В Україні стрімко зростає захворювання на кір. Епідемії кору поки що немає. Спалах захворюваності на кір у країнах Європи фіксували ще у жовтні. До нас інфекція дійшла менш, ніж через місяць. А нині спостерігається підвищена захворюваність на кір, в основному серед тих дітей, які мали пройти додаткову імунізацію у 2009 році, але через потужну антивакцинальну кампанію не зробили цього.
У минулому році у Львівській області зареєстровано понад 700 випадків хворих на кір, в тому числі – 372 дітей.
За аналізом щеплюваного статусу 45 відсотків хворих щеплені двократно, 24 відсотки не щеплені, 18,2 – невідомі дані про щеплення,17,5 – отримали одну дозу вакцини.
Аби зупинити захворювання дітей та підлітків на кір, необхідно вакцинувати тих, які ще не щеплені від цієї хвороби або продовжити вже розпочату вакцинацію. Підлягають вакцинації немовлята першого року життя, шести та шістнадцятирічні діти. Контактним теж бажано профілактично вводити імуноглобулін.
В Сокальському районі зареєстровано 12 випадків хворих на кір, переважно це студенти львівських вузів.
Кір – вірусна інфекція, клінічними ознаками якої є лихоманка, млявість, слабкість, головний біль, дрібно або крупноплямистий висип на шкірі, ураження кон`юктиви, почервоніння та сльозоточивість очей, сильний нежить, сухий, гострий кашель.
Хвороба може протікати у легкій, середній та важкій формах. При середній та важкій, коли лихоманка сягає 3940 градусів, обов`язкова госпіталізація. Це ж стосується вагітних жінок та дітей, які перебувають у колективах (дитсадках, школах).
Дітям та дорослим, які лікуються амбулаторно, необхідний контроль та спостереження дільничних лікарівпедіатрів та терапевтів, аби попередити такі важкі захворювання, як пневмонію, трахеобронхіти, ларингіти, стоматити та менінгоенцефаліти.
Тому при перших ознаках кору необхідно негайно викликати дільничного лікаря, не возити дітей у поліклініку, бо це дуже висококонтагіозна хвороба, яка передається повітрянокрапельним шляхом. При несвоєчасному лікуванні хворий може стати інвалідом і навіть призвести до летальних наслідків.
Ще раз нагадую, що щепленя є обов`язковим і рекомендовано вводити вакцину проти кору лише до 72 годин з моменту контакту з хворим. Прошу батьків не займатись самолікуванням дітей. Під час хвороби необхідно вживати багато овочів і фруктів, які містять вітамін «С», цитрусові, ківі, яблука, чай з шипшини, квашену капусту, для підвищення імунітету та з метою профілактики пити амізон.
Дітей з катаральними проявами не треба водити в дитячі садки та школи, тому що вони можуть бути хворі в інкубаційному періоді (до проявів класичних симптомів кору), що є небажаним для оточуючих та переходу у важкі форми хвороби. Лише щеплення протикоревою вакциною вбереже ваших дітей від захворювання.
Любомира НІТЕФОР, завідувач інфекційним відділенням ЦРЛ.