Для внутрішньої й зовнішньої обробки будівель потрібен матеріал, який з одного боку має привабливий вигляд, а з іншого, відрізняється хорошими експлуатаційними властивостями. Саме таким є травертин. Завдяки природній міцності, облицювання, до складу якого він входить, здатне витримувати механічні і хімічні впливи зовнішнього середовища. Водночас, пастельні відтінки, що притаманні травертину, надають йому вишуканості та виділяють серед інших матеріалів.
Що потрібно знати
Натуральний травертин є гірською породою, з полікристалічною пористою структурою. У природному стані має світлі кольори, серед яких переважають:
- сірий;
- кремовий;
- білий;
- жовтий.
В деяких місцевостях видобувається і червоний травертин.
Матеріал містить солі заліза, тому має здатності до окислення. Внаслідок такої хімічної реакції може спостерігатися затемнення каменю, але це не впливає на його властивості.
Травертин відомий ще під однією назвою – вапняний туф. Його характерною рисою є невисока щільність. Перебуває цей показник у діапазоні від 1500 до 2800 кг/м³, а ступень пористості матеріалу складає від 2% до 40%. Утворюється внаслідок осадження карбонату кальцію в вуглекислих джерелах. Сполука входить до структури сталактитів і сталагмітів. Вони зустрічаються у печерах, а джерелом їх утворення є підземні води.
Корисні особливості та основні напрями застосування
Окрім того, що натуральний травертин має високу стійкість до зовнішніх факторів, яка обумовлює довговічність, йому притаманні переваги:
- Легкість обробки. Ця властивість дозволяє отримувати з матеріалу вироби різноманітної форми.
- Невелика вага, що, по-перше, спрощує транспортування, а по-друге, не створює надмірного навантаження на опорні конструкції.
- Хороші теплопровідні якості, що має значення у зимовий період. Завдяки цьому, травертин є незамінним матеріалом, що використовується в технології теплих підлог.
- Відносна м’якість, внаслідок якої вироби з матеріалу не залишають подряпин на склі.
- Безпека для здоров’я людей та тварин. Маючи природне походження, травертин не виділяє шкідливих речовин на кшталт канцерогенів або алергенів.
При тому що камінь має естетичний вигляд, його ціна у порівнянні з іншими матеріалами не є дуже високою. Наприклад, він дешевше, аніж клінкерна плита, яка виробляється за кордоном, але за якістю їй не поступається.
Окрім того, що травертин використовують в облицюванні фасадів, цоколів, різноманітних огорож, карнизів, він знадобиться і в облаштуванні підвалів, терас. З нього виробляються садові доріжки, матеріал органічно виглядатиме на зовнішніх елементах штучних водоймів.
Камінь знайшов широке застосування і в декоруванні інтер’єру. Використовуються для виготовлення різноманітних фігурних виробів, елементів прикрас для камінів та барних стійок. Вапняна структура дозволяє застосовувати натуральний травертин не лише у будівництві, але і в сільському господарстві для обробки ґрунту.
Джерело: klinker-stone.com.ua