Цікаво знати

Спів народного хору «Хлібодар»

Чистий, як джерельна вода, спів народного хору «Хлібодар» Завишенського народного дому не залишить байдужим жодного слухача. Кажуть, що колись він звучав навіть на чотири голоси. Кожен колектив вирізняється власною виконавчою манерою й особливим стилем: завишенських вокалістів ніколи не сплутаєш із іншими. Його історія починається з другої половини минулого століття. Він був створений ентузіастом, сподвижником просвітницької справи Михайлом Горалем. 

Хор неодноразово ставав лауреатом районних та обласних конкурсів, виступав у столиці Києві. За майстерність виконання творів у 1987 році «Хлібодару» присвоїли звання народного. І де б не був, де б не виступав колектив його учасники отримують грамоти і подяки за участь у заходах. Та найбільша винагорода – це вдячні глядачі, які завжди обдаровують його теплими оваціями. «Хлібодар» гастролював з концертами у Білорусі, Польщі, Угорщині. Активно пропагували українську пісню на східній Україні, виступаючи з концертними програмами у містах і селах Запорізької та Луганської областей, куди їздив на запрошення Народного Руху України… Професор, завідуючий кафедри Національного університету культури і мистецтв, заслужений працівник культури України Петро Андрійчук вніс цей колектив в Українську енциклопедію хорового мистецтва України як приклад аматорського хору, який пропагує українську народну пісню, та за майстерність виконання. 

Колектив об'єднав справжніх аматорів народного співу, які щиро люблять задушевні, дорогі серцю пісні. Тут є освітяни, працівники культури, сільської ради, жителі Завишня та навколишніх сіл – Савчина, Гути і смт. Жвирки та Сокаля. Вони співають про те, що наболіло: про долю людей, про рідний край. Більшість учасників не мають музичної освіти, та це не заважає їм виконувати складні музичні твори з великою майстерністю, адже з дня створення колективу поряд завжди були його висококваліфіковані керівники – це Галина Сироїд (Іванчук), Ганна Харко, Ганна Коваль. 10 останніх років його незмінним керівником є Богдан Кійко, а акомпаніатором – Роман Козярський, які вкладають всю душу в підвищення пісенної майстерності колективу, постійно працюють над поновленням репертуару.

У селі нелегко зібрати учасників художньої самодіяльності на репетиції, які відбуваються в Жвирківській бібліотеці, проте його керівники зуміли об’єднати навколо себе тих, хто закоханий у пісню, хто не може жити без неї. Ось чому «Хлібодару» притаманні висока виконавська майстерність, інтелігентність, над чим працювали колишні і теперішні керівники хору. Колектив надзвичайно багатогранний: йому вдаються і глибоко ліричні, і жартівливі твори. Творча скарбниця – десятки і десятки широкого розмаїття пісень: патріотичні, українські народні, козацькі, стрілецькі та повстанські, цикл колядок, духовні твори. Серед них пісні на музику нашого земляка Віктора Матюка «Родимий краю», українські народні «Ой ти дивна ніченька», «Їхали хлопці, три запорожці», «Ой мельнику, мельниченку», «Гуляв я три роки», «Хай живе вільна Україна», «Під містечком Берестечком» та багато інших. 

У різні роки у хорі співали люди старшого і молодшого покоління від 40 до 80 років. Колектив дуже дружний, товариський, тож вік не відчувається. До того ж пісня не дає людині старіти душею. 

Старожили хору, а це – Володимир Костюк, Ганна Сироїд (Іванчук), Марія Мисик, Ярослав Сидор, Олег Солодяк, і найстарша його учасниця – Софія Данюк, добрим словом згадують світлої пам’яті директора місцевого колгоспу «Нове життя» Євгена Шкавріна, який побудував Народний дім у с. Завишень, завжди матеріально підтримував колектив, допоміг придбати костюми для учасників художньої самодіяльності, виділяв транспорт для поїздок на гастролі. Й досі співає у хорі Ганна Сироїд, якій уже 74, яка понад 30 років керувала культосвітнім закладом у Завишні.

Знаковою для учасників колективу стала участь у «Фолькмюзік», де вони достойно представили Сокальщину. Богдан Кійко розповів як вони потрапили на цю програму: одна з хористок надіслала відео їхнього концерту на телепрограму «Фолькмюзік». Ведуча – народна артистка України Оксана Пекун – зацікавилася колективом і приїхала у Завишень, щоб познайомитись з ним та послухати як співають. Опісля запросила їх та хор «Надбужжя» і вокальний ансамбль «Заспів» взяти участь у її програмі. І вони погодились. Для цього пошили сокальські вишиті сорочки, щоб через народний костюм передати самобутність звичаїв нашого краю. Допоміг організувати поїздку до Києва та пошити костюми Жвирківський селищний голова Іван Кошлай. 

Керівник хору Богдан Кійко зізнався, що для нього українська пісня – це його життя, тому весь свій час віддає колективам, які працюють у народному плані. «Народні пісні добре знайомі та близькі кожному з нас з дитинства. Їх легко сприймає глядач, із задоволенням слухає та підспівує. І ми щасливі, що можемо знайомити своїх глядачів з українською піснею та навчати її співати», – сказав він. 

В учасників художньої самодіяльності с. Завишня є багато творчих задумів, і вони планують активно працювати над їх втіленням. Зокрема, 16 жовтня «Хлібодар» має представляти народні колективи Сокальщини на сцені Львівської філармонії. Колектив наполегливо готується до цього, щоб зігріти теплом своїх пісень шанувальників народної пісні.

Любов ПУЗИЧ.

 

Фото з архіву Б. Кійка: виступ на програмі «Фолькмюзік».

Голос Сокальщини на GoogleNews