У Сокальському районному центрі зайнятості відбулася транскордонна зустріч громадських організацій прикордоння. У ній взяли участь 10 громадських організацій з Республіки Польща та 26 – з України. Серед них – активісти громадських організацій з Сокаля, Червонограда, Соснівки, Добротвора… З польської сторони – представники Agencji Rozwoju Roztoczaта та Stowarzyseniem «Czajnia» з Томашова. Це була друга зустріч, яка проходила з ініціативи громадських організацій. Перша проходила у червні в м. Томашів Республіка Польща, інші – в містах прикордоння, зокрема, в м. Сокаль, м. Соснівка, м. Жовква, м. Кам’янка-Бузька.
Директор Сокальської Агенції регіонального розвитку Ганна Костюк привітала учасників зустрічі та представила польських гостей. Зокрема, акцентувала увагу на тому, що мета форуму громадських організацій – це активізація транскордонного співробітництва на прикордонних територіях Західних регіонів України, налагодження контактів між українськими та польськими організаціями, для цього і проводяться галузеві панельні дискусії спільно з представниками міжнародних фондів, експертами, з метою підвищення рівня інституційної спроможності організацій, в т. ч. щодо підготовки транскордонних проектів, фандрейзингу ін.
Польські партнери подякували за таку можливість побувати в Україні, оскільки дехто з них тут вперше, та за можливість познайомитися з українськими громадськими організаціями. Вони наголосили, що приємно вражені такою кількістю молодих людей, активістів, які були присутні на зустрічах в Сокалі та Жовкві. Опісля презентували роботу своїх громадських організацій, давали слушні поради та пропозиці, як активізувати їх роботу, ділились досвідом. Присутні почерпнули для себе багато цікавого.
Ганна Костюк пригадала присутнім як створювалися в Україні громадські організації, піком був початку 90-х. Розвивалися вони завдяки фінансуванню міжнародних донорів.
На той час у країні була складна економічна ситуація, коштів не було ні на що. І якби не міжнародна підтримка, яка дозволила найбільш активним, освіченим людям організовувати громадські організації, то цей третій сектор виник би значно пізніше.
Фінансування міжнародних організацій українського неурядового сектора й досьогодні відіграє важливу роль у їх житті. Особливо тих інституцій, які іншого фінансування знайти не можуть – правозахисних організацій, тих, хто займається боротьбою з корупцією, проблемами свободи ЗМІ, різними моніторинговими процесами. Така діяльність не фінансується ані центральною, ані місцевою владою, ані бізнесом, який не хоче псувати стосунки з владою. Єдине сподівання таких інституцій – на міжнародну підтримку. Однак не всі громадські організації сьогодні можуть отримати міжнародну грантову допомогу, оскільки не мають відповідного досвіду, фахового персоналу, фінансових можливостей, і навіть офісів для здійснення статутної діяльності.
Присутні представники громадських організацій Сокаля, Червонограда, Кам’янки-Бузької розповідали про себе та свою діяльність. Вони акцентували увагу на тому, що за останні декілька років з’явилося чимало нових організацій, які займаються соціальними проектами, зокрема, підтримують сім’ї воїнів АТО, допомогають їхнім дітям ін. Усі погодилися з тим, що громадські організації в містечках та селах можуть реалізовувати більше проектів, проте не мають фінансових можливостей.
Наприкінці зустрічі директор Сокальської Агенції регіонального розвитку Ганна Костюк, наголосила, що важливо, щоб громадські організації, які є в регіоні, були активними, вміли працювати між собою і не конкурували. Для цього потрібно налагодити партнерську співпрацю на рівні малих міст, сіл. «Ми повинні розуміти проблеми один одного і вміти спільно їх вирішувати, тоді буде успіх, тоді вони будуть впливовими і потрібними в громадах», – сказала вона.
Після дискусії присутні зійшлися на думці: для налагодження співпраці в прикордонні потрібно «створювати» громадські організації, активізувати роботу органів місцевого самоврядування, «запустити» інституції, які зможуть робити зміни в громадах, особливо в контексті децентралізації. У польських партнерів є хороший досвід у цьому, тож варто його перейняти. Зокрема, це підтримка та налагодження контактів, реалізація спільних заходів, спрямованих на розвиток транскордонного співробітництва.
Учасники форуму ще довго обговорювали наболілі питання, проводили паралелі діяльності громадських організацій прикордоння, обговорювали спільні плани на майбутнє.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.