Цікаво знати

Лебеді на Західному Бузі

Птахи утворюють необхідну ланку в ряді тваринних істот: вони встановлюють рівновагу у боротьбі за існування інших класів тваринного царства та охороняють природу від шкоди, яку приносять інші тварини, переважно комахи, які б знищили всю рослинність… Можна сміливо сказати, що птахи приносять більше користі, ніж шкоди: ось чому треба їх берегти і про них турбуватись… 

Лебеді  величні, красиві птахи, яких в природі існує п’ять видів: лебідьшипун, кликун, малий або тундровий лебідь, чорношиїй або чорний лебідь.
Як розрізнити, котрий з них  кликун, а котрий  шипун? Найбільший, найгарніший  лебідьшипун. У нього біля основи червонодзьоба є гуля червоного кольору; шию вигинає і голову нахиляє до води.

З настанням зими лебеді шукають водойми, не вкриті кригою. Адже найважливішим фактором для птахів взимку є корм. Вони живуть на мілководді і харчуються різноманітними водоростями та дрібними організмами. Небезпечним для лебедів стає період, коли замерзає вода. Тоді їм загрожують лисиці та собаки. А ще бувають випадки, коли вночі сильний мороз, птахи примерзають до криги і гинуть.

Річка Західний Буг біля м. Сокаль взимку не вкривається кригою, і лебедів підгодовують люди, тому середовище для зимування птахів сприятливе.
Кілька десятків лебединих сімей облюбували водне плесо Західного Бугу поблизу Сокаля. Щодня вони дивують своєю неповторною красою кожного, хто переходить річку через підвісний міст. 

Протягом трьох років (20122015) слухачка творчого об’єднання "Юних біологів" Сокальської МАН Анастасія Федащук при написанні дослідницької роботи "Вивчення екології та зміни чисельності лебедівшипунів р. Західний Буг" підраховувала чисельність зимуючих лебедів околиць міст Сокаля, Червонограда. Якщо у 2012 році їх в середньому було 120, в 2013  146, 2014  124, то в 2015-ому їх кількість значно зменшилась, становить приблизно 85 особин. Можливо, це пов'язано із нестабільними погодними умовами цієї зими, чи нестачею їжі. Тому закликаємо небайдужих громадян підгодовувати цих красенівптахів, адже недарма місцем зимівлі вони обрали нашу річку, "сподіваючись" на допомогу. Попереду похолодання, тому в ці дні птахам особливо необхідна наша підгодівля. Давайте усі будемо піклуватися про них, адже вони є справжньою "перлиною" Сокаля. Берег нашої річки стане місцем сімейного дозвілля з користю для природи.

Олена БАТІГ, вчитель біології Сокальської МАН

 

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews