Про економіку

Палац Жевуських та Лянцкоронських у Роздолі планують відновити

Реалізовуватиме проєкт новий власник пам’ятки – інвестиційна компанія EFI Group.

Сьогодні, 18 серпня, у селищі Розділ Стрийського району відбулося урочисте підписання Меморандуму про співпрацю в реалізації проєкту відновлення палацу Жевуських та Лянцкоронських.

У червні цього року Фонд держмайна продав палац на приватизаційному аукціоні за 20 мільйонів гривень. Переможцем торгів та новим власником стала інвестиційна компанія EFI Group, яка діє від імені та в інтересах ТОВ «МЗ Одеська». Компанія також підписала договір про охорону культурної спадщини та збереження її історичного вигляду.

«Важливо памʼятати та берегти свою історію, тому дуже сумно дивитися на стан у якому зараз перебуває цей, колись чудовий, палац. Але водночас приємно усвідомлювати, що є люди, які мають сили та ресурси для його відновлення. Ми зі своєї сторони готові надати всю необхідну підтримку.

Ми постійно шукаємо кошти на відновлення пам’яток, особливо тих, які перебувають під загрозою руйнації. Зараз, наприклад, реставруємо дерев’яну церкву святого Михаїла в селі Ісаї, цього місяця також почали відновлення собору Пресвятої Богородиці в Заболотцях. Ведемо ремонтно-реставраційні роботи на будівлі Празького банку у Бродах. Загалом цьогоріч на заходи з реставрації в обласному бюджеті передбачили близько 20 млн грн», – зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.

Голова наглядової ради EFI Group Ігор Ліскі розповів, як комапнія бачить майбутнє роздільського палацу.

«Нашою головною мотивацією є першочергове збереження будівлі, тому ми підготуємо необхідний проєкт, у якому буде досліджено фундамент будівлі та розподільчі комунікації, які вона має. На основі цих даних ми вирішимо, як найкраще цю будівлю реконструювати, залучимо експертів та профільних спеціалістів цього напряму. Дуже важливо не лише зберегти цю будівлю, але й вдихнути в неї життя. Цей обʼєкт сміливо може стати новим місцем праці для місцевого населення та додатковим джерелом надходжень у бюджет громади. Ми залучимо якомога більше небайдужих людей для обговорення подальшої долі цього палацу», – зазначив Ігор Ліскі.

У компанії EFI Group додали, що підтримка та збереження унікальних пам’яток повинні бути пріоритетним завданням соціально-відповідального бізнесу.

Інвестор також заручився підтримкою архітекторів, дослідників, експертів та консультантів, які спеціалізуються на реконструкції та збереженні пам’яток архітектури, чия експертиза допоможе забезпечити правильне відновлення пам’ятки. Окрім того, до діалогу запрошують і громадськість.

Довідково:

Пам’ятка архітектури палац Жевуських-Лянцкоронських збудований у 1740 році у стилі французького ренесансу дідичем Роздолу Міхалом Жевуським. Це витончений монумент історії, створений під керівництвом Міхала Жевуського, дідича Роздолу. Парк, що обіймає палац, є складовою природно-заповідного фонду України, підтверджуючи його екологічну значущість. Важливість збереження цього культурного діаманта вимагає ретельного догляду. Ще в XIX столітті палац став родовим спадком родини Лянцкоронських, що розширила його в межах тодішніх можливостей. Античні скульптури та предмети мистецтва, які збагатили інтер’єр, підбирав Кароль Лянцкоронський. Після Другої світової війни більшість цінностей вивезли за межі країни. Однак, завдяки зусиллям Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, вдалося зберегти дві античні скульптури. Під час радянського союзу палац перетворили на філіал одного із санаторіїв Моршина. Після проголошення Незалежності України спільність «Укрпрофоздоровниця» стала його власником. В 2017 році Верховний суд вирішив повернути палац державі. У 2022 році він перейшов під управління Фонду держмайна, яке виставило його на торги.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews