Ми ділилися з вами корисними порадами та науковими висновками про коронавірус. Настав час послухати тих, хто вже перехворів — адже їм є чим поділитися.
По всьому світу продовжує зростати кількість випадків зараження коронавірусом («наукове» назва цієї хвороби — COVID-19), і на даний момент кількість вже перевищила 300 000. До моменту, коли ви прочитаєте цю статтю, цифра може виявитися вище. Скільки людина видужала, запитаєте ви? 95 000.
Ті, хто пережив атаку вірусу, дізналися багато. Про коронавірус, про себе, про інших. Вони дізналися, що це значить — пройти тестування, отримати позитивний результат, і відчувати прогресування захворювання на власній шкурі.
Ось історії тих, хто вже перехворів коронавірусом. Ми поділимося з вами тим, чим хотіли б поділитися смороду.
1. Вірус поширюється, наче лісова пожежа
Тревор Менкін, пастор з Сіетла, у якого діагностували COVID-19, був в жаху від того, як легко і швидко вірус поширюється від людини до людини.
1 березня Тревор відвідав одного в лікарні (у якого пізніше виявився коронавірус). І хоча Менкін дотримувався всіх запобіжних заходів, включаючи рукавички, маску миття рук відразу після візиту, і він, і його дружина злягли з хворобою буквально за пару днів. І, звичайно, їх тести на коронавірус, проведені 11 березня, теж виявилися позитивними.
До прояву яких-небудь симптомів пастор зайшов на роботу, щоб забрати звідти необхідні папери. Асистентка Менкіна прийшла на роботу на наступний день і заразилася коронавірусом теж, хоча не мала ніякого прямого контакту з Тревором. Можливо, вірус залишився на дверній ручці або папці з документами — ми вже ніколи не дізнаємося.
— Він так легко поширюється, — сказав Тревор. — Йому все одно, чи були ви в безпосередньому контакті з хворою людиною.
Саме тому зараз так важливі самоізоляція і дотримання соціальної дистанції. Залишайтеся вдома, щоб уповільнити поширення вірусу.
2. Це не схоже на грип або сильну застуду
COVID-19 порівнюють з грипом, але симптоматика схожа лише на самому початку розвитку хвороби.
Чіара Діджіаллоренцо, 25-річна уродженка Майямі, яка боролася з коронавірусом з 6 березня, стверджує, що різниця дуже значна.
Її захворювання почалося зі слабкості і високої температури, симптомів, характерних для грипу. Але коли Чіара відчула нестачу повітря, вона усвідомила: що щось йде не так.
Діджіаллоренцо описала це стан як постійну боротьбу за кожен вдих.
Крісті, мешканка Сіетла, нещодавно повністю виздоровівша після COVID-19, теж наполягає, щоб люди припинили, нарешті, порівнювати коронавірус зі звичайним грипом або «банальною застудою». Вона ледь пам’ятає дні, проведені в маренні. Стан Крісті настільки погіршився, що більшу частину часу вона провела в напівзабутті, з тяжким головним болем і тяжкою закладеністю носа. Здорова сорокарічна жінка відчувала себе слабкіше новонародженого кошеняти, і могла піднятися з ліжка.
3. До коронавірусу потрібно ставитися серйозно. Навіть якщо симптоми незначні
Близько 80% людей, які заразилися коронавірусом, перенесуть його з відносно легкою симптоматикою — невелика температура, сухий кашель. Через тиждень або два, вони одужають, якщо не будуть намагатися перенести хворобу на ногах. Але той факт, що у 80% людей не виникне небезпечних ускладнень, не означає, що решту 20% випадків варто сприймати менш серйозно.
Люди, які пережили коронавірус, чесно кажуть: жахливо дратує бачити, як несерйозно ставляться до захворювання інші.
Вони не думали про тих, хто захворіє важко або навіть помре болісною смертю. Це егоїзм чистої води.
У цей непростий час важливо думати не тільки про себе, але і про тих, кого ви в буквальному сенсі можете вбити — байдужістю, необізнаністю або бездіяльністю.
У Чіари Діджіиаллоренцо є послання молодим людям, які вважають себе невразливими для коронавіруса: «Ви можете передати захворювання тим, чиє здоров’я менш міцне, ніж ваше. І ви самі можете померти, особливо якщо страждаєте хронічними захворюваннями. Ніхто не захищений»
4. Якщо ви не можете здати аналізи на коронавірус, вам варто поводитися так, ніби ви заражені
Кількість доступних тестів обмежена, тому їх проводять переважно людям з найважчим станом — з високою температурою, кашлем і проблемами з диханням. Діджіаллоренцо розповіла, що у багатьох лікарнях її не хотіли тестувати (як і її друзів, які, звичайно, теж заразилися) через молодість та відсутність хронічних захворювань.
Якщо у вас з’явилися якісь симптоми, будь ласка, ведіть себе так, немов у вас діагностовано коронавірус (незалежно від того, чи ви можете здати аналіз).
Вирушайте на карантин, лікуйтеся і не припиняйте самоізоляцію, поки не видужаєте повністю.
Імовірно, загальнодоступні тести стануть доступні через 4-5 тижнів. Але більшість з нас дізнається про те, що перехворіли микоронавірусом, дуже нескоро, коли епідемія піде на спад, і ми зможемо здати кров на антитіла до COVID-19
5. Допомагайте — і не соромтеся скористатися допомогу
Серед хаосу, викликаного пандемією, деякі люди ведуть себе негарно. Але набагато більше тих, хто готовий допомагати. Пастор Манкін був вражений, як багато людей були зателефонували з підтримкою, пропонували принести їм з дружиною продуктів з магазину або приготувати домашній їжі.
Крісті та її чоловік, який, звичайно, теж захворів, підтримували один одного як могли, вона була щаслива, що вони є один у одного. Але, звичайно, вона хвилювалася про тих, хто залишився один наодинці з хворобою.
Телефонуйте родичам і друзям, пишіть листи, живіть, як смороду. Переконуйте здати аналізи і зателефонувати на гарячу лінію, якщо ті упираються. Зараз найкращий час для підтримки і зміцнення соціальних зв’язків.
6. Не сходите з розуму, закупаясь в паніці
20 упаковок туалетного паперу не врятують вас під час Апокаліпсису. Тім більше, що його не передбачається.
Безумовно, важливо мати запас їжі, яка не зіпсується і легка в приготуванні — вона вам точно знадобиться, якщо ви захворієте. Саме тоді вам потрібно буде сидіти вдома і не заражати оточуючих. Але еверести туалетного паперу? Літри санітайзера? Оберемки масок? Схаменіться і припиніть витрачати гроші. Так вважають всі хто перехворів.
Пастор Менкін менше переживав, що помре і залишить дітей сиротами, ніж хвилювався про своїх стареньких батьків, які підуть в магазин і виявлять порожні полиці.
Будь ласка, не ставайте причиною, за якої пенсіонери будуть розгублено стояти, не знаючи, де взяти макарони і туалетний папір. Це, їй-богу, це ганьба.
Купити невелику кількість необхідних речей — норма. Затарюватися так, ніби попереду зомбіпокаліпсис — маячня і шкода.
7. Обмежте перегляд новин
Пастор Менкін дивився новини кожен день протягом багатьох років. Але навіть він вирішив відмовитися від телевізора і газет. Вам він рекомендує вчинити так само.
Новини, статистика, лайка глав світових урядів, зведення про кількість загиблих: все це змушує нервувати і додає зайвого стресу. Робіте те, що має, і не думайте про те, на що не можете вплинути.
Діджіаллоренцо згодна з Менкіном. Хоча вона намагається бути максимально поінформованою, вона вважає розумним закрити кришку ноутбука і вимкнути його з мережі. Нескінченно спостерігати, як вірус захоплює планету, вкрай шкідливо. «Зараз такий наплив негативу, що я намагаюся кожен день робити паузу і медитувати», сказала Чіара.
8. Не втрачайте самовладання
Якщо коронавірус виявлять у вас або у ваших близьких, це може бути страшно. І тривожно. Після отримання позитивних результатів, пастор Менкін постійно хвилювався, що ж буде з ним самим і зі всією країною. Але незабаром він усвідомив, наскільки ці тривоги травмують його дітей, і що він втрачає дорогоцінний час, який може провести з родиною.
— Отже, ти застряг будинку на півтора місяці, — сказав сам собі пастор Менкін. — І це значить, у тебе є цілих півтора місяця, щоб сидіти і грати з доньками. Припини панікувати і насолоджуйся годиною сім’я з сім’єю.
Що б не сталося, зберігайте присутність духу і вірте, що вам вдасться впоратися з хворобою. «Ми всі пройдемо через це разом». І з Тревором Менкіним важко не погодитися.