Про податки

Нововведення у Держреєстрі

Порядок державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також порядок внесення змін до відомостей про них, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі – Держреєстр), регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р., № 755-ІV з наступними змінами та доповненнями (далі – Закон). Також порядок реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців регулюється Цивільним, Господарським кодексами України.

Створення або припинення юридичної особи передбачає обов'язкову реєстрацію цього факту в Держреєстрі. Саме реєстрація є підставою і моментом виникнення юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Утім взаємодія господарюючого суб'єкта та Держреєстра на цьому не закінчується. Крім реєстрування зазначених фактів (створення та припинення), Закон передбачає також вчинення інших реєстраційних дій шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Реєстрації підлягають не лише будь-які зміни відомостей про юридичну особу, які містяться у свідоцтві про державну реєстрацію, але й дані про статутний фонд та його зміну, засновників та учасників юридичних осіб, стан юридичної особи, фінансову звітність про господарську діяльність тощо. Таким чином, реєстрації підлягають всі найбільш ключові етапи існування юридичної особи, і відомості, які містяться у державному реєстрі, можуть дати уявлення про стан її господарської діяльності та перспективи її розвитку.

Виписка з Держреєстру є єдиним документом, який використовується для ідентифікації під час здійснення господарської діяльності та відкриття рахунку в банках. У ній зазначаються усі «реєстраційні» відомості про суб'єкта господарювання. Виписка з Держреєстру підтверджує державну реєстрацію суб'єкта господарювання та взяття його на облік в органах статистики, Міністерстві доходів і зборів України. Звертаю увагу, що нова Виписка з Держреєстру містить лише один основний вид діяльності підприємства.

Законом передбачено перелік підстав, за яких державний реєстратор може відмовити у проведенні реєстраційних дій. Тому, з метою своєчасного та правильного відображення у Держреєстрі усіх необхідних змін до відомостей про юридичну особу (фізичну особу-підприємця), необхідно правильно заповнити реєстраційну картку встановленого зразка та додати до неї інші належним чином оформлені документи, передбачені законом для відповідної реєстраційної дії.

На сторінці «Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», яка розміщена на офіційному веб-сайті Державної реєстраційної служби України (www.drsu.gov.ua) розміщені: – роз'яснення з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; – реквізити рахунку для сплати реєстраційного збору; – реквізити реєстраційного рахунку для зарахування плати за одержання відомостей з Держреєстру та за публікацію повідомлень в «Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; – форми реєстраційних карток; – форми запитів та повідомлень, які подаються державному реєстратору.

Також на зазначеному сайті розміщена й інша інформація, стосовно державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Доцільно нагадати суб'єктам господарювання, які зареєстровані на території Сокальського району, про те, що:

– згідно з ч. ч. 11-12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» – юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2010_03_17/an/76/T091720.html – 76

– 1 січня 2012 року набрав чинності новий національний класифікатор України ДК009:2010. Рекомендую суб'єктам господарювання всіх форм власності та підприємцям, які не поміняли види економічної діяльності відповідно до нового КВЕД-2010, терміново з'явитись до державного реєстратора.

 Водночас наголошую, що відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»: «Підприємства (крім бюджетних установ) зобов'язані подавати (надсилати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи не пізніше, ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, фінансову звітність про господарську діяльність, у складі балансу і звіту про річні фінансові результати».

З метою прискорення виконання відповідної реєстраційної дії, документи краще подавати державному реєстратору особисто або через уповноважену особу.

Марія РЕБРИНА,
державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
реєстраційної служби Сокальського районного управління юстиції у Львівській області.

Голос Сокальщини на GoogleNews