Поради

Комп’ютерна мережа у закладах освіти: як спроектувати та реалізувати сучасну СКС?

Мережевий кабель типу «вита пара» досі вважається найбільш економічно вигідним матеріалом для організації локальних комп’ютерних мереж у невеликих та середніх закладах різного спрямування. Зокрема – у закладах освіти, які потребують якісного, стабільного та швидкого обміну інформацією всередині локальної мережі, доступу до Інтернету та, відповідно, високого ступеню захисту з’єднання.

Одразу ж варто згадати одну з основним вимог до структурованих кабельних систем, або СКС – це правильна та продумана її організація. Адже кожна СКС, навіть невеликих масштабів – це кілометри кабельних ліній, десятки точок доступу та величезна кількість одиниць комутаційного й користувацького обладнання.

Це одна з причин, чому першим кроком до побудови дійсно продуктивної СКС є вибір компанії, яка виконує проектування комп’ютерних мереж. Звісно бажано, щоб ця ж компанія мала достатню кваліфікацію спеціалістів, аби на основі проекту потім побудувати надійну архітектуру СКС та запустити її в роботу.

Ця стаття допоможе вам зорієнтуватися в основних вимогах до проектування й побудови комп’ютерної мережі (або СКС) зокрема для закладів освіти.

Починаємо з основ комп’ютерної мережі

Отже, розберемося, про що саме піде далі мова. СКС – це інженерний комплекс на основі структурованої кабельної системи, яка відповідає наступним вимогам:

  1. Універсальність. Система може використовуватися для обміну сигналами між основними існуючими та перспективними видами мережевого устаткування різних типів та призначення.
  2. Здатність до масштабування. Система дає змогу оперативно та з якнайменшими фінансовими вкладеннями вводити нові точки під’єднання до мережі (тобто, організовувати нові робочі місця в офісі).
  3. Гнучкість. В ефективній локальній мережі існує потенціал для зміни схеми під’єднання до СКС без прокладання допоміжних ліній кабелю.
  4. Доступність. У системі передбачена можливість створити спільну сервісну службу, щоб легко й оперативно проводити діагностику, ремонти та поточне обслуговування.

Щоб задовольнити ці вимоги, потрібно на першому етапі знайти організацію, яка професійно створить відповідний проект.

Які основні вимоги до такої організації?

  1. Вона виконає весь комплекс робіт, пов’язаних із побудовою комп’ютерної мережі.
  2. Фахівці такої організації здійснюють проектування локальної обчислювальної мережі (ЛОМ), а потім – її тестування й сертифікацію.
  3. Організація має необхідні ліцензії для здійснення діяльності в галузі створення мереж, а також сертифікати провідних виробників СКС та обладнання для них.
  4. Фахівці такої компанії-розробника володіють всіма необхідними професійними знаннями у сфері створення комп’ютерних та локальних мереж.

Крім описаних вище якостей, професійно спроектована структурована кабельна мережа повинна відповідати деяким додатковим вимогам, які теж вкрай важливі для подальшої успішної, продуктивної та як найдовшої експлуатації.

  1. З урахуванням порівняно високих початкових інвестицій у будівництво мережі, вона забезпечує істотне заощадження подальших витрат на експлуатацію та обслуговування за рахунок надійності, гнучкості та продуманої побудови з урахуванням потенційних подальших змін.
  2. Система характеризується великим часовим періодом безпечної й максимально продуктивної експлуатації.
  3. В структурі мережі повинні бути закладені рішення для підвищення її надійності, зокрема – із урахування можливих підвищених навантажень та потенційного майбутнього масштабування (розширення) або модернізації.
  4. У спільній локальній мережі можуть застосовуватися одночасно різні мережеві протоколи й мережеві архітектури.
  5. Передбачена можливість комбінувати в єдину систему оптичні та електричні середовища (канали) обміну сигналами.
  6. Повинна бути усунута будь-яка плутанина кабелів у спільному робочому просторі та на ділянках організації кабельних трас.
  7. Послуговуючись принципом модульної побудови мережі, повинна бути забезпечена можливість швидкої локалізації помилок, збоїв та несправностей у її роботі. З подальшим відновленням відповідної ділянки СКС або переходу на резервні напрямки.

Потрібно пам’ятати, що СКС є основною системою комп’ютерної мережі будь-якої організації. Система об’єднує безліч різноцільових мережевих сервісів: локальну обчислювальну та телефонну мережі, різноманітні системи безпеки, відеонагляд, тощо.

Ось чому СКС відіграє вирішальну роль при побудові будь-якої іншої корпоративної інфраструктури. Професійність побудови локальної мережі впливає на надійність і безпеку практично всіх процесів, від яких залежить успішність сучасного закладу освіти, або будь-якого іншого.

Що потрібно знати про проектування та реалізацію СКС?

Кожна СКС, як кінцевий елемент інженерної інфраструктури, реалізується в кілька етапів. Про перший із них – проектування, ми вже згадали. А ось і наступні:

  • власне, монтаж кабельної інфраструктури;
  • монтаж точок доступу;
  • монтаж точок комутації;
  • пуско-налагоджувальні роботи (ПНР).

Повернемося до першого й одного з найвідповідальніших етапів – проектування СКС. На даному етапі враховується, скільки робочих місць потрібно забезпечити, яку кількість портів необхідно розмістити, який потрібно закласти потенціал, щодо пропускної здатності мережі.

При цьому спеціалістам необхідно керуватися відповідними національними, міжнародними та галузевими (мережевими) стандартами: ISO/IEC 11801, EN 50173, ANSI/TIA/EIA-568-A. Фактично, саме на цьому етапі визначаються граничні можливості мережі, яка створюється.

Кабельна інфраструктура. На даному етапі прокладаються всі кабельні магістралі, що забезпечують передачу даних по локальній мережі. Це кілометри мідного мережевого кабелю симетричної парної скрутки. Сотні кілограмів міді. А також велика кількість кабельних коробів і лотків, які необхідні для правильної, впорядкованої, безпечної організації кабельних магістралей, ліній, комутаційних центрів. Без них будівництво структурованої кабельної системи просто неможливе.

Точки доступу. Для забезпечення робочих місць виходом в мережу, закладаються точки доступу. Керуючись принципом надмірності (один із найважливіших при будівництві СКС), такі точки закладаються в кількості, що перевищує мінімально необхідну кількість. За аналогією з електричною мережею: що більше розеток – тим гнучкіше можна використовувати простір, на території якого розташована така мережа.

Точки комутації та ПНР. Далі монтуються основні і (як варіант) проміжні точки комутації. Розміщуються різноманітні комутаційні конструкції, такі як стійки, телекомунікаційні шафи. Потім маркуються кабелі й порти, відбувається підключення всередині точок консолідації та в кросовому вузлі. Складається журнал комутацій, який в подальшому актуалізується протягом усього терміну життя кабельної системи.

Коли всі етапи монтажу завершені, проводиться тестування всієї системи. Кабелі підключаються до активного мережевого обладнання, «підіймається» мережа. Перевіряється відповідність заявленої для даної СКС частотної смуги пропускання (швидкості передачі), «продзвонюються» запроектовані точки доступу та перевіряються всі інші важливі для роботи СКС параметри. Всі виявлені недоліки усуваються. Тільки після цього мережа передається в експлуатацію.

Джерело статті: https://klaster.ua/

Голос Сокальщини на GoogleNews