26 червня увесь світ відзначив Всесвітній день боротьби з наркоманією, який заснований резолюцією Генеральної асамблеї ООН у 1987 р. з ініціативи міжнародної асоціації лікарів.
Це «добровільне рабство» взяло у свій полон близько 200 млн. людей у всьому світі. Як це не сумно, але Україна займає шосте місце в Європі по споживанні наркотичних речовин. За даними МОЗ України, лише офіційно зареєстрованих зараз налічується 118 тис. наркозалежних, по неофіційних – це майже 700 – 800 тис. осіб! 85% юнаків і 40% дівчат у віці 1218 років хоч раз пробують наркотики, кожен сороковий з них у майбутньому вже не зможе без цього жити.
Наркотики поділяються на дві основні групи: стимулятори і депресори центральної нервової системи. Стимулятори на перших порах підвищують життєвий тонус, покращують настрій, збільшують сили, під їх впливом людина може довгий час знаходитись без сну та їжі, але дуже швидко організм починає вимагати більших доз, а після різкої стимуляції наступає таке ж саме різке виснаження з важкою депресією. Ці наркотики здатні знищити людину за якихось 23 роки систематичного вживання. До цієї групи відносяться такі речовини: амфетамін («фен», «сніг»), метамфетамін («мет», «швидкий»), ефедрин і псевдо ефедрин («вінт», «йодик»), екстазі.
Друга група наркотиків – це депресори. При вживанні цих речовин виникає відчуття розслаблення, задоволення життям, «ейфорії». Як і у випадку з стимуляторами, потрібно постійно піднімати дозу, щоб отримати «кайф». На пізніших етапах захворювання людина вже не отримує задоволення, а вживає наркотик лише з однією метою – уникнути «ломки».
Наркоманія – це концентроване зло сучасного світу з дуже важкими, численними і непередбачуваними наслідками перш за все для хворого, його сім’ї, близьких. Окрім важких захворювань (СНІД, вірусні гепатити В і С, абсцеси, флебіти) і деградації особистості хворого, це ще важче випробування для близьких. Згадується репліка одного 18річного пацієнта уже в період реабілітації: «Інколи ввечері я чекав, коли засне мама, щоб зняти з неї золоті сережки».
Таких історій є десятки і сотні тисяч. Люди, котрі перебувають під одним дахом із залежною від наркотиків особою, знаходяться в умовах постійного стресу, емоційних перевантажень і в очікуванні чогось поганого. З часом у таких людей змінюється поведінка, світогляд і ставлення до навколишнього світу. Так розвивається синдром співзалежності – термін введений ВООЗ стосовно осіб, котрі довгий час мають тісні взаємовідносини з хворим на наркоманію. Тому в сучасних лікувальних і антинаркотичних програмах передбачено місце для консультування, а при необхідності й лікування співзалежних осіб.
Наркоманія – хвороба важка і підступна, але, на щастя, виліковна. На даний час світовою медициною створено багато достатньо ефективних і загально адаптованих лікувальнореабілітаційних програм і комплексів, котрі здатні допомогти залежній людині. Успіх у цій боротьбі залежить в основному від трьох факторів: бажання хворого лікуватися, ставлення до хвороби і до самого процесу лікування.
На жаль, відношення до психіатричнонаркологічної служби на теренах СНД є доволі неоднозначне, і це дуже прикро. На Заході психіатр, психотерапевт, нарколог вважається однією із найбільш престижних медичних спеціальностей. Люди свідомо звертаються до цих лікарів при виникненні психологічних проблем і це розцінюється як буденне явище. Така ситуація і з лікуванням наркоманії. Прикладом може бути афішоване на весь світ лікування Мадонни і Брітні Спірс.
На Сокальщині також працює дана служба в особі районного нарколога Інни Райко, лікарянарколога Сергія Касяна, завідувача відділом Угнівського нарковідділення Богдана Орехова, які здатні професійно і фахово допомогти людині зі згубною залежністю.
Кожен із нас володіє свободою вибору – вживати наркотики чи ні, але одночасно ми маємо і обов’язки перед собою, близькими, суспільством і від кожного з нас залежить, наскільки збережеться ця крихка рівновага, яку дорогу оберемо у житті. Кожен сам коваль свого щастя.
Богдан ОРЄХОВ, завідуючий наркологічним відділенням Сокальської ЦРЛ.