Мороз скував льодом озера і річки. Але виходити на нього ловити рибу чи кататися на ковзанах не завжди безпечно: лід може проломитися і тоді – біда. Якщо це вже трапилося, не панікуйте і спробуйте собі допомогти. Широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтесь від занурення у воду з головою. Дійте рішуче і не лякайтесь, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
Намагайтеся не обламувати краї льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, повзіть на грудях, по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори. Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду таким чином перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся у теплі. Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Покладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошки, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за тричотири метри.
Якщо ви не сам, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім накрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.
Пам’ятайте: йти на водойми поодинці небезпечно!
Олег БОРИС, інспектор Сокальського РВ ГУ Держтехнобезпеки у Львівській обл., ст. лейтенант ЦЗ.
Василь РЕПЕТА, начальник ОП ДПО м. Великі Мости Сокальського РВ ГУ МНС України у Львівській обл., капітан служби ЦЗ.