Цікаво знати

Якісне насіння та прогресивні технології – запорука високого врожаю

12 червня на теренах Сокальщини відбулася обласна нарадасемінар «Актуальні аспекти технології вирощування та збирання ріпаку і ранніх зернових культур в умовах області». В її роботі взяли участь начальник головного управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Роман Верещинський та його заступник Михайло Кучеренко, начальники управлінь агропромислового розвитку РДА Львівщини, керівники й спеціалісти відповідних обласних служб, представники фірм «Піонер» та «Дю Пон», керівники сільськогосподарських підприємств області, фермери району.

Учасників семінару зустріли заступник голови РДА Ігор Махашілов та начальник управління агропромислового комплексу РДА Ігор Шайнога. Після реєстрації, начальник головного управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Роман Верещинський ознайомив усіх з порядком денним наради.

Учасники семінару побували на полях ПП «Західний Буг» та ТзОВ «БродиАгро» Сокальського району. Вони оглянули посіви шести гібридів ріпаку, кукурудзи на демонстраційних полях фірми ТОВ «Піонер Насіння Україна», закладених у ПП «Західний Буг» та озимої пшениці у ТзОВ «БродиАгро». Спеціалісти фірми охарактеризували сорти ріпаку, кукурудзи та озимої пшениці, вказали на переваги одного гібриду над іншим. Науковці інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ Марія Свідерко та Катерина Яцух наочно демонстрували учасникам семінару переваги сучасних технологій обробітку грунту, захисту рослин, проводили моніторинг посівів.

 – Ми побували на посівах озимого ріпаку, пшениці, кукурудзи фірми «Піонер Насіння Україна», – розповідає Марія Свідерко. – Дивилися в якому вони стані, задовго до жнив, що можна зробити в цьогорічних умовах, аби покращити врожай та якість зерна. І залишилися задоволені побаченим. Мені завжди подобались посіви на Сокальщині. Звичайно, ще не все так як би мало бути з наукової точки зору, згідно з технологічними чинниками, але наближено до оптимальних параметрів. Приємно, що сільгоспвиробники Сокальщини працюють технологічно витримано, завжди цікавилися і цікавляться наукою. Проте, хочу зауважити, що потрібно більше залучати молодь•з аграрних вишів до моніторингу стану посівів, давати їм роботу за фахом, навчати їх господарюванню.

Кандидат біологічних наук, завлабораторії захисту рослин інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ Катерина Яцух сказала, що ознайомившись із демонстраційними посівами ріпаку та зернових, можна зробити висновки, де були упущені технологічні моменти. Наприклад, якщо взяти по зернових, то на сьогоднішній день ми рекомендуємо провести обробку інсектицидом, від шкідників, та обробку фунгіцидами. Стан ріпаків відмінний, а зернових – задовільний.

А далі учасники семінару повернулися в управління АПР Сокальської РДА, де відбулася пленарна частина, яку вів заступник начальника управління агропромислового розвитку ОДА Михайло Кучеренко. Начальник ГУ АПР ОДА Роман Верещинський з начальниками районних управлінь агропромислового розвитку провів нараду, на якій говорив про підготовку до жнив, вирішення нагальних проблем в сільському господарстві області.
Серед присутніх були й сокальські фермери – Оксана Сало, Павло Іванчина, Михайло Веклин, Мирослав Шумило, Михайло Батюх…
– Такі семінари є корисними для фермерів, – сказала голова асоціації фермерів Сокальщини, голова фермерського господарства «Дзвін» Оксана Сало. – Вони дозволяють перейняти досвід у передових господарств, на наочному прикладі, подивитися як не має бути. Науковці розповіли багато цікавого про нові технології в землеробстві. Водночас – це можливість пригадати те, що за щоденним коловоротом проблем трохи призабулось.
Фермер Павло Іванчина з Комарева підкреслив, що семінари – корисні, вони дають багато цікавої інформації. Зокрема, науковці знайомлять із новими теoреотичними розробками, новими засобами захисту рослин. Діляться практичними навиками вирощування нових гібридів та сортів ріпаку на наших теренах й спеціалісти місцевих господарств.

Невдовзі присутні вже з цікавістю слухали представника компанії «Піонер Насіння Україна» у західному регіоні Миколу Костюка, який розповідав про нові сорти та гібриди ріпаку, озимої пшениці та кукурудзи, що дають змогу отримувати значно вищу врожайність порівняно з попередніми роками. Він також вів мову про низькорослі та високорослі сорти ріпаку, їх мінімальне пошкодження під час механічної обробки. Регіональний представник ТОВ «Дю Пон Україна» Микола Ільницький детально зупинився на використанні нового гербіциду «Сальсе» на посівах ріпаку навесні та восени, використанні фунгіцидів на посівах ріпаку, зокрема Аканто Плюс, який допоможе зберегти врожай до 30%. Він також наголосив на використанні інсектицидів на посівах кукурудзи для знищення західного, кукурудзяного метелика. Провідний науковий співробітник, кандидат сільськогосподарських наук інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ Марія Свідерко розповіла про умови формування урожаю зерна 2012 року, зокрема, детально зупинилася на етапах розвитку рослин та особливостях його збирання. Вона радила, як ще можна вплинути на посіви, щоб не було значних втрат врожаю. Її колега – Катерина Яцух вела мову про заходи боротьби зі шкідниками на посівах зернових та ріпаку. Учасники семінару задавали науковцям запитання, на які отримали розширені відповіді. Чимало з них підходили і після семінару, просили розповісти про дію окремих препаратів, засобів захисту.

І як зазначив заступник начальника управління агропромислового розвитку ОДА Михайло Кучеренко, семінар потрібний, адже нині прогрес не стоїть на місці, агротехніка вирощування удосконалюється. А тут можна почути про нові високоврожайні сорти та гібриди насіння, препарати, практику їх застосування. Й науковці навчають, що потенційні можливості сільськогосподарських культур більші. Спілкування між сільгоспвиробниками і представниками провідних фірм виробників насіння, засобів захисту та вченими повинне відбуватися постійно перед сезоном певних сільськогосподарських робіт. І це дасть свій результат. Відтак, цьогорічний врожай ми зможемо зібрати при мінімальних втратах.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews