Цікаво знати

Без спонсорської допомоги дитсадки не виживуть

 11 вересня у сесійній залі Сокальської міської ради зібралися її керівництво, завідувачі дитсадків міста, члени батьківських комітетів, батьки. Як підкреслив міський голова Богдан Зарічний, така зустріч була організована вперше. Її вирішили провести для того, щоб з’ясувати, який матеріально-технічний стан дошкільних установ, як їх фінансує міська рада, обмінятись думками, пропозиціями щодо того, як зробити перебування дітей в дошкільних закладах кращим.

 
У виступі Богдан Зарічний відзначив, що у Сокалі працює п’ять дитячих садків, які відвідують більше 500 дітей, а це п’ята частина від усіх дітей, які ходять в дитсадки району. Відповідно до законодавства органами управління дошкільної освіти є міська рада і відділ освіти райдержадміністрації: перша повністю відповідає за життєдіяльність дитячих садків, другий – призначає працівників. На його думку, відповідати за дошкільні заклади повинен хтось один, як це прийнято, наприклад, у сусідній Польщі. 75 відсотків бюджету міста йде на забезпечення дитсадків, а це велике навантаження. В 2011 році на дитсадки витратили 8 млн. грн. На капітальний ремонт, придбання інвентаря було виділено 630 тис. грн. (в 2010-му – 420 тис. грн.), а в цьому році – вже 400 тис. грн. За ці кошти частково вдалось відремонтувати дахи, щоб врятувати приміщення від руйнування, на перспективу заплановано звести шатрові дахи у всіх дитсадках (поки що їх звели у першому та дев’ятому), придбати холодильники, теплові лічильники та ін. Тобто міська рада виділяє для дошкільних установ максимальні кошти, але їх не вистачає, щоб створити дітям хороші умови для навчання та виховання.
 
Завідувач дитсадка №5 Людмила Венгерак підкреслила, що нормальне функціонування дитячого садка нині неможливе без спонсорської допомоги батьків, адже держава в кращому випадку фінансуватиме дитсадки на 50 відсотків. Для цього необхідно забезпечити прозорість, наприклад, щоб батьки офірували гроші на банківський рахунок, зараз же їх обліковують у дитсадках і звітують про них. Батьки повинні розуміти, що офіровані кошти покращать перебування їх дітей в дитсадку. Вона подякувала родині Білашів, яка багато допомагає очолюваному нею закладу.
 
Начальник відділу освіти Роман Монастирський зазначив, що бюджетний рік був непростий, на 52 дошкільні заклади дотували майже 3 млн. грн. Якщо в минулому році виділяли кошти на покращення матеріально-технічної бази, то в цьому вже не могли, не матимуть такої можливості і в 2013-му. Тож вдячні батькам, які розуміють ці проблеми і допомагають утримувати дошкільні заклади на належному рівні. Живемо в час парадоксів: чим менше коштів виділяють – тим більші вимоги санстанції, фіскальних органів, прокуратури… Тому без спонсорської допомоги, підтримки батьків дитсадки не виживуть. Є інша сторона медалі: повинна бути максимальна прозорість використання добровільно зданих коштів. Розпоряджатися ними має представник батьківського комітету і звітувати, що за них придбано. Це можна робити на батьківських зборах, стендах, які висять в дитсадках. Шукати кошти треба в себе в господарці, підкреслив Роман Теофілійович, а не чекати, що вони надійдуть з районного чи обласного бюджетів. Першими зробленими до цього кроками є зменшення витрат на використання води, енергоносіїв. Потрібно визначити пріоритетні питання, вирішення яких принесуть результати в роботі і вкладати в них кошти.
 
Гостра дискусія розгорнулась навколо спонсорських внесків батьків. Депутат міської ради Юрій Товарянський, зокрема, доводив, що десять гривень, які щомісяця непросто здати кожній сім’ї, забагато на використання прального порошку, миючих засобів. Йому відповіли: якщо кошти залишаються, їх використовують на інші потреби, а їх в дитячому садку десятки – це придбання канцтоварів, лампочок, налаштування музичних інструментів, ремонт каналізації… Оксана Товарянська запитувала чи збір коштів є добровільним і чому роками збирають саме десять гривень. Роман Монастирський відповів: тільки добровільним, хто не має змоги не мусить здавати. Богдан Зарічний доповнив: батьки із малозабезпечених, багатодітних сімей від оплати за дитсадок звільнені, що частково забезпечує соціальну справедливість. Звичайно, як зазначив Юрій Товарянський, батьки останнє віддадуть, щоб їх дітям було добре, але потрібно зробити так, щоб ніхто не спокусився на ці гроші, тому звітувати повинні щоквартально, а не в кінці року.
 
Начальник економічного відділу Людмила Ділай розповіла про харчування дітей. В день на харчування однієї дитини витрачають 12 грн. 50 коп., влітку ця сума була на гривню більша – в меню входили соки. В бюджеті на харчування закладена певна сума (вона детально назвала скільки грошей і на які продукти виділяли). На закупівлю основних продуктів проводяться тендери.
 
Депутат Ольга Петринка обурювалася, що закупили картоплю по 4 гривні, причому вирощують її із застосуванням отрутохімікатів. На це їй відповіли, що яка ціна виграла під час проведення тендеру, така і є, знизити її ніхто не має права; щодо якості продукції, то на неї постачальники подають відповідні сертифікати. Якщо б більше місцевих фермерів брали участь в тендерах, то і ціна на продукти була б значно нижчою. До речі, завідувачі дитсадків зауважили, що останнім часом якість продуктів була кращою і що міський голова приділяє цьому питанню велику увагу.
 
Якщо ще два роки тому в Сокалі була проблема із влаштуванням дітей у дитсадки, то нині її практично нема. Згідно прийнятого в минулому році положення про порядок набору дітей в дитсадок, дітей віком з одного року ставлять на чергу і батьки бачать, як вона рухається. Інша справа, що ще є проблема із ство-ренням груп (не набирають потрібної кількості дітей), бо батьки хочуть, щоб дитина ходила саме в той, а не інший дитсадок.
 
Звичайно, сумно, що дитячі садки нині опинилися в таких умовах, коли неможливо вижити самостійно. Звідси і прохання до батьків про допомогу. Перекоси в нашій державі, на жаль, відбиваються на всьому, в тому числі і на дошкільних закладах.
 
Валентина БЛУДОВА.
 

Голос Сокальщини на GoogleNews