У БФ "Карітас-Сокаль" за "круглим столом", який організував Центр допомоги учасникам АТО Сокальського району, зібралися учасники АТО 4 хвилі демобілізації, представники влади та соціальних служб Сокальського району. Голова Сокальської РДА Олег Пелих подякував учасникам АТО, що знайшли час і прийшли на зустріч, наголосив, що гордимося ними, бо вони мужньо і хоробро воювали за територіальну цілісність на сході України. Подякував депутатам районної ради, які прийняли програму медичного забезпечення для учасників АТО. Просив воїнів відверто розповісти про питання, які їх турбують, пообіцяв вирішити. І додав, якщо у них виникають вкрай важкі проблеми, звертатись особисто до нього.
Протоієрей, настоятель храмусв. ап. Петра і Павла, Ярослав Кащук підкреслив, що так уже повелося, що українці самі собі мають давати раду. І нині на місцевому рівні мусимо вирішити наболілі проблеми учасників АТО. Присутні представники влади та соціальних служб, працівники БФ "Карітас" мають допомогти учасникам АТО, які повертаються додому, адаптуватися у мирному житті, отримати те, що вони заслужили, опікуватися тими родинами, які втратили синів, чоловіків та батьків, не залишити їх на одинці з горем. А щоб Господь допоміг чинити добре для слави Божої й ім'я народу, змовив з присутніми молитву "Отче наш".
Начальник управління соціального захисту населення РДА Володимир Огінський сказав, що зараз вони намагаються у своїй роботі виправити ті помилки, яких допустилися під час демобілізації першої хвилі бійців АТО. Нині тут зібрали майже 30 демобілізованих четвертої хвилі, які повинні знати про правовий супровід учасників АТО, членів їх родин, членів родин загиблих, належних їм пільг, а також розглянути ряд питань стосовно земельних ділянок, житла та медичного обслуговування. Закликав присутніх звертатися у "Єдине вікно", де завжди допоможуть. В. Огінський також повідомив, що надійшло 106 заяв від учасників АТО, 24 з них задоволені. Вони зможуть отримати одноразову допомогу при демобілізації 3000 гривень, а також скерування на санаторнокурортне лікування та реабілітацію. Наголосив на деяких важливих нюансах.
У залі тривало жваве обговорення наболілих питань. Та найбільше запитань учасників АТО стосувалися отримання земельних ділянок. Заступник начальника відділу Держгеокадастру у Сокальському районі Ольга Луговська роз'яснила особливості виділення земельних ділянок під ведення особистого селянського господарства чи городу, наголосила на проблемних моментах щодо виділення землі у межах населеного пункту та поза ним. У кожної місцевої ради є свої можливості.
Про надання земельних ділянок під будівництво житлових будинків садибного типу проінформувала начальник відділу містобудування і архітектури Сокальської РДА Мирослава Баралус. Вона також розповіла про виготовлення генеральних планів населених пунктів, відповідно до яких розробляється наступна містобудівна документація проекти детальних планів територій. Остання визначає конкретні параметри та місце розташування земельної ділянки, яку надають під будівництво. Зокрема, похвалила Сокальську міську раду, яка активно працює у напрямку забезпечення земельними ділянками учасників АТО, як жителів нашого міста, так і бажаючих будуватися в Сокалі з інших населених пунктів. М. Баралус також зупинилася на інших важливих моментах проектування та освоєння земельних ділянок, просила присутніх брати активну участь в громадських обговореннях містобудівної документації. Про час і місце проведення громадських обговорень повідомлення систематично подаються в місцевому часописі.
Сокальський міський голова Вадим Кондратюк розповів скільки виділено земельних ділянок для учасників АТО в м. Сокаль та про ремонт доріг у місті, відповів на запитання.
Депутат обласної ради, заступник головного лікаря Сокальської центральної районної лікарні Сергій Касян підкреслив, що проблеми військовослужбовців йому добре знайомі і він, як може, буде намагатися їх вирішувати. Серед демобілізованих є багато поранених, яким потрібна медична допомога. С. Касян був ініціатором створення програми медичного забезпечення демобілізованих учасників АТО та членів сімей загиблих і поранених Революції Гідності. Ця програма затверджена сесією районної ради. Він вдячний депутатам, РДА, які з розумінням підійшли до цього питання. Депутат обласної ради зазначив, що Сокальщина єдина, яка має таку програму в області. Виділено 132 тисячі гривень. У ній передбачено медичне забезпечення на стаціонарному лікуванні (до 40 грн. на один ліжкодень), пільгове харчування (до 35 грн.), безкоштовне зубопротезування, безкоштовне забезпечення медикаментами для амбулаторного лікування. Демобілізованих учасників АТО скеровують для спеціалізованого лікування у госпіталь ім. Юрія Зими (м. Винники), просив усіх учасників АТО обов'язково пройти медичне обстеження.
Депутат обласної ради повідомив, що два місяці тому на сесії обласної ради, депутати проголосували, щоб передати колишній гуртожиток у м. Червоноград по вулиці Львівській від Міністерства освіти на баланс обласної ради. Тепер чекає наступний етап: передати цю будівлю з балансу Львівської обласної ради на баланс Червоноградської міської ради. Квартири в цьому будинку планують роздати учасникам АТО. Необхідно відстояти інтереси учасників АТО Сокальщини, щоб розподіл житла у цій будівлі був пропорційний між Червоноградом і Сокальським районом, щоб житло отримали ті, хто потребує найбільше.
Нині для демобілізованих бійців АТО найбільша проблема це працевлаштування. Директор Центру зайнятості Віктор Лащук повідомив, що знайти роботу при бажанні можна, сьогодні для учасників АТО є 26 вакансій. Однак стимулу для працевлаштування у колишніх військових нема, бо вони отримують допомогу в Центрі зайнятості. Та й заробітна плата не висока, найбільша 2800 грн. прогодувати родину за такі гроші важко, через що й відмовляються від них. Пропонують їм і роботу за контрактом. Однак бажаючих нема. Нині на обліку у Центрі зайнятості перебувають 44 учасники АТО і їх кількість зростає. В. Лащук також повідомив, які потрібні документи для того, щоб стати на облік.
Військовий комісар району, підполковник Микола Лисак зупинився на санаторнокурортному лікуванні бійців, отриманні посвідчень учасника АТО, формуванні черги на отримання квартир, контрактній службі… Він наголосив демобілізованим військовим на тому, що у цивільному житті, на жаль, ще не позбулися бюрократії, і, щоб уникнути непорозумінь, краще одразу звертатись у Сокальський центр допомоги учасникам АТО, де нададуть правову допомогу та консультації.
Наприкінці надали слово військовому капелану Володимиру Ващуку, який недавно повернувся з Мар’їнки і Красногорівки з 24ї бригади (ІІІІІ батальйони). Він наголосив, що дуже добре, що сокальська влада відкрила центр допомоги і намагається вирішити проблеми учасників АТО.
Митрофорний протоієрей, настоятель катедрального храму св. ап. Петра і Павла Ярослав Кащук сказав: "Нині потрібно чинити милосердя до родин загиблих воїнів. У Сокальському районі я хоронив 13 осіб. Це велика печаль і жаль, і невимовна втрата… Тож дякуйте Богу, що повернулись живими. Вам потрібні і покаяння, і навернення, бо треба далі жити поБожому.
Залишіть пережите в минулому і живіть для себе, своїх дітей, родини і для України. Пам'ятайте про своїх побратимів, бо вони наші герої Герої України".
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора і Юлії Сорочук.