Про податки

Платіжна дисципліна – соціальний захист найманих працівників

Значне місце серед питань соціального захисту завжди займало і продовжує займати питання захисту прав та інтересів працівників у сфері пенсійного забезпечення. І це закономірно – кожний працюючий в майбутньому стає пенсіонером, а пенсія, зазвичай, є основним видом матеріального забезпечення непрацездатних громадян, чисельність яких на сьогодні в районі становить 27238 осіб.

Пенсійна система в Україні базується на принципах солідарності – пенсії сьогоднішнім пенсіонерам виплачують за рахунок страхових внесків тих, хто сьогодні працює. Тому для Пенсійного фонду є вкрай важливим питання своєчасності і повноти сплати страхових внесків.

Основним завданням управління було і залишається мобілізація коштів до бюджету Пенсійного фонду України, оскільки наповнення бюджету впливає на своєчасність та повноту виплати пенсій та допомог. Пенсіонери Сокальщини пенсійні виплати одержують згідно з термінами виплат і в повному обсязі. В сфері пенсійного забезпечення Сокальський район є дотаційним, оскільки на надходження власних коштів припадає близько 56 відсотків від місячної потреби на фінансування пенсій, яке на сьогодні становить 28,7 млн. грн.

Робота з боржниками по сплаті страхових внесків до бюджету Фонду завжди перебуває під постійним контролем управління. Наявність боргу – це не лише недоодержання бюджетом Фонду коштів, які могли бути направлені на виплату пенсій, а ще й втрачений страховий стаж найманих працівників. Вкотре ми звертаємось до застрахованих осіб – не залишайтесь осторонь, бо йдеться про ваші права. Сьогодні стало звичкою для більшості керівників підприємствборжників посилатися на фінансовоекономічну кризу, проте, кризові явища не є підставою для підприємств не сплачувати внески до Пенсійного фонду та позбавляти працівників страхового стажу. Осторонь сьогодні не повинні залишатися і профспілкові організації з метою захисту соціальних гарантій працівників.

Однією з основних умов включення періодів роботи до страхового стажу для обчислення пенсії за віком є сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України в повному обсязі. Відповідальність за це покладено на роботодавців, тому сьогодні саме вони повинні забезпечити право на пенсію своїм найманим працівникам. Однак, чимало керівників нехтують законами, порушуючи тим самим конституційне право своїх працівників на соціальний захист як ще сьогодні, так і в майбутньому.

Так, наприклад, станом на 1 грудня 2010 року найманим працівникам таких підприємстворжників, як Сокальська виправна колонія №47 не зараховано 51 місяць страхового стажу; ДВАТ "Червоноградська матеріальнотехнічна база" – 11 місяців; фермерське господарство Б. І. Табака – 24 місяці. Болючим питанням залишається питання розрахунків з Пенсійним фондом підприємствами, які припинили свою фінансовогосподарську діяльність, які визнані банкрутами та щодо яких триває провадження справи про банкрутство. У таких підприємств залишаються несплаченими пенсійні внески, а людські роки праці не будуть включені до пенсії. Так, наявність заборгованості по сплаті страхових внесків у ВАТ "Червоноградська автобаза" позбавляє найманих працівників цього підприємства 31го місяця страхового стажу, ТзОВ "Молресурси" – 40 місяців страхового стажу, ТзОВ "Сокальський Добро Буд" – 24х місяців; ТзОВ "Промінь" – 25ти місяців страхового стажу, приватного підприємства "Стимул" – 26ти місяців; ПСК "Вишнева гора" Сокальського споживчого товариства –19ти місяців; ТзОВ "Україна" – 21го місяця; ТзОВ "Галичина" позбавило своїх колишніх працівників 25ти місяців страхового стажу; приватне підприємство "Агрофірма "Нектар" – 18ти місяців страхового стажу, приватна агрофірма "Романівська" – 10ти місяців, ТзОВ "Племптахорепродуктор "Сокальський" – 17ти місяців, ВАТ "Льон" – 13ти місяців. Наймані працівники таких підприємств страждають двічі, втрачаючи робочі місця та страховий стаж.

Такий стан справ не може не хвилювати управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі, як орган виконавчої влади, який захищає соціальні права майбутніх і сьогоднішніх пенсіонерів.

3 1 січня 2011 року набере чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування". Функції збору страхових коштів з існуючих видів соціального страхування та контролю за їх сплатою покладено на Пенсійний фонд України.

З 1. 01. 2011 р. платники страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування з тимчасової втрати працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Отже, підприємства, які не сплачуватимуть в повному обсязі єдиний соціальний внесок, уже будуть боржниками не лише по платежах до Пенсійного фонду України, але й до усіх соціальних фондів.

А за цифрами боргів до Пенсійного фонду та інших соціальних фондів будуть стояти долі сотень, а то й тисяч людей, бо всі ми, незалежно від статків, посади, статі хочемо мати соціальні гарантії від держави, а простіше сказати – бути соціально захищеними.

Марина РАЙКО,
заступник начальника управління – начальник відділу обліку надходження платежів.

Голос Сокальщини на GoogleNews