Цікаво знати

Бережіть серце: коронавірус може шкодити не тільки легеням

Вчені розповідають про нові загрози з боку COVID-19 — він може вразити серцевий м яз

Якихось ускладнень коронавірусної інфекції ми боїмося найбільше? Думаємо, не помилимося, якщо скажемо, що проблем з диханням і ураження легень. Дійсно, пневмонія — найчастіше і значне ускладнення COVID-19. У найважчих випадках пацієнтам потрібна штучна вентиляція легенів.

Проте, вірус вражає не тільки легені. У багатьох пацієнтів з коронавірусною інфекцією з’являються ускладнення на серце. Деякі випадки загибелі пацієнтів пов’язані саме з цим.

Із осередків епідемії нам надходять не тільки тривожні цифри або лякаючі відео очевидців. Ми отримуємо все більше і більше наукових даних від дослідників з Італії, США та Китаю.

Ряд кардіологів вважає, що коронавірус може безпосередньо вражати серцевий м язу. Дослідження виявило кардіо-пошкодження у 1 з 5 пацієнтів (без ознак серйозних легеневих проблем), які призвели до серцевої недостатності і смерті.

Ця інформація може змінити існуючий протокол роботи з пацієнтам, особливо якщо мова йде про ранніх стадіях захворювання COVID-19.

Нові дані про перебіг хвороби дуже важливі: люди з існуючими серцевими проблемами опиняться під більш ретельним наглядом.

Що так впливає на серце — сам вірус, проблеми з легенями або загальна запальна навантаження на організм? І що з цим можуть зробити лікарі?

Проблема в самому вірусі або в запальному процесі?

Це один з найважливіших питань, з якими сьогодні зіткнулися вчені, які вивчають коронавірусну інфекцію. Відповісти на нього досить складно, тому що будь-яке серйозне захворювання саме по собі може вплинути на здоров’я серцево-судинної системи.

Люди з вкрай важкими пневмоніями, в кінцевому підсумку, гинуть саме з-за зупинки серця. Уражені легені не можуть повноцінно брати участь у кисневому обміні, і це призводить до краху всіх систем.

Але багато фахівців, у тому числі, кардіологи, вважають, що коронавірус може призвести до пошкодження серця чотирма (хто-то говорити і про п’ять!) способами.

За їх словами, деякі пацієнти стикаються відразу з декількома варіантами негативного впливу COVID-19 на серце.

Запальний процес відіграє величезну роль

Лікарі давно знають, що будь-яке серйозне медичне втручання (навіть таке просте, як заміна суглоба), призводить до фізіологічного стресу. А він, у свою чергу, може зашкодити нашому серцю.

Серйозні запальні процеси, такі як пневмонія, можуть поширитися на весь організм — від маківки до п’ят.

В особливо важких випадках артеріальні бляшки в артеріях починають відриватися, викликаючи інсульти та інфаркти.

Запалення може перекинутися безпосередньо на серцевий м яз, викликаючи міокардит і, в підсумку, приводячи до серцевої недостатності.

Прямий вплив вірусу теж значимо

Кардіологи стверджують, що іноді пошкодження серця були викликані безпосередньо коронавірусом.

Білок під назвою “ангіотензин-перетворює фермент 2” (ACE2) використовується вірусом, щоб потрапити в клітини і почати безконтрольне розмноження.

Цей фермент знаходиться не тільки в легенях, він є в клітинах серця і судин. Відповідно, у коронавіруса є всі механізми, щоб безпосередньо вражати найважливіші системи нашого організму.

Що каже статистика?

У березні цього року китайські лікарі опублікували два дослідження, в яких вперше показали, наскільки поширені серцеві проблеми серед пацієнтів з COVID-19. Одне з них було проведено на медичних даних 416 пацієнтів.

Дослідники виявили, що 19% хворих малі ознаки ушкодження серця, з них загинула половина. Серед тих, у кого серце виявилося не порушеним, смертність склала 4,5%.

Іншими словами, пошкодження серце при коронавирусній інфекції робить пацієнтів в дев’ять разів більш уразливими.

Ускладнення на серце, яке давав коронавірус, частіше вражали тих, у кого вже були серцеві захворювання. Але й більш здорові люди виявилися не захищені.

Вчені проаналізували дані і нікого несподівані висновки: пацієнти, що вперше отримали ускладнення на серце від коронавіруса, частіше гинули, ніж ті, у кого вже була відповідна кардіологічна історія, але чиє серце COVID-19 не торкнувся.

Чому деякі люди більш уразливі до ускладнень на серце?

Лікарі поки не знають. Справа може бути в більш тяжкому перебігу хвороби або генетичної схильності.

Але в багатьох країнах вже почали більш ретельно моніторити показники роботи серця у пацієнтів з COVID-19.

Чому це так важко розібратися?

В умовах кризи досить важко зібрати дані для успішного аналізу. В ідеалі, потрібно робити біопсію серця, щоб визначити, інфікована чи серцевий м яз коронавірусом. Але пацієнти з COVID-19 часто настільки хворі, що інвазивні процедури можуть їх убити. Також біопсія може піддати небезпеці лікарів — відкриті тканини дуже заразні.

Неінвазивні процедури також знаходяться під питанням — не всі лікарні проводять ЕКГ, щоб не залучати додатковий персонал. Охорони здоров’я гостро не вистачає людей, масок, захисних костюмів, із-за чого медичні процедури нерідко відбуваються рідше, ніж потрібно хворим з підтвердженим коронавірусом.

Всупереч жахливої перевантаженості, лікарі продовжують збирати дані.

Вони узагальнюють тенденції і публікують результати спостережень практично в режимі реального часу.

Деякі американські кардіологи вже склали збірник того, що стало відомо про серцеві ускладнення COVID-19. Ця інформація знаходиться у відкритому доступі і постійно поповнюється.

Як це вплине на протоколи лікування COVID-19?

Дослідження вже призвели до змін у роботі багатьох лікарень, коли ті стикаються з серцевими захворюваннями, як пов’язаними з коронавірусом, так і немає.

Лікарі виявили, що інфекція може імітувати серцевий напад!

Вони привезли пацієнта на катетеризацію серця, щоб усунути підозрілу закупорку, але виявили, що серцевого нападу не було. Як виявилося, це був коронавірус, який потрапив прямо в серце.

Ви стали уважніше ставитися до свого здоров’я в останні пару місяців?

Пошкодження серця, викликані коронавірусом, будуть мати довгострокові наслідки. Але лікарі запевняють, що існують ефективні способи лікування, здатні компенсувати завдані збитки, їх можна буде використовувати після перемоги над вірусною інфекцією.

Схоже, після пандемії кардіологи стануть ще більш завантаженими лікарями, ніж зазвичай. Давайте не будемо додавати їм роботи: будемо берегти серце і почнемо мити руки ще ретельніше!

Як правильно мити руки? Інструкція ВООЗ

• Нанесіть на долоню рідке мило так, щоб воно покрило всю долоню цілком. Потріть долоні один об одного — піна повинна повністю покрити кисті і зап’ястя.

• Потріть тильну сторону кожній долоні і між пальцями.

• Складіть руки в замок, проводите пальцями однієї руки між пальцями іншої. Потім повторіть для іншої руки.

• Помийте великі пальці. Для цього обхопіть великий палець лівої руки правою рукою і потріть його обертальним рухом. Поміняйте руки.

• Потріть кінчики пальців на одній руці про долоню іншої руки.

• Змийте мило.

• Витріть руки чистим рушником. Після цього вже не торкайтеся голою рукою ні до крана, ні до дверної ручки — використовуйте для захисту одноразове рушник.

Чому так важливо мити руки?

Тисячі людей у всьому світі помирають від інфекцій. Руки — головний «транспорт» бактерій. Гігієна рук — надійний спосіб захистити людину від важких захворювань, спричинених вірусами. Ми розповімо, як правильно мити руки, щоб захистити себе.

Голос Сокальщини на GoogleNews