АТО

Ближче до 2016 року військовослужбовці почнуть харчуватися за новими стандартами

Ближче до 2016 року за новими стандартами почнуть харчуватися військовослужбовці не лише у пункті постійної дислокації, а й на полігонах та в зоні проведення АТО – повідомляє Народна армія.

Першими, хто відчув на собі позитивні зміни системи організації армійського харчування, стали курсанти Національної Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові та військовослужбовці берегової бази ВМС ЗС України і флагмана українського військового флоту фрегата «Гетьман Сагайдачний». Близько 3-х тисяч людей у погонах тестують новації в організації харчування за стандартами, наближеними до провідних армій світу.

Про які зміни на солдатській кухні йдеться? Нині військовослужбовці Збройних Сил України харчуються у відповідності до продуктових норм, прописаних постановою КМУ № 426 від 2002 року з деякими змінами. Відповідно до цієї постанови вояки щодня отримували одну і ту ж кількість майже однакових продуктів (близько 30 найменувань). Оскільки ці продукти закуповуються постачальниками послуги і слабо контролюються потрапляючи у військову частину, то часто до їхньої якості є питання. Слід також врахувати, що готують ці продукти кухарі, які працюють у постачальника, і яким здебільшого байдуже, що там і як у них готується. Є, звичайно, і винятки, але все одно процес завжди залежить від сумління тієї чи іншої людини. При цьому вплив з боку самих військових на цей процес незначний. До того ж за багато років знищення нашої армії, у багатьох солдатських їдальнях бракує сучасного обладнання, навіть звичайних м’ясорубок. А якщо воно і є, то належить постачальнику послуги. І коли постачальник йде з цієї частини — він просто демонтує і забирає своє обладнання.

— Перед запуском експерименту ми розробили каталог продуктів, який не прив’язаний до прописаних постановою КМУ норм харчування. Він складається із 248 позицій. Там є і йогурти, і банани, і м’ясо-ковбасна продукція і навіть заморожена спаржа. У каталозі є два показники — вартість за добу і калорійність. Тобто це спеціально розроблена комп’ютерна програма, в якій начальник продовольчої служби формує меню (рецептура, технологічні карти приготування, калорійність тощо теж там є), — розповіла представниця «Волонтерського десанту» Міноборони Діана Петреня.

Програма не дозволить не виконати хоча б один із пунктів. Ситуація типу: на 3000 ккал можна замовити 50 мішків капусти — не пройде. Каталог просто не дасть сформувати заявку на придбання продуктів. Якщо ми сьогодні їмо дешеву ячневу кашу і малокалорійні курку з овочевим супом, то доведеться добирати суму калорій, наприклад, ковбасою або сиром.

— Також була розроблена електронна «стройовка», тобто контрольно-облікова система. Для того, щоб стати на облік харчування, тепер буде достатньо просто провести своєю індивідуальною карткою по сканеру в їдальні. І щодня ми знатимемо, скільки саме людей сьогодні поїли, що дозволить нам уникнути «чарівних» ситуацій, коли за паперами рахується 140 людей, а насправді харчується — 600, або навпаки. Зараз відбувається відточування процесу на місцях: встановлення обладнання, занесення даних у програму. Повноцінно вона почне працювати десь через тиждень, — каже Діана Петреня.

Третя складова процесу — електронний склад. У цій програмі є облік: скільки, чого і куди з продуктів прийнято-видано, і коли саме це відбулося. Продукти закупило Міністерство оборони. Але не 100 тонн крупи та 100 тонн м’яса, а можливість у межах певної суми замовляти у постачальника будь-яке найменування з каталога. Підвезення продуктів постачальником — раз на 7 днів, продукти, що швидко псуються, — раз на 1–3 дні.

Кухарі та обслуговуючий персонал тепер штатні, частина з них військові, а частина — цивільні. Тепер вони — безпосередні підлеглі начальника продовольчої служби військової частини.

Деякі скептики нарікають: «А якщо всі військовослужбовці на обід обиратимуть один вид страв, то чи вистачить усім? І що робити з іншими, вже приготовленими, стравами?». Організатори експерименту зазначають, що у цьому їм допоміг досвід… турецьких готелів із системою харчування «ол інклюзів». Проведення експерименту консультували ресторатори, які давно навчилися розв’язувати цю проблему, — вивчення попиту і смаків.

Слід зазначити, що в перші дні експерименту вже відчутні зміни. До прикладу, в кафе на території академії щодня продавали понад 200 хот-догів. За добу після початку експерименту продаж булочок із сосисками впав до «нуля».

А ще додам, що їдальні академії обладнано сучасними зразками техніки для приготування, зберігання та роздавання їжі. Це також частина експерименту.

Під час робочої поїздки до Львівського гарнізону, новації на солдатській кухні перевірив Міністр оборони України генерал-полковник Степан Полторак.

За його словами, за рік за подібним принципом буде здійснюватися харчування в кожній військовій частині нашого війська. Звичайно, що в ході експерименту щось у процесі буде доопрацьовуватись. Ближче до 2016 року, в межах експерименту військовослужбовці почнуть харчуватися за новими стандартами не лише у пункті постійної дислокації, а й на полігонах та в зоні проведення АТО.

Володимир СКОРОСТЕЦЬКИЙ

Голос Сокальщини на GoogleNews