Цікаво знати

До 200-ліття від дня народження Михайла Вербицького

Михайло Вербицький  яскравий представник національної композиторської школи. Його творчому стилю властиве поєднання загальноєвропейських музичних традицій із суто національними. За таким принципом створено й пісню "Ще не вмерла Україна".

Михайло Вербицький народився 4 березня 1815 року в с. Улючі в родині священика. Спочатку вчився в гімназії, а згодом  у ліцеї. Музичну освіту Михайло здобув у дяківській школі у Перемишлі. Оскільки мав гарний голос, то співав у славетному кафедральному хорі собору Івана Хрестителя.
1833го Михайло вступає до духовної семінарії у Львові, де починає серйозно займатися музикою. 1852 р. одержав парафію в селі Млинах Яворівського повіту, де він служив Богові і людям аж до смерті (1870 р.).

Будучи священиком, Михайло Вербицький писав композиції, які стали літературними шедеврами: "Єдинародний Сине", "Святий Боже", "Алилуя", "Отче наш", "Хваліте Господа з небес", "Ангел вопіяще" та ін. Писав він і світську музику. А ще Михайло Вербицький  автор багатьох музичних творів на народні мелодії, полонезів, вальсів, вступів до вистав.

Вірш П. Чубинського припав М. Вербицькому до вподоби своїм висопатріотичним змістом і він вирішив написати музику, щоб громадівці могли співати свою патріотичну пісню. Цей хоровий твір вперше прозвучав у Перемишлі в день празника Св. Івана Хрестителя  1 липня 1864 року.
***
Львівщина відзначає 200-літній ювілей від дня народження о. Михайла Вербицького та 150-річчя з часу першого публічного виконання Державного гімну України.

Урочисті заходи розпочалися 28 лютого і триватимуть впродовж усього 2015 року. Про це повідомляє пресслужба Львівської облради.
Зокрема, 28 лютого, чисельна делегація зі Львівщини взяла участь в урочистостях у с. Явірник Руський (Перемишльський повіт, Підкарпатське воєводство, Республіка Польща), де відкрито меморіальну таблицю на дзвіниці храму, в якому парохував о. Михайло Вербицький. 4 березня громадськість Львівщини та керівництво області вшанували о. Вербицького на його могилі в с. Млини та долучилися до урочистих заходів, які проходили в м. Перемишль (Підкарпатське воєводство, Республіка Польща).

Окрім того, 6 березня у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відбудеться урочиста академія з нагоди 200річчя від дня народження о. Михайла Вербицького.

У вівторок, 10 березня, в день 150-ліття першого публічного виконання Державного Гімну України заплановано провести масове виконання українського славня у всіх куточках Львівської області. Всенародне виконання Гімну України повинно розпочатись о 12 годині.

Також оргкомітет з відзначення 200-річчя від дня народження о. Михайла Вербицького з нагоди ювілею планує провести низку заходів у закладах області: тематичні мистецькі виставки, фотовиставки, конференції, “круглі столи”, вечори пам'яті, концерти, лекції у закладах освіти, урочисті літургії у храмах.

Нагадаємо, що 17 лютого цього року на другому пленарному засіданні ХХХІІІ сесії Львівської обласної ради депутати проголосили 2015 рік на Львівщині Роком отця Михайла Вербицького.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews