Цікаво знати

Iнтернет-центр сокальської бібліотеки створює рівні можливості в пошуку інформації

Переступивши поріг Сокальської центральної районної бібліотеки, була здивована, побачивши у читальному залі багато відвідувачів. Над книгою схилився літній чоловік, а поряд – молодий юнак. Вони щось захоплено читали. За столом навпроти поважна пані щось шукала у підшивці газет… В сусідній кімнаті, де міститься Інтернетцентр, панувала така ж творча атмосфера. Тут «мандрували» в соціальних мережах юнаки та дівчата. Відвідувачів привітно зустрічала провідний бібліограф Ольга Рижок, яка комусь із відвідувачів надавала консультації чи поради, а декому допомагала швидко знайти потрібний сайт. Адже нині сучасна бібліотека – це не тільки книгозбірня, але й величезний світ соціальних комунікацій для людей, об`єднаних пошуком знань. І саме Інтернет-центр бібліотеки створює рівні можливості в пошуку інформації для людей різних соціальних верств населення і допомагає становленню та розвитку їхньої загальної інформаційної та інтелектуальної культури.

Час від часу заходили громадяни, які потребували зробити ксерокопії з документів. Інтернетцентр старається заробляти на себе, бо не має достатнього фінансування. За виручені гроші купують книжки та періодику, бо нині бібліотека не може собі дозволити придбати твори, які користуються підвищеним читацьким попитом. Зокрема, і тих, які отримали відзнаку в конкурсі «Коронація слова».

У залі відвідувачі зосереджено працювали біля моніторів. За першим столом сиділа шістнадцятирічна Юлія Хмара. Дівчина каже: дуже добре, що є такий Інтернетцентр у бібліотеці, бо можна не тільки взяти книгу чи прочитати її в читальному залі, але й знайти щось цікаве, поспілкуватися з друзями. Вона розповіла, що приходить сюди охоче, бо тут гарна атмосфера. Пані Ольга завжди люб’язно підкаже, як знайти потрібний сайт.

За іншим столом сидів Володимир Закалик. Він сказав: «Інтернет – це необхідність. У мене є проблеми з власним комп’ютером, через це приходжу сюди. Читаю книжки в читальному залі чи їх електронні версії в Інтернетцентрі. Вважаю, дуже добре, що в бібліотеці є такий центр:  люди, які не мають доступу до комп’ютерної мережі, можуть сюди прийти і користуватися його послугами. Тут приємна атмосфера, ніхто не заважає зосередитись і працювати».

До залу зайшов літній чоловік, постійний користувач бібліотеки Тадей Маркевич, який цікавиться книгами з історії, часто знаходить їх в Інтернетцентрі в електронному варіанті. Його цікавлять рідкісні книжки, які не завжди є у книжковому фонді районної книгозбірні. Дві старенькі пані попросили допомогти замовити через Інтернеткрамницю ліки, кажуть що так дешевше. Ще одна жінка намагалася знайти інформацію про право  інвалідів на безкоштовне перевезення у громадському транспорті.

…Одні відвідувачі виходили, інші – заходили… Інтернетцентр у бібліотеці функціонує з 2002 року і був створений на кошти від уряду Сполучених Штатів Америки для вільного доступу до Інтернету громадян України: Сокальська ЦРБ виграла гранд спільно з фондом розвитку «Сокіл». Одне з основних завдань бібліотеки – забезпечення читачів оперативним доступом до різносторонньої інформації. З появою Інтернетпослуг значно зросла якість обслуговування читачів, оскільки до наявних друкованих ресурсів бібліотеки додалися електронні повнотекстові видання.

– Читачі бібліотеки нині мають доступ до офіційної інформації на урядових вебсайтах, – каже провідний бібліограф Ольга Рижок. – Ми допомагаємо в пошуку, створюємо інформаційні листівки з переліком урядових вебсайтів. На сьогодні не всі громадяни обізнані з тим, що вже не потрібно кудись їхати, стояти в чергах, а можна все зробити, скориставшись Інтернетом у бібліотеці: вийти на сайти адмінструктур, взяти інформацію або звернутися безпосередньо зі заявою в електронному вигляді до керівника чи задати запитання, записатися на прийом, отримати консультацію, перевірити наявність земельної ділянки на публічній кадастровій карті України.

І продовжує: «Як не дивно, частими гостями Інтернетцентру є пенсіонери. Зокрема, чимало сокальців літнього віку, які є колишніми вкладниками Ощадбанку СРСР, приходили до нас з проханням зареєструвати їх в «Реєстрі вкладників заощаджень громадян» на сайті АТ «Ощадбанк». І ми їх реєстрували. І це не повний спектр послуг, які можна отримати. Часто резервують та купують квитки на залізничний транспорт, замовляють товари з Інтернеткрамниць, на єдиному порталі Державної служби зайнятості України шукають вакансії».

За день послугами центру користуються до 25 осіб. Це не багато, бо коли він тільки відкрився, читачі записувалися у чергу.

Основна частина користувачів Інтернетцентру бібліотеки – це учні і студенти. Абітурієнти реєструвалися для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, в електронному вигляді подавали заяви на вступ до вищого навчального закладу.

– Інтернет-центр у бібліотеці відкритий для кожного, – зауважує директор Сокальської ЦРБ Тетяна Лобода. – Відвідувачі центру задоволені його роботою. Тут читачі знаходять не тільки те, що складає фонд книгосховища, але й мають змогу миттєво отримати будьяку інформацію з будьякої книгозбірні світу.

Бібліотека є загальнодоступним закладом для всіх, тож кожен має змогу користуватися послугами Інтернетцентру. Цьому сприяють пункти доступу громадян до інформації органів державної влади, які діють у центральній районній бібліотеці, районній бібліотеці для дітей, бібліотекахфіліях смт. Жвирка, сіл Забужжя, Поториця Сокальської районної централізованої бібліотечної системи.

В бібліотеках м. Угнів та с. Ульвівок за бюджетні кошти придбали оргтехніку. Проте на даний час, у зв’язку з відсутністю коштів, немає змоги підключити Інтернет.

Завдяки Інтернету, бібліотека надавала допомогу в пошуку спонсорів для побудови храму, для лікування тяжжкохворих дітей, допомогали у пошуку втрачених родичів, відсилаючи дані на передачу «Жди меня». Було організовано акцію «Подаруй українську книгу другові», під час якої зібрали 250 книг дитячої, історичної та релігійної літератури, які відправили в Недільну школу церкви в Мадриді (Іспанія). Під час акції «100 книжок для сільської бібліотеки», ініціатором якої стала письменниця Міла Іванцова, п’ять книгозбірень Сокальського району вдалося поповнити новими книгами, які надійшли з «Бібліотеки Майдану». Цікаві видання української діаспори є у книжковому фонді завдяки колишній жительці Сокаля, ексголові Союзу українок Сокальщини Оксані Гайдук, яка нині проживає в Канаді.

Бібліотека має свій вебсайт, блог, сторінки в соціальних мережах. На сайті бібліотеки створено електронний краєзнавчий покажчик «Шляхами Сокальщини», де подано книжкові видання краєзнавчого змісту та газет. Все це сприяє формуванню позитивного її іміджу, як публічного центру доступу до інформації. Адже більше таких Інтернетцентрів у місті нема.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews