ЧОМУ ТРЕБА РОБИТИ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЩЕПЛЕННЯ?
За останні 40 років в Яворівському районі зареєстровано 8 випадків захворювання на правець. Важке інфекційне захворювання реєструється у вигляді поодиноких випадків лише в тих осіб, які не мають належних профілактичних щеплень/
В Україні правець займає за рівнем смертності четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу.
Збудником правця є правцева паличка, яка міститься у грунті, а спори її — в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин, зберігається роками у вигляді спор.
Збудник правця дуже стійкий: витримує нагрівання до 80 градусів протягом однієї години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігається до 10 років, а спори його не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хв.
Вхідними воротами для правцевої палички є випадкові рани, механічні й термічні поверхневі пошкодження шкіри, а також обмороження і опіки. У разі проникнення палички через пупкову рану може розвинутись правець у новонароджених.
Як перебігає хвороба?
Потрапивши в рану, паличка правця продукує сильний екзотоксин, який зумовлює судомні скорочення м’язів і гемоліз еритроцитів.
Хвороба проявляється слабкістю, дратівливістю, болем голови, посмикуванням м’язів у ділянці рани. З’являються тягучий біль, ригідність м’язів навколо рани Хворому важко відкрити рот через судоми і біль в жувальних м’язах. Обличчя набуває характерного вигляду «сардонічної посмішки ». Може бути біль в животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. Судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю.
Причинами смерті від правця є асфіксія (задушення) внаслідок судом, через параліч серцевої діяльності та дихання.
Як запобігати захворюванню?
Необхідна термінова профілактика ; хірургічна обробка рани (травми) та щеплення — введення правцевого анатоксину, яке призначають при:
- травмах з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
- обмороженні та опіках (термічних, хімічних, радіаційних), другого, третього і четвертого ступеня;
- проникаючих пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
- поза госпітальних абортів;
- пологах поза медичними закладами;
- гангрені або некрозі тканини будь-якого етапу, абсцесах;
- укусах тваринами.
На сьогодні щеплення — єдиний засіб боротьби з правцем і найнадійніший метод профілактики цієї страшної хвороби.
Віра Левицька, лікар епідеміолог, заввідділенням епіднагляду і профілактики інфекційних хвороб ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»