Цікаво знати

Ехінококоз – легше попередити, аніж потім лікувати!

Ехінококоз – «наповнена водою печінка» – так ще визначив Гіппократ це захворювання людини. Проте його паразитарноехінококозну природу встановили значно пізніше. Ехінокок здатний вражати будьякий людський орган, однак найчастіше страждають печінка та легені. Уражений орган поступово збільшується, захворювання супроводжується болем у місці локалізації паразита. Інколи може з’явитись жовтяниця, людина худне, у неї часто підвищується температура, вона відчуває слабкість, свербіж шкіри. Розвиваючись непомітно, ця підступна хвороба стає загрозою для життя.

Ехінококоз серед людей поширюється переважно від собак, у кишківнику яких паразитує статево зріла стадія ехінокока. Після акту дефекації чотириногий друг займається власним туалетом, а через 1520 хв. його шерсть вкривається паразитами, яких не видно неозброєним оком. Зараження може відбуватися, коли собака лиже господаря, або коли той гладить пса. I тоді яйця паразита – онкосфери через руки можуть потрапити у їжу, навколишні предмети. Потрапляючи у шлунок людини, оболонка яйця перетравлюється і утворює зародок, який з кровотоком потрапляє у різні органи. Собаки, коти заражаються ехінококом під час поїдання поражених органів тварин. Під час забою хворих свиней та інших тварин треба дивитися чи на печінці, брижейці та легенях немає пухирців матовобілого кольору, які можуть бути різного розміру – від зернятка до кокосового горіха. Зазвичай господарі такі органи віддають собаці або котові, чи викидають за межі обійстя, а там їх розтягують бездомні собаки, коти, щурі, які заражаються, а від них – інші.

Щоб уникнути захворювання необхідно у всіх населених пунктах собак утримувати прив’язаними. Котам і собакам двічі на рік проводити профілактичне лікування. Забій свійських тварин проводити досвідченим забійникам, після забою м’ясо, внутрішні органи тварин підлягають ветсандослідженню. Всі уражені ехінококозом органи тварин необхідно спалювати або варити, ні в якому разі не допускати, щоби їх згодовували собакам чи котам. Після контакту з чотириногими друзями і перед їдою треба обов’язково мити руки. Так само і після стрижки овець. Не споживайте немитих овочів та фруктів.

Надія ЯКОВЛЄВА, лікар-паразитолог Сокальської райсанепідстанції.

Голос Сокальщини на GoogleNews