Генеральна асамблея ФАО ООН затвердила святкування Всесвітнього дня бобових, який буде відмічатися щорічно 10 лютого, починаючи з 2019 року.
Бобові культури продовжують входити у перелік продуктів для здорового харчування у світовому масштабі. Це соковита суміш вітамінів і мінералів. Білок, що міститься у зернобобових, багатий незамінними амінокислотами, може замінити людині білки тваринного походження. Крім високого вмісту білка, зерно бобових багате на вуглеводи, антиоксиданти, фітохімічні речовини, залізо, цинк, калій, магній та фолієву кислоту (вітамін B9) і майже не містить насичених жирних кислот і холестерину.
У сільському господарстві зернобобові культури є чудовими попередниками у сівозміні, адже вони збагачують землю цінною органічною масою і азотом, наповнюють поверхневий шар ґрунту калієм, кальцієм, фосфором, покращують структуру ґрунту, підвищуючи його родючість. Зернобобові важливо підживлювати мікродобривами, які підвищують стійкість рослин до хвороб, перепадів температур, поліпшують синтез хлорофілу, посилюють азотфіксацію з повітря, активізують процес фотосинтезу.
Ще п’ять років тому сприятливими для вирощування зернобобових були південні регіони України, а зі змінами кліматичних умов посівні площі розширяються і у Західних областях.
Зокрема, на Львівщині спостерігається позитивна динаміка у вирощуванні зернобобових культур.
За останнітри роки посівні площі збільшились на 23% (з 50,4 до 62,1тис.га), виробництво збільшилось на 32% (з 292,1 до 384,9 тис.тонн), урожайність становить 23,4 ц/га.
Сприяє цьому не лише потепління, а й набутий досвід наших фермерів, які з року в рік вдосконалюють свої знання і вміння.