Те, чого не можуть політики – роблять діти. Зокрема, діти з нашого невеличкого Сокаля, учні Сокальської спеціалізованої школи №3, які досконало знають німецьку і англійську мови. Знають так, що педагоги не червоніють за них, мало того, чують похвали стосовно не лише знання мови, а й ерудованості і вихованості загалом. Якраз цей навчальний заклад, чи не єдиний у Львівській області, з 2011 року бере участь у тристоронньому обміні учнями з Німеччини, Польщі і України.
У цьому році випала черга Німеччині приймати українських та польських друзів. Але, якщо ви думаєте, що ця поїздка так легко далася її організаторам, то помиляєтеся. Педагогам Марії Гурській та Зоряні Ільницькій це коштувало немало сил. Але зате, яке задоволення отримали від того, що їх вихованці були на висоті: в культурі поведінки і спілкування, в ерудиції, творчості. Креативні, веселі, не закомплексовані, вони без остраху вивчали для себе інший, цікавий світ Західної Європи.
У місті Нідеркассель відбулася чергова зустріч школярів трьох держав: України, Німеччини і Польщі, які взяли участь у проекті під назвою «Перехрестя». Діти жили в сім`ях, де про них піклувалися, як про бажаних гостей. Учні працювали над соціальною темою «Що об`єднує Європа?» Також разом з викладачами відвідали уроки гімназії імені Коперника, де навчаються понад тисячу учнів і працюють понад сотню викладачів. Радо приймала українських педагогів директор гімназії фрау Бюхлєр та завучі цього навчального закладу. Німецькі освітяни розпитували про Україну, цікавилися навчальним процесом у спеціалізованій школі. На прощання отримали українські сувеніри, за які були дуже вдячні. Фрау Бюхлєр висловила побажання на подальшу співпрацю з Україною в рамках обміну учнями.
Багато цікавого розповідала мені про мандри сокальських учнів вчитель німецької мови Сокальської СШ №3 I-III ст. Марія Гурська. Вона – натура творча, ініціативна, тож і вихованці не можуть бути інакшими. Марія Петрівна розповідала, які цікаві, дотепні плакати малювали, короткометражні фільми знімали учні третьої школи: про культуру трьох народів, подорожі у міста Кьольн і Бонн, де вони познайомилися з історичними та культурними місцями Західної Німеччини. Діти разом зі своїми наставниками піднімалися на Зміїну скелю, де милувалися надзвичайною красою старого і спокійного Рейну. Чудовий ландшафт зачарував усіх присутніх.
Мабуть, навіть вчителі не сподівалися, як гарно уміли готувати українські страви їхні учні. Вони з українською гостинністю частували варениками своїх друзів з Німеччини та Польщі. Навіть мер міста Нідеркассель Штефан Верешільд запросив до себе на зустріч учнів з України. Розповів про історію і сучасність міста, про його переваги і проблеми. А на прощання додав, що вже відвідував Україну і з задоволенням подорожував би по цій країні ще не раз. Побували учні та вчителі на радіо «Eins Live», де спілкувалися з редакторами та ведучими, котрі показали, як записують різні радіопередачі.
Цікавим був вечір для учнів, вчителів та батьків, гра у боулінг. Наші діти були цікавими і дотепними. Враження десятикласників та одинадцятикласників від поїздки в Німеччину – найкращі.
А прощання як прощання, коли покидаєш гарних людей, добрих друзів, гостинне місто і таку чудову країну: були сльози і бажання зустрітися знову. І зустріч буде обов’язково. Весною у Жешуві, а восени в Сокалі. І третя Сокальська спеціалізована школа, як завжди, дуже гостинно прийматиме гостей.
Оксана ПРОЦЬ.