Цікаво знати

Княжий Белз – місто добросусідства

І цього року княжий Белз гостинно приймав гостей під час Європейських днів добросусідства, адже у древньому місті не лише збереглися історичні перлини кількох епох, а саме тут тісно переплелася часом печальна історія трьох народів. Проте сьогодні на пустирищах нашого минулого, ми засіваємо зерна єдності, взаємопрощення, добросусідства. І саме тисячолітній княжий Белз став тим місцем, тою українською меккою добросусідських стосунків.

Минулої неділі до Белза з`їхалися майстри рукоділля, вишиванки, соломоплетіння, гончарі. Белзькі господині частували присутніх варениками, пампухами, паляницями з маком. Художники представили свої художні роботи.

Древній Белз помолодів від дитячих усмішок. У барвистих вишиванках вони брали участь у святі бульбашки. Усі присутні щиро вітали учасників євровеломарафану "Діти за мир та євроінтеграцію України", який розпочався у м. Соснівка 24 дні тому, проліг теренами Польщі, і у неділю фінішував на площі України м. Белза.
А потім була спільна молитва за мир та єдність. На сцені – духовенство: 

виконавчий директор патріаршої курії УГКЦ о. Роман Небожук, синкел Сокальсько-Жовківської єпархії о. Михайло Ткачів, голова Фундації духовної культури пограниччя о. Степан Батрух, настоятель храму св. Миколая УПЦ КП (Замочок) о. Іван Ковальчук, декан Белзький о. Олексій Яворський, митрофорний протоієрей, директор "Карітасу-Сокаль", настоятель храму св. ап. Петра і Павла у Сокалі о. Ярослав Кащук. Священики разом з усіма молилися за Україну, за мир і спокій у нашій державі, за добросусідські стосунки.

Віче теж було приурочене поглибленню євроінтеграції України. До присутніх звернувся голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка:

– Як у нас вже ведеться, на жаль, виступи зі сцени трохи далекі від реального життя і не завжди в унісон до того, що відбувається у душах людей щодня. Я б хотів сказати про нас і наших сусідів. Довга і непроста історія українців і поляків. Були часи, коли поляк вбивав українця, а українець не міг пробачити поляку. Донині є суспільство, а це російське суспільство, яке б дуже хотіло, аби ми не перегорнули цю сторінку історії. Тому нашому поколінню випала дуже велика місія: перегорнути цю сторінку, щоб українець подав руку полякові, а поляк потиснув ту руку українцеві, щоб ми разом рухалися вперед і дбали про спільний мир, спільний розвиток і спільне майбутнє. Ми мусимо на цій землі жити разом: українці, поляки, євреї, знаходити мир і злагоду, прихисток. Очевидно, бачимо усі, що за кілька кілометрів від нас люди зуміли зорганізуватися і жити краще як ми, зуміли мати більший достаток. І сьогодні наш розвиток залежить не від них, не від тих, з ким ми воюємо, а від нас. Бо нині українці боронять своє і також ми боронимо Європу. Сьогодні лише ми самі мусимо достойно зорганізувати своє життя, щоденною рутинною працею змінювати Белз, змінювати Львівщину і Україну. Це залежить тільки від нас. Приємно було чути від попередніх виступаючих, що до Белза поремонтовано вже певний відтинок дороги. Тішить і те, що на вашій землі знайдені поклади коксового вугілля і дві світові компанії підтвердили, що можемо розширити тут видобуток коксового вугілля. Є вже відповідний Указ Президента, щоб знайти кошти і підтримати вугільну галузь. Колись тут у Белзі збиралися люди, які творили історію. Ми з вами є їх гідні нащадки. І впевнений, що своє життя ми зробимо кращим, бо ми є мудрі, сильні. І тоді те гасло "Слава Україні!", яке за рік навчилися говорити всі українці, з яким нині наші бійці захищають нашу державу, говоритиме кожен, хто любить свій народ і Україну.

На мітингу також виступили президент фонду "Надбужжя" Ігор Новосад, який підкреслив, що "власне Сокальська фундація добре розуміє, що Україна потребує підтримки міжнародного співтовариства і Європейські дні добросусідства є свого роду народною демократією, яка допомагає створити українську коаліцію в Європейському союзі, стримати російську агресію, тому й ми вирішили допомогти у проведенні цього заходу, його зініціювали члени фундації Ігор Дещиця, о. Роман Небожук, Володимир Демчак. до нас долучилися Львівська обласна адміністрація, Сокальська райдержадміністрація, Сокальська районна рада. На цьому наша фундація не зупиниться. У планах є створення індустріальних парків на теренах Сокальського району". Белзян, гостів міста вітали голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, міський голова м. Белз Володимир Муха. Також на віче були присутні голова Сокальської райдержадміністрації Олег Кожушко, місцеві голови та депутати різних рівнів. Вела святкове дійство Руслана Антонюк.

Потім відбулися показові виступи з військових дисциплін та собаківництва Великомостівського навчального кінологічного центру.

У параді культур взяли участь українські, польські, єврейські колективи. Присутні аплодували вокальному ансамблю "Любисток" Сокальського районного народного дому, польському народному ансамблю "Поєднанє" (гміна Криніце) та єврейському танцювальному колективу "Аматор" зі Львова. І зачарував гостей та мешканців міста виступ Галицького академічного камерного хору (художній керівник та диригент народний артист України Василь Яценяк).

З участю голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки у селі Стаївка відбулося закриття українсько-польського кордону.

Коли роз`їхались гості, мешканці Белза продовжили народні гуляння. Звучала музика, люди танцювали і веселилися…

Оксана ПРОЦЬ

Фото автора.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews