиною тіла, включно зі ступнями.
  • Синдром кисті стопи – також званий акральною еритемою або долонно-підошовною еритродизестезією, цей стан спричиняє болючі, сверблячі, поколюючі висипання на руках та/або ногах, які зазвичай виникають як побічний ефект хіміотерапевтичних препаратів.
  • Імпетиго – заразна бактеріальна інфекція шкіри, яка майже завжди починається з червоного сверблячого висипання та болісних виразок навколо рота, але легко поширюється на руки, ноги та інші частини тіла через дотик.
  • Кільцеподібна гранульома – це хронічне захворювання шкіри, яке має кілька різних форм.
  • Найпоширеніший тип, локалізована кільцеподібна гранульома, спричиняє висипання, що вражає руки і ноги. Висип може бути червоним, жовтим або тілесного кольору, зазвичай у формі кільця. На відміну від інших видів висипу на стопах, кільцеподібна гранульома зазвичай не викликає свербежу. У більшості людей цей стан минає сам собою.
  • Хвороба Кавасакі – зазвичай це захворювання розвивається у дітей віком до 5 років і потребує термінової медичної допомоги. Крім безлічі інших симптомів, у дітей із хворобою Кавасакі зазвичай буває червона опухла шкіра на руках і ногах.

Голос Сокальщини на GoogleNews